Desmoperil

Składnikiem, który powoduje działanie tabletki (substancja czynna leku) jest desmopresyna. Desmopresyna jest lekiem antydiuretycznym, zmniejszającym wytwarzanie moczu przez nerki.

Lek Desmoperil stosowany jest w leczeniu:
• przewlekłej choroby zwanej moczówką prostą, która wywołuje skrajne pragnienie i ciągłą produkcję dużej objętości rozcieńczonego moczu. Ważna uwaga: nie mylić z cukrzycą,
• mimowolnego moczenia nocnego u dzieci (bezwiedne nocne oddawanie moczu) powyżej 5 lat,
• częstego oddawania moczu w nocy u dorosłych (wielomocz nocny).

Jaki jest skład Desmoperil, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną (składnikiem, który powoduje działanie tabletki) jest desmopresyny octan. Każda tabletka zawiera 100 mikrogramów (0,1 mg) lub 200 mikrogramów (0,2 mg) desmopresyny octanu.

Inne składniki leku to: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, powidon K30 i magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancję:

Dawkowanie preparatu Desmoperil – jak stosować ten lek?

Desmoperil należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

• Tabletkę podzielić na połowy lub połykać w całości.
• Leku nie wolno przyjmować z posiłkiem, ponieważ działanie tabletek może być zmniejszone.
• Podczas leczenia lekiem Desmoperil należy regularnie kontrolować masę ciała, stężenie sodu w surowicy krwi i (lub) ciśnienie tętnicze.

Zazwyczaj stosowana dawka
• Moczówka prosta
Dorośli i dzieci – 100 mikrogramów (0,1 mg) trzy razy na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę w zależności od tego, jak dobrze kontrolowane są objawy.

• Mimowolne moczenie nocne (bezwiedne nocne oddawanie moczu)
Dzieci w wieku powyżej 5 lat – 200 mikrogramów (0,2 mg), przed snem. Lekarz może zwiększyć dawkę do 400 mikrogramów (0,4 mg), przed snem, w zależności od tego, jak dobrze kontrolowane jest moczenie nocne. Lekarz oceni konieczność długotrwałego leczenia, wprowadzając co najmniej jednotygodniową przerwę w leczeniu po każdych trzech miesiącach terapii.

• Wielomocz nocny
Dorośli – 100 mikrogramów (0,1 mg), przed snem. Dawka może być zwiększona w odstępach tygodniowych do 200 mikrogramów (0,2 mg), a następnie do maksymalnie 400 mikrogramów (0,4 mg).
Przed rozpoczeciem leczenia należy ocenić ilość produkowanego moczu. Jeżeli po 4 tygodniach leczenia nie nastąpi poprawa wielomoczu nocnego, należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ konieczne jest zakończenie stosowania leku.

Pacjenci w podeszłym wieku – nie zaleca się leczenia wielomoczu nocnego u pacjentów w podeszłym wieku. Jeżeli lekarz zdecyduje, że leczenie jest konieczne, należy oznaczyć stężenie sodu w surowicy krwi przed rozpoczęciem leczenia, 3 dni po rozpoczęciu leczenia oraz po każdym zwiększeniu dawki.

Podczas leczenia moczenia nocnego i wielomoczu nocnego, należy ograniczyć przyjmowanie płynów do minimum w czasie od 1 godziny przed przyjęciem leku i przez 8 godzin po jego zażyciu.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie może prowadzić do wydłużenia czasu działania leku i zwiększenia ryzyka nagromadzenia wody i zmniejszenia stężenia sodu we krwi. Objawy ciężkiego nagromadzenia wody obejmują napady drgawek i i utratę przytomności. W razie przyjęcia większej ilości tabletek, niż przepisana przez lekarza, należy skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub z najbliższym szpitalem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Desmoperil – czy mogę spożywać alkohol?

• Nie wolno przyjmować leku Desmoperil z jedzeniem, ponieważ działanie tabletek może być zmniejszone.
• Przed rozpoczęciem leczenia lekarz powinien udzielić pacjentowi porady dotyczącej przyjmowania płynów. Jeżeli lek stosowany jest z powodu mimowolnego moczenia nocnego u dzieci lub wielomoczu nocnego u dorosłych, należy ograniczyć przyjmowanie płynu do minimum na godzinę przed przyjęciem leku i przez 8 godzin po podaniu leku.
• Nadmierna ilość przyjętego płynu może prowadzić do nagromadzenia wody, która powoduje zmniejszenie stężenia soli w organizmie. Stan ten może wystąpić z objawami ostrzegawczymi lub bez objawów ostrzegawczych, które obejmują niespotykanie silny lub przedłużający się ból głowy, uczucie złego samopoczucia lub choroby, niewyjaśnione zmniejszenie masy ciała i, w ciężkich przypadkach, napady drgawek. Jeżeli takie objawy wystąpią, należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Desmoperil w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Desmoperil może być stosowany podczas karmienia piersią, ale podczas ciąży lek można stosować jedynie, gdy lekarz zadecydował, że leczenie jest konieczne. Istnieją jedynie ograniczone dane, dotyczące stosowania leku Desmoperil u kobiet z moczówką prostą.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Desmoperil i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź cenę i dostępność produktu.

Ulotka Desmoperil – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

DERMOPANTEN, 50 mg/g, maść (Dexpanthenolum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Desmoperil m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Desmoperil, 0,1 mg, tabletki (Desmopressini acetas)
Desmoperil, 0,2 mg, tabletki (Desmopressini acetas)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Desmoperil? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.