Konsultacja merytoryczna:

Paricalcimed

Substancją czynną leku Paricalcimed jest parykalcytol. Parykalcytol jest syntetycznym zamiennikiem witaminy D wytwarzanej w organizmie człowieka. U ludzi zdrowych czynna postać witaminy D jest wytwarzana w naturalny sposób przez nerki. W niewydolności nerek wytwarzanie aktywnej witaminy jest zmniejszone, co może powodować małe stężenia wapnia i duże stężenia hormonu przytarczyc we krwi. Parykalcytol jest stosowany w celu uzupełnienia naturalnie wytwarzanej w organizmie aktywnej postaci witaminy D.

Parykalcytol jest stosowany w zapobieganiu i leczeniu wtórnej nadczynności przytarczyc (zwiększonego stężenia hormonu przytarczyc, które może powodować zaburzenia kości) u pacjentów poddanych hemodializie z powodu niewydolności nerek.

Pacjent z wtórną nadczynnością przytarczyc może mieć następujące objawy:
– uczucie osłabienia lub zmęczenia,
– zmniejszenie apetytu,
– nudności lub wymioty,
– bóle kości lub mięśni,
– potrzebę częstego oddawania moczu.

Jaki jest skład Paricalcimed, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest parykalcytol.

Paricalcimed, 2 mikrogramy/ml, roztwór do wstrzykiwań.
Każdy 1 ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 2 mikrogramy parykalcytolu.

Paricalcimed, 5 mikrogramów/ml, roztwór do wstrzykiwań.
Każdy 1 ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 5 mikrogramów3 parykalcytolu.

Pozostałe składniki to: etanol bezwodny, glikol propylenowy i woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Paricalcimed – jak stosować ten lek?

Zwykle stosowana dawka jest obliczana przez lekarza prowadzącego. Dawkowanie leku Paricalcimed jest inne u poszczególnych pacjentów. Lekarz prowadzący wykorzysta wyniki badań laboratoryjnych w celu określenia właściwej dawki dla konkretnego pacjenta. Na początku stosowania leku Paricalcimed może być konieczne dostosowywanie dawki, w zależności od reakcji pacjenta na leczenie.

Sposób podawania
Lek Paricalcimed jest podawany przez lekarza dożylnie (do żyły za pomocą igły) podczas zabiegu hemodializy. Lek nie będzie podawany częściej niż jeden raz, co drugi dzień.

Zastosowanie leku u dzieci
Nie ma informacji o stosowaniu leku Paricalcimed u dzieci w wieku poniżej 5 lat, a doświadczenie ze stosowaniem u dzieci w wieku powyżej 5 lat jest ograniczone. Lekarz prowadzący zadecyduje, czy leczenie jest konieczne.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Paricalcimed może spowodować zwiększenie stężenia wapnia we krwi, co może wymagać leczenia.

Objawy, jakie mogą pojawić się wkrótce po przyjęciu zbyt dużej dawki leku Paricalcimed:
• uczucie osłabienia i (lub) senność,
• ból głowy,
• nudności lub wymioty,
• suchość w ustach, zaparcia,
• bóle mięśni lub kości,
• nietypowy smak w ustach.

Objawy, jakie mogą wystąpić, jeśli zbyt duża dawka leku Paricalcitol Fresenius przyjmowana jest przez dłuższy okres:
• utrata apetytu,
• senność,
• utrata masy ciała,
• podrażnienie oczu,
• katar,
• świąd skóry,
• uczucie gorąca i gorączki,
• utrata popędu płciowego,
• silny ból brzucha,
• kamica nerkowa,
• zmiana ciśnienia tętniczego krwi i odczucie bicia serca (kołatanie serca).

Składnikiem leku Paricalcimed jest glikol propylenowy. Przypadki toksycznych objawów związanych z dużymi dawkami glikolu propylenowego są rzadko odnotowywane. Nie należy się ich spodziewać , jeśli glikol propylenowy podawany jest pacjentom z niewydolnością nerek w czasie hemodializy, gdyż jest on usuwany z krwi podczas dializy.

Lekarz prowadzący będzie jednak sprawdzał stężenia glikolu propylenowego we krwi. Jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z powyższych objawów, powinien niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

W przypadku jakichkolwiek dalszych pytań związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Paricalcimed – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Paricalcimed może być przyjmowany przed posiłkiem, po lub w trakcie posiłku. Bardzo ważne jest przestrzeganie diety zaleconej przez lekarza, aby uzyskać jak największą korzyść z leczenia i zapobiec ciężkim działaniom niepożądanym. Nie należy przyjmować innych suplementów lub witamin (np. wapnia, witaminy D), chyba że lekarz je zaleci.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Paricalcimed w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie ma wystarczających danych o stosowaniu leku Paricalcimed u kobiet w ciąży.

Potencjalne ryzyko stosowania leku u ludzi nie jest znane, dlatego Paricalcimed nie powinien być stosowany, chyba że jest to zdecydowanie konieczne. Nie wiadomo, czy parykalcytol przenika do mleka u kobiet. Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna powiedzieć o tym lekarzowi prowadzącemu.

Lekarz prowadzący zadecyduje, czy leczenie tym lekiem jest konieczne.

Ulotka Paricalcimed – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Paricalcimed, 2 oraz 5 mikrogramów/ml, roztwór do wstrzykiwań. (Parykalcytol)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 161.28 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Paricalcimed m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Paricalcimed, 2 oraz 5 mikrogramów/ml, roztwór do wstrzykiwań. (Parykalcytol)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 3 razy

Rozmiar plku 197.03 KB

Cena - ile kosztuje Paricalcimed?

Cena Paricalcimed i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Paricalcimed.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Paricalcimed? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Pyralgina 500mg tabletki (Opakowanie: 12 )Pyralgina 500mg tabletki (Opakowanie: 12 ) jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym o łagodnym działaniu. Działa także rozkurczowo na mięśnie gładkie, którymi wyściełane są ściany układu pokarmowego, pęcherza moczowego czy dróg rodnych u kobiet.
Efekt działania Pyralgina 500mg tabletki (Opakowanie: 12 )Pyralgina 500mg tabletki (Opakowanie: 12 ) może być stosowany w przypadkach, kiedy inne środki przeciwbó…

Zastosowanie Centrum ONA 50+ tabletki (Opakowanie: 30 )Centrum ONA 50+ tabletki (Opakowanie: 30 ) jest suplementem diety przeznaczonym dla kobiet powyżej 50. roku życia. Zawiera witaminy i minerały niezbędne dla zachowania zdrowia i witalności w okresie pomenopauzalnym. Wspiera układ odpornościowy, zdrowie kości oraz procesy krzepnięcia.
Efekt działania Centrum ONA 50+ tabletki (Opakowanie: 30 )Składniki produktu wpływają pozytywnie na funkcjonowanie wielu narządów i układów…

Protego Maślan Sodu 150 (Opakowanie: 60 ) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

Zastosowanie Lefrosch Capitis Duo szampon przeciwłupieżowy i przeciwgrzybiczy (Opakowanie: 110 ml)Lefrosch Capitis Duo szampon przeciwłupieżowy i przeciwgrzybiczy (Opakowanie: 110 ml) to szampon wykazujący działanie przeciwłupieżowe i przeciwgrzybicze o dwufazowej formule zawierającej pirokton olaminy i siarczek selenu. Preparat wspomaga w stanach zapalnych skóry głowy.

Szampon zalecany jest dla osób borykający się z występowaniem łojotokowych stanów zapalnych skó…

Zastosowanie Tepe etui na szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębow (Opakowanie: 1 szt.)Tepe etui na szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębow (Opakowanie: 1 szt.) to praktyczne, wygodne i eleganckie rozwiązanie dla osób, które odpowiedzialnie podchodzą do kwestii higieny jamy ustnej i pielęgnacji uzębienia. To one właśnie wiedzą, że dla zachowania zdrowych, lśniących zębów nie wystarczy ich mycie dwa…