Konsultacja merytoryczna:

Pandemrix

Pandemrix jest szczepionką stosowaną w celu zapobiegania grypie powodowanej przez wirus A (H1N1)v 2009.

Zwykle lekarz zaleci zastosowanie innej szczepionki (sezonowa trójwalentna lub czterowalentna szczepionka przeciw grypie) zamiast szczepionki Pandemrix. Jednak jeśli szczepionki trójwalentna i czterowalentna nie są dostępne, szczepionka Pandemrix może być stosowana, jeśli konieczne jest uzyskanie ochrony przeciw wirusowi grypy A(H1N1)v (patrz punkt: Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując szczepionkę Pandemrix).

Jak działa szczepionka Pandemrix
Po podaniu szczepionki, układ immunologiczny (system obronny organizmu) osoby zaszczepionej zacznie wytwarzać własną odporność (przeciwciała) przeciwko chorobie. Żaden ze składników szczepionki nie jest w stanie wywołać grypy

Jaki jest skład Pandemrix, jakie substancje zawiera?

Substancja czynna
Wirus grypy (rozszczepiony), inaktywowany, zawierający antygen*, co odpowiada:
A/California/07/2009 (H1N1) pochodny, zastosowany szczep NYMC X-179A
3,75 mikrograma** na dawkę (0,5 ml)
* namnażany w zarodkach kurzych
** wyrażone w mikrogramach hemaglutyniny
• Adiuwant

Szczepionka zawiera „adiuwant” (AS03), który zwiększa odpowiedź organizmu na szczepienie.
Adiuwant zawiera skwalen (10,69 miligrama), DL-α-tokoferol (11,86 miligrama) i polisorbat 80 (4,86 miligrama).

Inne składniki
Innymi skladnikami szczepionki są: polisorbat 80, oktoksynol 10, tiomersal, sodu chlorek, disodu wodorofosforan, potasu diwodorofosforan, potasu chlorek, magnezu chlorek, woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Pandemrix – jak stosować ten lek?

Szczepionka zostanie podana przez lekarza lub pielęgniarkę zgodnie z oficjalnymi zaleceniami.

Dorośli, w tym osoby w podeszłym wieku

Zostanie podana dawka (0,5 ml) szczepionki.

Z danych klinicznych wynika, że pojedyncza dawka szczepionki może być wystarczająca.
Jeżeli zostaje podana druga dawka szczepionki, należy zachować odstęp przynajmniej trzech tygodni między pierwszą a drugą dawką.

Stosowanie szczepionki u dzieci i młodzieży

Dzieci w wieku 10 lat i starsze
Należy podać dawkę 0,5 ml. Z danych klinicznych wynika, że jedna dawka szczepionki może być wystarczająca. W przypadku podania drugiej dawki szczepionki, należy zachować odstęp przynajmniej trzech tygodni między pierwszą a drugą dawką.

Dzieci w wieku od 6 miesięcy do 9 lat
Należy podać dawkę (0,25 ml) szczepionki. Jeżeli jest podawana druga dawka (0,25 ml), szczepienie zostanie wykonane po upływie przynajmniej trzech tygodni po podaniu pierwszej dawki.

Dzieci w wieku poniżej 6 miesięcy
W tej grupie wiekowej szczepienie nie jest obecnie zalecane.

Szczepionka Pandemrix powinna zostać wstrzyknięta domięśniowo (najczęściej w górną część ramienia).

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Szczepionka podawana przez wykwalifikownay personel medyczny.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Pandemrix – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Pandemrix w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią, lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub planuje ciążę, przed przyjęciem szczepionki należy poradzić się lekarza..

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Pandemrix

Ulotka Pandemrix – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Pandemrix, zawiesina i emulsja do sporządzania emulsji do wstrzykiwań Szczepionka przeciw grypie (H1N1)v (rozszczepiony wirion) inaktywowana, z adiuwantem

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 15 razy

Rozmiar plku 132.35 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pandemrix m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Pandemrix, zawiesina i emulsja do sporządzania emulsji do wstrzykiwań Szczepionka przeciw grypie (H1N1)v (rozszczepiony wirion) inaktywowana, z adiuwantem

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 13 razy

Rozmiar plku 132.35 KB

Cena - ile kosztuje Pandemrix?

Cena Pandemrix i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Pandemrix.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Pandemrix? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

1 komentarz do “Pandemrix”

Dodaj komentarz