Paricalcimed

Paricalcimed to lek, który jest syntetycznym analogiem witaminy D. Działa poprzez selektywne aktywowanie receptorów witaminy D w przytarczycach, co prowadzi do zmniejszenia stężenia parathormonu. Jest stosowany w celu zapobiegania i leczenia wtórnej nadczynności przytarczyc u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek, którzy są poddawani hemodializom lub dializom otrzewnowym. Lek jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Paricalcimed. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Substancją czynną leku Paricalcimed jest parykalcytol. Parykalcytol jest syntetycznym zamiennikiem witaminy D wytwarzanej w organizmie człowieka. U ludzi zdrowych czynna postać witaminy D jest wytwarzana w naturalny sposób przez nerki. W niewydolności nerek wytwarzanie aktywnej witaminy jest zmniejszone, co może powodować małe stężenia wapnia i duże stężenia hormonu przytarczyc we krwi. Parykalcytol jest stosowany w celu uzupełnienia naturalnie wytwarzanej w organizmie aktywnej postaci witaminy D.

Parykalcytol jest stosowany w zapobieganiu i leczeniu wtórnej nadczynności przytarczyc (zwiększonego stężenia hormonu przytarczyc, które może powodować zaburzenia kości) u pacjentów poddanych hemodializie z powodu niewydolności nerek.

Pacjent z wtórną nadczynnością przytarczyc może mieć następujące objawy:
– uczucie osłabienia lub zmęczenia,
– zmniejszenie apetytu,
– nudności lub wymioty,
– bóle kości lub mięśni,
– potrzebę częstego oddawania moczu.

Jaki jest skład Paricalcimed, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest parykalcytol.

Paricalcimed, 2 mikrogramy/ml, roztwór do wstrzykiwań.
Każdy 1 ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 2 mikrogramy parykalcytolu.

Paricalcimed, 5 mikrogramów/ml, roztwór do wstrzykiwań.
Każdy 1 ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 5 mikrogramów3 parykalcytolu.

Pozostałe składniki to: etanol bezwodny, glikol propylenowy i woda do wstrzykiwań.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Paricalcimed – jak stosować?

Zwykle stosowana dawka jest obliczana przez lekarza prowadzącego. Dawkowanie leku Paricalcimed jest inne u poszczególnych pacjentów. Lekarz prowadzący wykorzysta wyniki badań laboratoryjnych w celu określenia właściwej dawki dla konkretnego pacjenta. Na początku stosowania leku Paricalcimed może być konieczne dostosowywanie dawki, w zależności od reakcji pacjenta na leczenie.

Sposób podawania
Lek Paricalcimed jest podawany przez lekarza dożylnie (do żyły za pomocą igły) podczas zabiegu hemodializy. Lek nie będzie podawany częściej niż jeden raz, co drugi dzień.

Zastosowanie leku u dzieci
Nie ma informacji o stosowaniu leku Paricalcimed u dzieci w wieku poniżej 5 lat, a doświadczenie ze stosowaniem u dzieci w wieku powyżej 5 lat jest ograniczone. Lekarz prowadzący zadecyduje, czy leczenie jest konieczne.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Paricalcimed może spowodować zwiększenie stężenia wapnia we krwi, co może wymagać leczenia.

Objawy, jakie mogą pojawić się wkrótce po przyjęciu zbyt dużej dawki leku Paricalcimed:
• uczucie osłabienia i (lub) senność,
• ból głowy,
• nudności lub wymioty,
• suchość w ustach, zaparcia,
• bóle mięśni lub kości,
• nietypowy smak w ustach.

Objawy, jakie mogą wystąpić, jeśli zbyt duża dawka leku Paricalcitol Fresenius przyjmowana jest przez dłuższy okres:
• utrata apetytu,
• senność,
• utrata masy ciała,
• podrażnienie oczu,
• katar,
• świąd skóry,
• uczucie gorąca i gorączki,
• utrata popędu płciowego,
• silny ból brzucha,
• kamica nerkowa,
• zmiana ciśnienia tętniczego krwi i odczucie bicia serca (kołatanie serca).

Składnikiem leku Paricalcimed jest glikol propylenowy. Przypadki toksycznych objawów związanych z dużymi dawkami glikolu propylenowego są rzadko odnotowywane. Nie należy się ich spodziewać , jeśli glikol propylenowy podawany jest pacjentom z niewydolnością nerek w czasie hemodializy, gdyż jest on usuwany z krwi podczas dializy.

Lekarz prowadzący będzie jednak sprawdzał stężenia glikolu propylenowego we krwi. Jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z powyższych objawów, powinien niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

W przypadku jakichkolwiek dalszych pytań związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Paricalcimed – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Paricalcimed może być przyjmowany przed posiłkiem, po lub w trakcie posiłku. Bardzo ważne jest przestrzeganie diety zaleconej przez lekarza, aby uzyskać jak największą korzyść z leczenia i zapobiec ciężkim działaniom niepożądanym. Nie należy przyjmować innych suplementów lub witamin (np. wapnia, witaminy D), chyba że lekarz je zaleci.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Paricalcimed w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie ma wystarczających danych o stosowaniu leku Paricalcimed u kobiet w ciąży.

Potencjalne ryzyko stosowania leku u ludzi nie jest znane, dlatego Paricalcimed nie powinien być stosowany, chyba że jest to zdecydowanie konieczne. Nie wiadomo, czy parykalcytol przenika do mleka u kobiet. Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna powiedzieć o tym lekarzowi prowadzącemu.

Lekarz prowadzący zadecyduje, czy leczenie tym lekiem jest konieczne.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Paricalcimed

Ulotka Paricalcimed – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Paricalcimed przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Paricalcimed m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Paricalcimed w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Paricalcimed

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Paricalcimed? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Paricalcimed. Podziel się doświadczeniami na forum.