Letrozol, substancja czynna leku Loosyn należy do grupy leków zwanych inhibitorami aromatazy. Jest stosowany do hormonalnego (czyli endokrynologicznego) leczenia raka piersi. Rozwój raka piersi często jest pobudzany przez estrogeny, które są żeńskimi hormonami płciowymi. Letrozol zmniejsza ilość estrogenów blokując enzym (aromatazę) uczestniczący w wytwarzaniu estrogenów. W rezultacie dochodzi do spowolnienia lub zatrzymania rozwoju i rozprzestrzeniania się komórek guza do innych części ciała.
Loosyn jest stosowany po to, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu raka piersi. Może być stosowany jako pierwsze leczenie po operacji raka piersi lub po 5 latach leczenia tamoksyfenem.
Letrozol jest również stosowany po to, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się raka piersi do innych części ciała u chorych z zaawansowaną chorobą.
Letrozol powinien być stosowany wyłącznie:
• w raku piersi wykazującym obecność receptorów estrogenowych
• u kobiet po menopauzie, czyli u kobiet, które przestały już miesiączkować.
Jaki jest skład Loosyn, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną jest letrozol. Każda tabletka powlekana zawiera 2,5 mg letrozolu.
Pozostałe składniki leku to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna (E460), skrobia żelowana, kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa (Typ A), magnezu stearynian (E572), krzemionka koloidalna bezwodna (E551).
Składniki otoczki tabletki to: makrogol 8000, talk (E553b), hypromeloza (E464), tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172).
Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:
Dawkowanie preparatu Loosyn – jak stosować ten lek?
Letrozol zawsze należy stosować zgodnie z zaleceniem lekarza. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Tabletkę należy połykać w całości i popijać szklanką wody lub innego płynu.
Zazwyczaj stosowana dawka to 1 tabletka raz na dobę.
Nie ma potrzeby zmiany dawkowania u chorych w podeszłym wieku lub z łagodnym zaburzeniem czynności nerek.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku Loosyn, lub w razie przypadkowego przyjęcia leku przez inną osobę należy natychmiast zgłosić się po poradę do lekarza, farmaceuty lub szpitalnej izby przyjęć.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Loosyn – czy mogę spożywać alkohol?
Pokarm i napoje nie mają wpływu na letrozol.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Loosyn w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie należy stosować leku Loosyn w czasie ciąży i karmienia piersią, gdyż lek ten może zaszkodzić dziecku.
W razie podejrzewania ciąży należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Lek Loosyn jest stosowany w leczeniu raka piersi tylko u kobiet po menopauzie. U kobiet, które niedawno przeszły menopauzę lub są w wieku okołomenopauzalnym lekarz powinien porozmawiać na temat konieczności wykonania testu ciążowego przed rozpoczęciem stosowania letrozolu i na temat konieczności stosowania antykoncepcji, gdyż istnieje możliwość zajścia w ciążę.
Przed zażyciem jakiegokolwiek leku należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą.
Ulotka Loosyn – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Cena - ile kosztuje Loosyn?
Cena Loosyn i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Loosyn.Opinie o Loosyn - forum pacjentów
Stosujesz Loosyn? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.