Nerlynx

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Co to jest lek Nerlynx
Lek zawiera substancję czynną neratynib. Należy do grupy leków zwanych inhibitorami kinazy tyrozynowej, stosowanych w celu blokowania komórek nowotworowych i leczenia raka piersi.

W jakim celu stosuje się lek Nerlynx
Lek jest stosowany u pacjentów z rakiem piersi we wczesnym stadium, u których:
– komórki nowotworowe cechują się obecnością dużej ilości receptorów ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu, czyli jest to nowotwór z HER-2 dodatnim oraz
– wcześniej zastosowano leczenie z użyciem innego leku o nazwie trastuzumab.

Receptor HER2 jest białkiem występującym na powierzchni komórek ciała. Umożliwia kontrolowanie wzrostu zdrowych komórek piersi. U pacjentów chorych na HER2-dodatniego raka piersi komórki nowotworowe mają dużą liczbę receptorów HER2 na powierzchni. To przyspiesza podział i wzrost komórek rakowych.

Przed zastosowaniem leku Nerlynx zostały wykonane badania pod kątem raka, aby stwierdzić, czy jest to rak HER2-dodatni. Konieczne jest również uprzednie leczenie z zastosowaniem trastuzumabu.

Jak działa lek Nerlynx
Lek blokuje receptory HER2 na komórkach rakowych. To umożliwia powstrzymanie podziału i wzrostu komórek.

REKLAMA

Skład

Substancja czynna: .

– Substancją czynną leku jest neratynib. Każda tabletka powlekana zawiera maleinian neratynibu w ilości równoważnej 40 mg neratynibu.

– Pozostałe składniki:
– Rdzeń tabletki: mannitol (E421), celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, powidon, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
– Powłoka tabletki: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E171), makrogol, talk, żelaza tlenek czerwony (E172).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jaką dawkę leku Nerlynx stosować
Zalecana dawka leku to 6 tabletek raz na dobę (łącznie 240 mg).
– Tabletki należy przyjmować z jedzeniem. Nie rozkruszać ani nie rozpuszczać. Nie należy połykać substancji wysuszającej.
– Tabletki należy zawsze przyjmować mniej więcej o tej samej porze dnia, najlepiej rano, popijając wodą.

Pełny cykl leczenia wynosi jeden rok.

Przy rozpoczęciu leczenia lekiem Nerlynx należy przyjmować leki przeciwbiegunkowe.

Lek Nerlynx może wywołać biegunkę na wczesnym etapie leczenia w przypadku niezastosowania leków przeciwbiegunkowych w celu nie dopuszczenia do biegunki lub zmniejszenia jej nasilenia.

Biegunka zazwyczaj występuje na wczesnym etapie leczenia lekiem Nerlynx i może mieć ciężki przebieg, powodując odwodnienie organizmu.

– Leki przeciwbiegunkowe należy zacząć przyjmować wraz z pierwszą dawką leku.
– Lekarz poinformuje pacjentów jak przyjmować leki przeciwbiegunkowe.
– Przyjmowanie leków przeciwbiegunkowych należy kontynuować przez pierwszy miesiąc lub pierwsze dwa miesiące stosowania leku Nerlynx. Lekarz poinformuje pacjentów, czy należy kontynuować przyjmowania leków przeciwbiegunkowych po pierwszych dwóch miesiącach w celu opanowania biegunki.
– Lekarz również poinformuje pacjentów o konieczności zmiany dawki leku Nerlynx ze względu na wystąpienie biegunki.

REKLAMA

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej dawki leku Nerlynx niż zalecana należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub szpitala. Zabierz ze sobą opakowanie leku.

Niektóre działania niepożądane związane z przyjęciem większej dawki leku Nerlynx niż zalecana obejmują: biegunkę, nudności, wymioty i odwodnienie organizmu.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

W trakcie leczenia lekiem Nerlynx nie należy spożywać grejpfrutów – nie należy jeść owoców, pić soku ani przyjmować suplementów, które mogą je zawierać, ponieważ grejpfrut może wchodzić w interakcje z lekiem oraz wpływać na jego działanie.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży, lekarz oceni potencjalne korzyści dla pacjentki oraz ryzyko dla płodu przed podaniem leku. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie leczenia lekiem Nerlynx, lekarz oceni potencjalne korzyści dla pacjentki oraz ryzyko dla płodu związane z kontynuowaniem leczenia.

Antykoncepcja
Kobiety zdolne do zajścia w ciążę muszą stosować skuteczne metody antykoncepcji, w tym metody barierowe.
– w trakcie stosowania leku Nerlynx oraz
– przez jeden miesiąc po zakończeniu leczenia.
Mężczyźni powinni stosować skuteczne metody barierowe antykoncepcji, np. prezerwatywy:
– w trakcie stosowania leku Nerlynx oraz
– przez trzy miesiące po zakończeniu leczenia.

Karmienie piersią
Jeżeli pacjentka karmi piersią lub planu rozpocząć karmienie piersią, należy o tym powiedzieć lekarzowi przed rozpoczęciem leczenia lekiem Nerlynx, ponieważ niewielkie ilości tego leku mogą przenikać do mleka. Lekarz omówi z pacjentem korzyści i zagrożenia związane z przyjmowaniem leku Nerlynx.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Produkt leczniczy Nerlynx wywiera niewielki lub umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Działania niepożądane leku Nerlynx (np. odwodnienie organizmu i zawroty głowy wskutek biegunki, uczucie zmęczenia i omdlenia) mogą mieć niekorzystny wpływ na wykonywanie czynności wymagających osądu, umiejętności motorycznych lub poznawczych (kognitywnych).

REKLAMA

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Cena

Sprawdź ile kosztuje Nerlynx.

Opinie pacjentów - forum o lekach

Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.