Konsultacja merytoryczna:

Nerlynx

Co to jest lek Nerlynx
Lek zawiera substancję czynną neratynib. Należy do grupy leków zwanych inhibitorami kinazy tyrozynowej, stosowanych w celu blokowania komórek nowotworowych i leczenia raka piersi.

W jakim celu stosuje się lek Nerlynx
Lek jest stosowany u pacjentów z rakiem piersi we wczesnym stadium, u których:
– komórki nowotworowe cechują się obecnością dużej ilości receptorów ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu, czyli jest to nowotwór z HER-2 dodatnim oraz
– wcześniej zastosowano leczenie z użyciem innego leku o nazwie trastuzumab.

Receptor HER2 jest białkiem występującym na powierzchni komórek ciała. Umożliwia kontrolowanie wzrostu zdrowych komórek piersi. U pacjentów chorych na HER2-dodatniego raka piersi komórki nowotworowe mają dużą liczbę receptorów HER2 na powierzchni. To przyspiesza podział i wzrost komórek rakowych.

Przed zastosowaniem leku Nerlynx zostały wykonane badania pod kątem raka, aby stwierdzić, czy jest to rak HER2-dodatni. Konieczne jest również uprzednie leczenie z zastosowaniem trastuzumabu.

Jak działa lek Nerlynx
Lek blokuje receptory HER2 na komórkach rakowych. To umożliwia powstrzymanie podziału i wzrostu komórek.

Jaki jest skład Nerlynx, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest neratynib. Każda tabletka powlekana zawiera maleinian neratynibu w ilości równoważnej 40 mg neratynibu.

– Pozostałe składniki:
– Rdzeń tabletki: mannitol (E421), celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, powidon, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
– Powłoka tabletki: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E171), makrogol, talk, żelaza tlenek czerwony (E172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Nerlynx – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jaką dawkę leku Nerlynx stosować
Zalecana dawka leku to 6 tabletek raz na dobę (łącznie 240 mg).
– Tabletki należy przyjmować z jedzeniem. Nie rozkruszać ani nie rozpuszczać. Nie należy połykać substancji wysuszającej.
– Tabletki należy zawsze przyjmować mniej więcej o tej samej porze dnia, najlepiej rano, popijając wodą.

Pełny cykl leczenia wynosi jeden rok.

Przy rozpoczęciu leczenia lekiem Nerlynx należy przyjmować leki przeciwbiegunkowe.

Lek Nerlynx może wywołać biegunkę na wczesnym etapie leczenia w przypadku niezastosowania leków przeciwbiegunkowych w celu nie dopuszczenia do biegunki lub zmniejszenia jej nasilenia.

Biegunka zazwyczaj występuje na wczesnym etapie leczenia lekiem Nerlynx i może mieć ciężki przebieg, powodując odwodnienie organizmu.

– Leki przeciwbiegunkowe należy zacząć przyjmować wraz z pierwszą dawką leku.
– Lekarz poinformuje pacjentów jak przyjmować leki przeciwbiegunkowe.
– Przyjmowanie leków przeciwbiegunkowych należy kontynuować przez pierwszy miesiąc lub pierwsze dwa miesiące stosowania leku Nerlynx. Lekarz poinformuje pacjentów, czy należy kontynuować przyjmowania leków przeciwbiegunkowych po pierwszych dwóch miesiącach w celu opanowania biegunki.
– Lekarz również poinformuje pacjentów o konieczności zmiany dawki leku Nerlynx ze względu na wystąpienie biegunki.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej dawki leku Nerlynx niż zalecana należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub szpitala. Zabierz ze sobą opakowanie leku.

Niektóre działania niepożądane związane z przyjęciem większej dawki leku Nerlynx niż zalecana obejmują: biegunkę, nudności, wymioty i odwodnienie organizmu.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Nerlynx – czy mogę spożywać alkohol?

W trakcie leczenia lekiem Nerlynx nie należy spożywać grejpfrutów – nie należy jeść owoców, pić soku ani przyjmować suplementów, które mogą je zawierać, ponieważ grejpfrut może wchodzić w interakcje z lekiem oraz wpływać na jego działanie.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Nerlynx w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży, lekarz oceni potencjalne korzyści dla pacjentki oraz ryzyko dla płodu przed podaniem leku. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie leczenia lekiem Nerlynx, lekarz oceni potencjalne korzyści dla pacjentki oraz ryzyko dla płodu związane z kontynuowaniem leczenia.

Antykoncepcja
Kobiety zdolne do zajścia w ciążę muszą stosować skuteczne metody antykoncepcji, w tym metody barierowe.
– w trakcie stosowania leku Nerlynx oraz
– przez jeden miesiąc po zakończeniu leczenia.
Mężczyźni powinni stosować skuteczne metody barierowe antykoncepcji, np. prezerwatywy:
– w trakcie stosowania leku Nerlynx oraz
– przez trzy miesiące po zakończeniu leczenia.

Karmienie piersią
Jeżeli pacjentka karmi piersią lub planu rozpocząć karmienie piersią, należy o tym powiedzieć lekarzowi przed rozpoczęciem leczenia lekiem Nerlynx, ponieważ niewielkie ilości tego leku mogą przenikać do mleka. Lekarz omówi z pacjentem korzyści i zagrożenia związane z przyjmowaniem leku Nerlynx.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Produkt leczniczy Nerlynx wywiera niewielki lub umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Działania niepożądane leku Nerlynx (np. odwodnienie organizmu i zawroty głowy wskutek biegunki, uczucie zmęczenia i omdlenia) mogą mieć niekorzystny wpływ na wykonywanie czynności wymagających osądu, umiejętności motorycznych lub poznawczych (kognitywnych).

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Nerlynx

Ulotka Nerlynx – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

NERLYNX, 40 mg, tabletki powlekane (neratynib)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku 177.40 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Nerlynx m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

NERLYNX, 40 mg, tabletki powlekane (neratynib)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 7 razy

Rozmiar plku 564.63 KB

Cena - ile kosztuje Nerlynx?

Cena Nerlynx i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Nerlynx.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Nerlynx? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz