Nitedor

Jak działa i kiedy stosujemy Nitedor?

Nitedor jest lekiem o właściwościach uspokajających (lek przeciwhistaminowy, uspokajający).

Lek Nitedor jest stosowany do krótkotrwałego, objawowego leczenia sporadycznie występującej bezsenności (trudności z zasypianiem, częste przebudzenia w nocy) u osób dorosłych.

Jaki jest skład Nitedor, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest doksylaminy wodorobursztynian.
Każda tabletka powlekana zawiera 25 mg doksylaminy wodorobursztynianu.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian w rdzeniu tabletki oraz hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 400 w otoczce tabletki. Patrz punkt 2 ulotki „Lek Nitedor zawiera laktozę”, „Lek Nitedor zawiera sód”.

Dowiedz się więcej na temat substancji: .

Dawkowanie preparatu Nitedor – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka to:
Dorośli pacjenci powinni przyjmować 1 tabletkę raz na dobę (co odpowiada 25 mg doksylaminy wodorobursztynianu) na około od pół do jednej godziny przed snem. W przypadku ciężkich zaburzeń snu można przyjąć jako dawkę maksymalną 2 tabletki raz na dobę (co odpowiada 50 mg doksylaminy wodorobursztynianu).

U pacjentów z obniżoną czynnością nerek lub wątroby, pacjentów w podeszłym wieku lub osłabionych, którzy są bardziej wrażliwi na działanie doksylaminy, należy zmniejszyć dawkę leku.

W przypadku dawek, których podanie nie jest możliwe z zastosowaniem leku Nitedor, dostępne są inne leki z ustaloną dawką.

Sposób podawania
Lek Nitedor jest podawany doustnie. Tabletkę należy przyjmować, popijając szklanką wody. Linia podziału na tabletce służy jedynie do przełamywania tabletki w celu ułatwienia połknięcia.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Początkowymi objawami przedawkowania mogą być objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego, takie jak niepokój, zwiększenie odruchów mięśniowych, utrata przytomności, niewydolność oddechowa i zatrzymanie akcji serca. Inne objawy przedawkowania to rozszerzone źrenice, przyspieszona akcja serca (tachykardia), gorączka, uczucie gorąca, zaczerwienie skóry i suchość błon śluzowych. W przypadku wystąpienia tych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Ponadto po przedawkowaniu zgłaszano rozpad włókien mięśniowych (rabdomioliza). Lekarz zdecyduje, jakie podjąć działania.

W przypadku wystąpienia dolegliwości żołądkowo-jelitowych, zaburzeń ze strony ośrodkowego układu nerwowego, suchości w jamie ustnej, zaburzeń opróżniania pęcherza (zaburzeń oddawania moczu) i zaburzeń widzenia, o sposobie postępowania zdecyduje lekarz, w zależności od objawu.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Nitedor – czy mogę spożywać alkohol?

Alkohol może wpływać na działanie doksylaminy w sposób nieprzewidywalny. Należy unikać spożywania alkoholu podczas stosowania leku Nitedor.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Nitedor w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Nitedor może być stosowany w okresie ciąży tylko na wyraźne zalecenie lekarza.

W czasie leczenia należy przerwać karmienie piersią, ponieważ zawarta w leku substancja czynna przenika do mleka ludzkiego.

Cena Nitedor i dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź ile kosztuje Nitedor i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy. Dowiedz się także, czy lek jest dostęny na receptę, czy bez recepty oraz czy jest refundowany (poziom refundacji).

Ulotka Nitedor – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Pobierz ulotkę leku Nitedor. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Nitedor m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Nitedor - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz lek Nitedor? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu. Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania leku możesz pomóc innym pacjentom.

Ważne! Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup leku z tzw. "drugiej ręki" może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.