Konsultacja merytoryczna:

Lerpin

Lerpin należy do grupy leków nazywanych antagonistami wapnia (pochodne dihydropirydyny). Lek Lerpin stosuje się w celu leczenia łagodnego do umiarkowanego wysokiego ciśnienia tętniczego, czyli nadciśnienia.

Jaki jest skład Lerpin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest lerkanidypiny chlorowodorek. Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg lerkanidypiny chlorowodorek, co odpowiada 9,4 mg lerkanidypiny.

Inne składniki leku to
Rdzeń:
Skrobia kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna, bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, poloksamer 188, sodu stearylofumaran, makrogol 6000.
Otoczka:
Hypromeloza 6 cps, makrogol 6000, żelaza tlenek żółty (E 172), tytanu dwutlenek (E 171).

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Lerpin – jak stosować ten lek?

Lek Lerpin należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dorośli
Zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka leku Lerpin (co odpowiada 10 mg lerkanidypiny chlorowodorku) na dobę, przyjmowana codziennie o tej samej porze, najlepiej rano co najmniej 15 minut przed śniadaniem, ponieważ posiłek o dużej zawartości tłuszczu znacznie zwiększa stężenie substancji czynnej we krwi. W razie potrzeby lekarz może zalecić zwiększenie dawki do dwóch tabletek leku Lerpin (co odpowiada 20 mg lerkanidypiny chlorowodorku) na dobę.
Tabletkę należy połknąć popijając wystarczającą ilością płynu (np. szklanką wody).

Pacjenci w podeszłym wieku
Nie ma potrzeby dostosowywania dawki dobowej. Należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas rozpoczynania leczenia.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Należy zachować szczególną ostrożność podczas rozpoczynania leczenia u tych pacjentów i należy zachować ostrożność w razie zwiększenia dawki do 20 mg na dobę.

Dzieci i młodzież
Nie należy stosować leku Lerpin u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie należy stosować dawki większej niż zalecana.
W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub w razie przedawkowania należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza i, w miarę możliwości, zabrać ze sobą tabletki i (lub) opakowanie.

Zastosowanie dawki większej niż zalecana może spowodować nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego i nieregularną lub przyspieszoną czynność serca. Może również doprowadzić do wymiotów lub utraty przytomności.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lerpin – czy mogę spożywać alkohol?

• Nie należy spożywać alkoholu podczas leczenia lekiem Lerpin, ponieważ alkohol może nasilić działanie tego leku.
• Nie należy spożywać grejpfrutów ani soku grejpfrutowego.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Lerpin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku Lerpin podczas ciąży, karmienia piersią, w przypadku planowania ciąży lub jeśli nie jest stosowana antykoncepcja.
W razie podejrzenia ciąży podczas stosowania leku Lerpin należy skonsultować się z lekarzem.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Lerpin

Ulotka Lerpin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Brak ulotki w bazie.

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Lerpin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Brak charakterystyki w bazie.

Cena - ile kosztuje Lerpin?

Cena Lerpin i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Lerpin.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Lerpin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz