Konsultacja merytoryczna:

Evicel

EVICEL jest fibrynowym środkiem uszczelniającym dostępnym w opakowaniach zawierających dwie oddzielne fiolki, z których każda zawiera 1 ml, 2 ml lub 5 ml roztworu (odpowiednio ludzkiego fibrynogenu i ludzkiej trombiny).

Oddzielnie dostarczane jest urządzenie do aplikacji oraz odpowiednie dodatkowe końcówki.

Fibrynogen stanowi koncentrat białka o właściwościach krzepnięcia, a trombina jest enzymem powodującym krzepnięcie tego białka. Po zmieszaniu obydwu składników niezwłocznie dochodzi do krzepnięcia.

EVICEL stosowany jest podczas zabiegów chirurgicznych w celu ograniczenia krwawienia i sączenia w trakcie zabiegu i po jego zakończeniu.

EVICEL może być stosowany podczas zabiegów z zakresu chirurgii naczyniowej oraz przeprowadzanych w obrębie tylnej ściany jamy brzusznej. EVICEL może być także stosowany do uszczelnienia opon mózgowych (opony twardej) podczas zabiegów neurochirurgicznych, gdy inne techniki chirurgiczne są niewystarczające.

Produkt nakrapla się lub natryskuje na przeciętą tkankę, gdzie tworzy on cienką warstwę uszczelniającą i (lub) zatrzymującą krwawienie.

Jaki jest skład Evicel, jakie substancje zawiera?

Składniki czynne leku to:
Składnik 1: ludzkie białko krzepnięcia (50-90 mg/ml)
Składnik 2: ludzka trombina (800-1200 j.m./ml)

Inne składniki leku to:
Składnik 1: chlorowodorek argininy, glicyna, chlorek sodu, cytrynian sodu, chlorek wapnia oraz woda do wstrzykiwań.
Składnik 2: chlorek wapnia, ludzka albumina, mannitol, octan sodu oraz woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Evicel – jak stosować ten lek?

Lekarz prowadzący leczenie podaje EVICEL podczas zabiegu chirurgicznego.

Podczas wykonywanego zabiegu lekarz będzie nakraplał lub rozpylał lek EVICEL na tkankę za pomocą urządzenia aplikującego. Urządzenie to pozwala nanosić równe ilości obydwu składników leku w tym samym czasie i zapewnia ich równomierne mieszanie. Jest to ważne dla zapewnienia optymalnego działania leku.

Ilość leku, jaką nanosi się, zależy od powierzchni tkanki leczonej podczas operacji. Lek nakrapla się na tkankę w bardzo małych ilościach lub rozpyla krótkimi seriami (0,1–0,2 ml) w celu wytworzenia cienkiej równej warstwy. Jeżeli nałożenie pojedynczej warstwy leku nie zahamuje całkowicie krwawienia, można nałożyć drugą warstwę.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Opatrunek stosowany przez chirurga odczas zabiegu chirurgicznego.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Evicel – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Evicel w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie są dostępne wystarczające informacje pozwalające na identyfikację szczególnych zagrożeń związanych ze stosowaniem leku u kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Ponieważ lek stosowany jest podczas zabiegów chirurgicznych, kobiety ciężarne lub karmiące piersią powinny omówić z lekarzem zagadnienia zagrożeń związanych z operacją

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Evicel

Ulotka Evicel – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

EVICEL roztwory do sporządzania kleju do tkanek Fibrynogen ludzki, trombina ludzka

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 8 razy

Rozmiar plku 338.65 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Evicel m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

EVICEL roztwory do sporządzania kleju do tkanek Fibrynogen ludzki, trombina ludzka

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 6 razy

Rozmiar plku 338.65 KB

Cena - ile kosztuje Evicel?

Cena Evicel i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Evicel.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Evicel? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz