CHENODEOXYCHOLIC ACID SIGMA-TAU

12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

OPIS DZIAŁANIA / WSKAZANIA

Jakie są wskazania do stosowania leku CHENODEOXYCHOLIC ACID SIGMA-TAU oraz jak działa ten lek?

Kapsułki Chenodeoxycholic acid sigma-tau zawierają substancję zwaną kwasem chenodeoksycholowym. Substancja ta jest zwykle wytwarzana w wątrobie z cholesterolu. Jest ona częścią żółci, płynu, który ułatwia trawienie tłuszczów i witamin z pokarmu. Pacjenci z rzadką chorobą znaną jako ksantomatoza mózgowo-ścięgnista (ang. cerebrotendinous xanthomatosis, CTX) nie mogą produkować kwasu chenodeoksycholowego, co powoduje gromadzenie się złogów tłuszczowych w różnych częściach ciała. Może to spowodować uszkodzenie dotkniętych schorzeniem obszarów.

Kapsułki Chenodeoxycholic acid sigma-tau zapewniają leczenie CTX, zastępując kwas chenodeoksycholowy, co zapobiega gromadzeniu się złogów tłuszczowych.

Kapsułki Chenodeoxycholic acid sigma-tau można stosować u dzieci od pierwszego miesiąca życia, a pacjenci z CTX wymagają leczenia do końca życia.

SKŁAD

Jaki jest skład leku CHENODEOXYCHOLIC ACID SIGMA-TAU, jaką zawiera substancję czynną oraz substancje pomocnicze?

Substancją czynną leku jest Chenodeoxycholic acid sigma-tau.

Każda kapsułka zawiera 250 mg kwasu chenodeoksycholowego.

Pozostałe składniki to:

Zawartość kapsułki: skrobia kukurydziana, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, woda,

Otoczka kapsułki: żelatyna, dwutlenek tytanu (E 171), żółcień chinolinowa (E 104), erytrozyna (E 127)

STOSOWANIE / DAWKOWANIE

Jakie jest zalecane dawkowanie leku CHENODEOXYCHOLIC ACID SIGMA-TAU, jak prawdłowo i bezpiecznie stosować ten lek?

Stosowana zazwyczaj dawka początkowa u osób dorosłych to jedna kapsułka 250 mg trzy razy na dobę. Maksymalna dawka to jedna kapsułka 250 mg cztery razy na dobę. Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą, w przybliżeniu w tym samym czasie każdego dnia. Kapsułki można przyjmować z pokarmem lub bez pokarmu. Lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki leku w zależności od tego, jak organizm reaguje na leczenie. Lekarz poinformuje pacjenta, ile kapsułek należy przyjąć i kiedy należy zażywać kapsułki.

Stosowanie u dzieci (w wieku od pierwszego miesiąca do 18 lat)
U niemowląt i dzieci dawka będzie obliczana na podstawie masy ciała dziecka. Dawka początkowa jest obliczana jako 5 mg na kg masy ciała na dobę. Maksymalna dawka u dzieci wynosi 15 mg na kg masy ciała na dobę. Lekarz zdecyduje, ile razy i kiedy dziecko powinno otrzymać dawkę(-i) w celu uzyskania całkowitej dawki dobowej. Lekarz może zmienić dawkę w zależności od tego, jak dziecko reaguje na leczenie.

Dla niemowląt, dzieci i tych, którzy nie mogą połknąć kapsułki i (lub) muszą przyjąć dawkę mniejszą niż 250 mg, kapsułkę można otworzyć, a zawartość zmieszać z 8,4% roztworem wodorowęglanu sodu. Substancja czynna rozpuszcza się w roztworze wodorowęglanu sodowego, nie cała zawartość kapsułki zostanie rozpuszczona, co powoduje przyjęcie postaci mieszaniny. Mieszaninę tę pacjent otrzyma w aptece. Lekarz lub farmaceuta przekaże pacjentowi instrukcje dotyczące tego, ile dziecko ma przyjmować mieszaniny i jak często

PRZEDAWKOWANIE

Jak postępować w przypadku przedawkowania leku CHENODEOXYCHOLIC ACID SIGMA-TAU, co zrobić gdy przypadkowo przyjęto większą dawkę leku niż zalecana?

Istnieje małe prawdopodobieństwo, że Chenodeoxycholic acid sigma-tau spowoduje poważne działania niepożądane. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pacjent lub dziecko przyjęli ilość większą niż przepisana.

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Czy można jeść i pić stosując ten lek? Czy można pić alkohol? Zastosowanie leku CHENODEOXYCHOLIC ACID SIGMA-TAU przy jednoczesnym spożywaniu pokarmów i napojów?

Podczas stosowania jakiegokolwiek leku, nie należy spożywać alkoholu.

Kapsułki można przyjmować z pokarmem lub bez pokarmu.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Czy kobieta będąca w ciąży lub karmi piersią może zażywać lek CHENODEOXYCHOLIC ACID SIGMA-TAU, jakie środki ostrożności należy zachować?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie zaleca się przyjmowania Chenodeoxycholic acid sigma-tau w okresie ciąży i karmienia piersią.
Nie wiadomo, czy Chenodeoxycholic acid sigma-tau przenika do mleka.

Kobiety powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas przyjmowania Chenodeoxycholic acid sigma-tau. Doustne środki antykoncepcyjne nie są zalecane. Należy omówić odpowiednie metody antykoncepcji z lekarzem.

DOKUMENTACJA LEKU CHENODEOXYCHOLIC ACID SIGMA-TAU – DOKUMENTY W FORMACIE PDF LUB DOC

Udostępnilismy możliwość ściągnięcia pełnej dokumnetacji leku: ulotki dla pacjenta oraz charakterystyki produktu leczniczego (dla faramceutów, lekarzy i personelu medycznego).

POBIERZ ULOTKĘ

ULOTKA LEKU CHENODEOXYCHOLIC ACID SIGMA-TAU - Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje dotyczące m.in. skutków ubocznych stosowania leku, informacji o interakcjach z innymi lekami, czy przeciwwskazań do stosowania leku.


POBIERZ CHARAKTERYSTYKĘ

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO (CHPL) - Zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznych.
ZAREZERWUJ CHENODEOXYCHOLIC ACID SIGMA-TAU W NAJBLIŻSZEJ APTECE

OPINIE O LEKU CHENODEOXYCHOLIC ACID SIGMA-TAU

Poznaj opinie innych pacjentów stosujących lek lub podziel się własnymi spostrzeżeniami

FORUM O LEKACH - PODZIEL SIĘ OPINIĄ. TO BARDZO PROSTE!! :)

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here