Konsultacja merytoryczna:

Rifampicyna TZF

Rifampicyna TZF jest lekiem zawierającym jako substancje czynną ryfampicynę. Ryfampicyna jest antybiotykiem przeciwgruźliczym działającym bakteriobójczo.

Wskazania do stosowania
Ryfampicyna jest stosowana w leczeniu następujących zakażeń:
– gruźlica; w skojarzeniu z innymi lekami przeciwprątkowymi stosuje się w leczeniu wszystkich postaci gruźlicy, w tym zdiagnozowanych po raz pierwszy, zaawansowanych przewlekłych i lekoopornych;
– trąd;
– bruceloza, legionelloza, ciężkie zakażenia wywołane przez gronkowce, w skojarzeniu z innymi antybiotykami odpowiednimi w danym zakażeniu.

Ryfampicyna może być stosowana także w:
– zapobieganiu meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych u bezobjawowych nosicieli Neisseria meningitidis;
– leczeniu bezobjawowych nosicieli Haemophilus influenzae i zapobieganiu rozwojowi zakażenia u narażonych na kontakt z tą bakterią dzieci w wieku 4 lat lub młodszych.

Jaki jest skład Rifampicyna TZF, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest ryfampicyna.
Rifampicyna TZF, 150 mg – jedna kapsułka twarda zawiera 150 mg ryfampicyny.
Rifampicyna TZF, 300 mg – jedna kapsułka twarda zawiera 300 mg ryfampicyny.

Pozostałe składniki leku to: talk, magnezu stearynian, sodu laurylosiarczan, tlenek żelaza czerwony (E 172), tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Rifampicyna TZF – jak stosować ten lek?

Gruźlica

Dorośli
Zwykle podaje się 10 mg/kg mc. na dobę.
Pacjentom o masie ciała poniżej 50 kg podaje się 450 mg na dobę.
Pacjentom o masie ciała powyżej 50 kg podaje się 600 mg na dobę.

Dzieci
Zwykle podaje się 10 do 20 mg/kg mc. na dobę. Nie należy podawać dawki większej niż 600 mg/dobę.

Trąd

Zwykle podaje się 600 mg raz w miesiącu lub 10 mg/kg mc. raz na dobę.
Pacjentom o masie ciała poniżej 50 kg podaje się 450 mg na dobę.
Pacjentom o masie ciała powyżej 50 kg podaje się 600 mg na dobę
W leczeniu trądu, rifampicynę należy zawsze stosować w skojarzeniu z co najmniej jednym innym lekiem przeciwtrądowym.

Bruceloza, legionelloza, ciężkie zakażenia wywołane gronkowcami:

Dorośli
Zwykle podaje się 600 do 1200 mg na dobę, w 2–4 dawkach podzielonych, w skojarzeniu z innym odpowiednim antybiotykiem, aby zapobiec powstawaniu opornych szczepów bakterii, która wywołała zakażenie.

Zapobieganie menigokowemu zapaleniu opon mózgowych

Dorośli
600 mg dwa razy na dobę przez 2 dni.

Dzieci
Dzieci w wieku od 1 do 12 lat: 10 mg/kg mc. dwa razy na dobę przez 2 dni.
Dzieci w wieku od 3 do 12 miesięcy: 5 mg/kg mc. dwa razy na dobę przez 2 dni.

Zapobieganie zakażeniom wywoływanym przez Haemophilus influenzae

Dorośli i dzieci
Jeśli zakażenie Haemophilus influenzae występuje rodzinie, w której jest dziecko w wieku 4 lat lub młodsze, zaleca się podawanie wszystkim członkom rodziny (w tym dziecku) ryfampicynę w dawce 20 mg/kg mc. raz na dobę (maksymalnie 600 mg na dobę) przez 4 dni. Podawanie leku należy rozpocząć przed wypisaniem osoby zakażonej ze szpitala.

Noworodki (1. miesiąc)
10 mg/kg mc. na dobę przez 4 dni.

Pacjenci z zaburzoną czynnością wątroby
Nie należy przekraczać dawki 8 mg/kg mc. na dobę.

Pacjenci z zaburzoną czynnością nerek
Należy zachować ostrożność, jeśli dawka jest większa niż 600 mg na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku
Należy zachować ostrożność w stosowaniu ryfampicyny w tej grupie pacjentów, szczególnie jeśli występuje niewydolność wątroby.

Czas leczenia
O zakończeniu leczenia zdecyduje lekarz. Warunkiem zakończenia leczenia jest przebycie pełnej chemioterapii przeciwprątkowej oraz ujemny wynik badań bakteriologicznych wykrywających prątki.

Sposób podawania
Ryfampicynę TZF należy stosować razem z innymi lekami przeciwprątkowymi. Lek należy przyjmować na czczo, popijając szklanką wody, co najmniej pół godziny przed jedzeniem lub 2 godziny po jedzeniu.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W krótkim czasie po przedawkowaniu ryfampicyny mogą wystąpić nudności, wymioty, a nawet śpiączka.

W razie przedawkowania leku Rifampicyna TZF należy jak najszybciej usunąć z organizmu niewchłonięty jeszcze lek lub zmniejszyć jego wchłanianie z przewodu pokarmowego (sprowokowanie wymiotów, płukanie żołądka, podanie węgla aktywnego – jeśli pacjent jest przytomny) i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego oddziału ratunkowego w szpitalu. Należy zabrać ze sobą lek w oryginalnym pudełku tak, aby personel mógł dokładnie sprawdzić, jaki lek został zastosowany.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Rifampicyna TZF – czy mogę spożywać alkohol?

Lek należy przyjmować na czczo, popijając szklanką wody, co najmniej pół godziny przed jedzeniem lub 2 godziny po jedzeniu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Rifampicyna TZF w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Rifampicyna TZF może być podawany kobietom w ciąży tylko wówczas, gdy korzyść dla matki przeważa nad zagrożeniem dla płodu. Brak danych lub istnieją tylko ograniczone dane dotyczące stosowania ryfampicyny w okresie ciąży. Badania na zwierzętach, po zastosowaniu wysokich dawek ryfampicyny, wykazały, że ma ona szkodliwy wpływ na reprodukcję.

Ryfampicyna stosowana w ostatnich miesiącach ciąży może spowodować poporodowe krwawienia zarówno u matki, jak i u noworodka. W takich przypadkach zaleca się podawanie witaminy K1.

Ryfampicyna przenika do mleka kobiecego. Jeśli konieczne jest podawanie leku kobiecie karmiącej, zaleca się przerwanie karmienia piersią.

Ulotka Rifampicyna TZF – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

RIFAMPICYNA TZF, 150 mg, 300 mg, kapsułki twarde (Rifampicinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 19 razy

Rozmiar plku 320.51 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Rifampicyna TZF m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

RIFAMPICYNA TZF, 150 mg, 300 mg, kapsułki twarde (Rifampicinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 33 razy

Rozmiar plku 266.40 KB

Cena - ile kosztuje Rifampicyna TZF?

Cena Rifampicyna TZF i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Rifampicyna TZF.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Rifampicyna TZF? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Wysoka zawartość witaminy C oraz postać tabletek musujących to zalety suplementu diety Witamina C Forte 1000mg. Preparat polecany do stosowania w celu uzupełnienia codziennej diety w składnik, który wspiera prawidłową pracę układu odpornościowego.

PRENALEN KATAR w postaci sprayu do nosa odpowiada za oczyszczenie i udrożnienie przewodów nosowych, szczególnie w czasie nieżytu nosa. Działa nawilżająco. Przeznaczony do stosowania u kobiet w ciąży, matek karmiących i…

Syrop o działaniu przeczyszczającym – Lactulosum Hasco 2,5g/5ml. Jest to produkt leczniczy zawierający laktulozę ciekłą (syntetyczny dwucukier). Lek do stosowania przy zaparciach oraz w leczeniu (i zapobieganiu) encefalopatii wątrobowej.

Maść doodbytnicza łagodząca dolegliwości hemoroidalne. Wyrób medyczny najnowszej generacji pomocny w leczeniu guzków krwawniczych odbytu ( hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne ) i szczeliny odbytu.

LINOTORMENTIALLAE A+E Krem tormentiolowy z witaminami poprawia stan cery i łagodzi podrażnienia. Przyśpiesza odnowę naskórka i reguluje przetłuszczanie się skóry (zapobiegając jej błyszczeniu się).

Piperyna to wyjątkowa substancja pozyskiwana z pieprzu. Przyczynia się ona do zwiększenia biodostępności innych przyjmowanych substancji czynnych. Wysokiej jakości piperynę znajdziemy w suplemencie diety Singularis Bioperine Forte 15mg Superior.

KiD-VITUM Witamina K i D dla niemowląt to preparat, który dostarcza witaminę D i K. Dzięki temu warunkuje prawidłowy przebieg procesu krzepnięcia krwi i tworzenia białek kości oraz metabolizmu wapnia.

Marsjanki Solar Nawilżające mleczko po opalaniu zdecydowanie poprawia wygląd skóry dzieci. Łagodzi i regeneruje ją. Ponadto skutecznie zwiększa jej poziom nawilżenia, redukując nieprzyjemną suchość.

Pomarańczo-miodowe pastylki do ssania Tantum Natura zawierają witaminę C, wyciąg z korzenia prawoślazu oraz ekstrakt z propolisu, czyli źródło flawonoidów i olejków eterycznych. Suplement diety polecany jest jako wsparcie przy problemach z gardł…

Ucholek Forte krople do uszu wspomagają leczenie i łagodzenie stanów zapalnych ucha zewnętrznego. Zmniejszają obrzęk przewodu słuchowego oraz działają przeciwbólowo. Charakteryzują się naturalnym składem.

Adenol krople to preparat zapobiegający chrapaniu. Skład oparty na kompleksie 15 olejków eterycznych.

Dwufazowy suplement diety przeznaczony dla osób, które borykają się z dolegliwościami ze strony zatok. Opakowanie preparatu Sinuxin Duo zawiera dwa rodzaje kapsułek z ekstraktami roślinnymi: na dzień (40) i na noc (20).

Magnez w postaci chelatu aminokwasowego Albion® oraz witamina B6, K2 i D3 tworzą skład suplementu diety Olimp Chela-Mag B6 + D3. Polecany jest on do stosowania jako uzupełnienie diety w stanach zwiększonego zapotrzebowania na te składniki.

Swanson Full Spectrum Lemon Balm to preparat zawierający melisę lekarską, znaną i cenioną w medycynie naturalnej za właściwości uspokajające i relaksujące. Suplement polecany dla osób mających problem z zasypianiem oraz narażonym…

BALSAM Z WYCIĄGIEM Z ALOESU to kosmetyk posiadający właściwości odżywcze i regenerujące skórę. Odpowiada za łagodzenie stanów zapalnych, nawilżenie i wyraźne wygładzenie cery.

Trzy ziołowe składniki, które pomagają łagodzić stres oraz wspierają proces zasypiania. Suplement diety Nerwobon zawierający ekstrakty z kozłka lekarskiego, szyszek chmielu oraz ziela męczennicy polecany jest osobom narażonym na stres.

Wysokiej jakości preparat VitVital to zestaw witamin z grupy B i wybranych pierwiastków wzbogacony w ekstrakt z żeń-szenia. Suplement diety wspomaga utrzymanie sprawności fizycznej i umysłowej oraz koi uczucie zmęczenia i znużenia.

Kompleks witamin i składników mineralnych wzbogacony o ekstrakt z owoców głogu. Suplement diety Molekin Cardio polecany jest jako uzupełnienie codziennej diety w magnez, potas, tiaminę, witaminę B6 i B12, kwas foliowy oraz witaminę D.

MILIFEN to lek działający na bazie ibuprofenu, który przeznaczony jest do stosowania wyłącznie u dzieci w celu zneutralizowania dolegliwości bólowych, stanów zapalnych i obniżenia podwyższonej ciepłoty ciała.

Produkt z dekstrozą do stosowania w postępowaniu dietetycznym w stanach hipoglikemii. Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego przeznaczona dla osób chorych na cukrzycę. Preparat w postaci pastylek o orzeźwiającym smaku cytryny.