Jaki tran wybrać dla siebie i swojej rodziny?

0
420
Wybór tranu

Tran to najzdrowszy, pochodzący z ryb tłuszcz zwierzęcy. Charakteryzuje się wysoką koncentracją witamin, jak również – a właściwie przed wszystkim – dużą zawartością niezwykle cennych kwasów omega-3. Sęk w tym, że tran tranowi nierówny, a wybór dobrego produktu wymaga znajomości kilku istotnych kwestii.

Wbrew pozorom tran nie tylko zwiększa odporność, ale posiada również szereg innych prozdrowotnych właściwości. Przede wszystkim przyspiesza także gojenie się ran, zapobiega chorobom skóry, usprawnia pracę mózgu, pozwala na prawidłowe kształtowanie się kości i zębów, a przy tym chroni przed osteoporozą. Co więcej, badania dowodzą, że jego regularne zażywanie poprawia samopoczucie, a nawet może przeciwdziałać depresji. Pytanie tylko, jak wybrać tran, który zapewni możliwie jak najwięcej korzyści?

Wybór tranu – kluczowa jest zawartość kwasów EPA i DHA

O jakości tranu decyduje przede wszystkim zawartość kwasów EPA i DHA, a także witamin A, D i E. Oczywiście należy wybrać produkt, w którym jest ich możliwie jak najwięcej. Choć dla wielu będzie to zaskoczeniem, poszczególne preparaty potrafią naprawdę bardzo różnić się pod tym względem. Przyjmuje się, że jedna kapsułka dobrego tranu powinna zawierać przynajmniej ok. 100 mg kwasu DHA i 120-150 mg kwasu EPA. Olej wątłuszowy, czyli popularny tran zawierają między innymi: Tran Hasco, Maść Tranowa Aflofarm.

Płynny czy w kapsułkach? Smakowy czy zwykły?

W przeszłości, tran występował jedynie w swojej odstręczającej, naturalnej płynnej wersji. Dziś, bez problemu znajdziemy również produkty, w których dość skutecznie wyeliminowano jego charakterystyczny smak i zapach. Ich wybór będzie korzystny szczególnie w przypadku dzieci, którym najtrudniej jest zaakceptować spożywanie tranu. Decydując się na jego wersję płynną, niezależnie czy mowa o zwykłej czy smakowej, musimy jednak pamiętać, że łatwo ulega on utlenianiu. W praktyce, płynny tran musi być trzymany w lodówce i to nie dłużej niż przez ok. 2 miesiące – w przeciwnym razie może nam zaszkodzić.

Jeżeli mimo smakowego dodatku nie możemy się przekonać do płynnej postaci tranu, wybierzmy kapsułki. Są one miękkie i bezsmakowe, a ich przełykanie nikomu nie powinno sprawić większego problemu. Ich systematycznie spożywanie zapewni oczywiście takie same korzyści, niemniej jednak  zawsze musimy pamiętać o uważnym przeczytaniu składu danego produktu.

Tomasz Mierkiewicz - z wykształcenia ekonomista, właściciel firmy Web Publisher Tomasz Mierkiewicz REGON 368282602 NIP 7811791677 - wydawca portalu baza-lekow.com.pl. Portal powstał 2013 roku, jest zbiorem przydatnych informacji oraz opinii pacjentów na temat stosowania leków i innych produktów dostępnych w polskich aptekach. W trosce o wysoką jakość merytoryczną, treści przygotowywane są przy współpracy z farmaceutami oraz copywriterami posiadającymi wykształcenie medyczne. Opisy leków opracowywane są w oparciu o wiarygodne źródła: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Europejską Agencję Leków (EMA).