Dectova

Lek Dectova zawiera zanamiwir, który należy do grupy leków nazywanych przeciwwirusowymi.

Lek Dectova stosowany jest w leczeniu ciężkiej postaci grypy (zakażenia wirusem grypy). Stosuje się go, gdy inne sposoby leczenia grypy nie są wystarczające.

Lek Dectova można stosować u osób dorosłych oraz dzieci w wieku od 6 miesięcy

Jaki jest skład Dectova, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest zanamiwir.
Każdy ml leku Dectova zawiera 10 mg zanamiwiru (w postaci uwodnionej). Każda fiolka zawiera 200 mg zanamiwiru (w postaci uwodnionej).

Pozostałe składniki leku to: sodu chlorek i woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Dectova – jak stosować ten lek?

Ile podaje się leku Dectova
Lekarz zdecyduje jaka dawka leku Dectova jest odpowiednia dla pacjenta. Podawana ilość zależy od wieku, masy ciała oraz wyników badań krwi (przeprowadzanych w celu sprawdzenia jak działają nerki pacjenta).

Dawka może być zwiększona lub zmniejszona w zależności od odpowiedzi organizmu pacjenta na leczenie.

Dorośli
Zalecana dawka to 600 mg dwa razy na dobę przez 5 do 10 dni. Jeśli nerki pacjenta nie pracują tak dobrze jak powinny, lekarz zdecyduje o zmniejszeniu dawki.

Dzieci
Lekarz zdecyduje jaka dawka leku Dectova jest odpowiednia dla dziecka.

Kiedy i jak podawany jest lek Dectova
Lek Dectova należy podać jak najszybciej, zwykle w ciągu 6 dni od pojawienia się objawów grypy. 

Lekarz lub pielęgniarka będą podawać lek Dectova w postaci infuzji (kroplówki) do żyły. Zazwyczaj podaje się go w ramię przez około 30 minut.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku Dectova, należy zwrócić się do lekarza lub pielęgniarki, którzy ten lek podają.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Podanie za dużej dawki leku Dectova jest mało prawdopodobne, ale jeśli pacjent uważa, że podano mu zbyt dużą dawkę leku, powinien natychmiast poinformować lekarza lub pielęgniarkę.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dectova – czy mogę spożywać alkohol?

Brak odrębnych zaleceń.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Dectova w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Dectova – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Dectova, 10 mg/ml, roztwór do infuzji (zanamiwir)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Dectova m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Dectova, 10 mg/ml, roztwór do infuzji (zanamiwir)

 

Opinie o Dectova - forum pacjentów

Stosujesz Dectova? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz