Chenodeoxycholic acid sigma-tau

Chenodeoxycholic acid sigma-tau to lek zawierający substancję czynną kwas chenodeoksycholowy. Jest to „podstawowy kwas żółciowy”, który jest jednym z głównych składników żółci, płynu wytwarzanego przez wątrobę, który pomaga w trawieniu tłuszczów. Lek jest stosowany w leczeniu rzadkiej choroby znaną jako ksantomatoza mózgowo-ścięgnista (ang. cerebrotendinous xanthomatosis, CTX), która powoduje gromadzenie się złogów tłuszczowych w różnych częściach ciała. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Kapsułki Chenodeoxycholic acid sigma-tau zawierają substancję zwaną kwasem chenodeoksycholowym. Substancja ta jest zwykle wytwarzana w wątrobie z cholesterolu. Jest ona częścią żółci, płynu, który ułatwia trawienie tłuszczów i witamin z pokarmu. Pacjenci z rzadką chorobą znaną jako ksantomatoza mózgowo-ścięgnista (ang. cerebrotendinous xanthomatosis, CTX) nie mogą produkować kwasu chenodeoksycholowego, co powoduje gromadzenie się złogów tłuszczowych w różnych częściach ciała. Może to spowodować uszkodzenie dotkniętych schorzeniem obszarów.

Kapsułki Chenodeoxycholic acid sigma-tau zapewniają leczenie CTX, zastępując kwas chenodeoksycholowy, co zapobiega gromadzeniu się złogów tłuszczowych.

Kapsułki Chenodeoxycholic acid sigma-tau można stosować u dzieci od pierwszego miesiąca życia, a pacjenci z CTX wymagają leczenia do końca życia.

Skład

Substancją czynną leku jest Chenodeoxycholic acid sigma-tau.

Każda kapsułka zawiera 250 mg kwasu chenodeoksycholowego.

Pozostałe składniki to:

Zawartość kapsułki: skrobia kukurydziana, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, woda,

Otoczka kapsułki: żelatyna, dwutlenek tytanu (E 171), żółcień chinolinowa (E 104), erytrozyna (E 127)

Dawkowanie

Stosowana zazwyczaj dawka początkowa u osób dorosłych to jedna kapsułka 250 mg trzy razy na dobę. Maksymalna dawka to jedna kapsułka 250 mg cztery razy na dobę. Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą, w przybliżeniu w tym samym czasie każdego dnia. Kapsułki można przyjmować z pokarmem lub bez pokarmu. Lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki leku w zależności od tego, jak organizm reaguje na leczenie. Lekarz poinformuje pacjenta, ile kapsułek należy przyjąć i kiedy należy zażywać kapsułki.

Stosowanie u dzieci (w wieku od pierwszego miesiąca do 18 lat)
U niemowląt i dzieci dawka będzie obliczana na podstawie masy ciała dziecka. Dawka początkowa jest obliczana jako 5 mg na kg masy ciała na dobę. Maksymalna dawka u dzieci wynosi 15 mg na kg masy ciała na dobę. Lekarz zdecyduje, ile razy i kiedy dziecko powinno otrzymać dawkę(-i) w celu uzyskania całkowitej dawki dobowej. Lekarz może zmienić dawkę w zależności od tego, jak dziecko reaguje na leczenie.

Dla niemowląt, dzieci i tych, którzy nie mogą połknąć kapsułki i (lub) muszą przyjąć dawkę mniejszą niż 250 mg, kapsułkę można otworzyć, a zawartość zmieszać z 8,4% roztworem wodorowęglanu sodu. Substancja czynna rozpuszcza się w roztworze wodorowęglanu sodowego, nie cała zawartość kapsułki zostanie rozpuszczona, co powoduje przyjęcie postaci mieszaniny. Mieszaninę tę pacjent otrzyma w aptece. Lekarz lub farmaceuta przekaże pacjentowi instrukcje dotyczące tego, ile dziecko ma przyjmować mieszaniny i jak często

Przedawkowanie

Istnieje małe prawdopodobieństwo, że Chenodeoxycholic acid sigma-tau spowoduje poważne działania niepożądane. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pacjent lub dziecko przyjęli ilość większą niż przepisana.

Jedzenie i picie (alkohol)

Kapsułki można przyjmować z pokarmem lub bez pokarmu.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie zaleca się przyjmowania Chenodeoxycholic acid sigma-tau w okresie ciąży i karmienia piersią.
Nie wiadomo, czy Chenodeoxycholic acid sigma-tau przenika do mleka.

Kobiety powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas przyjmowania Chenodeoxycholic acid sigma-tau. Doustne środki antykoncepcyjne nie są zalecane. Należy omówić odpowiednie metody antykoncepcji z lekarzem.

Ulotka Chenodeoxycholic acid sigma-tau

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Chenodeoxycholic acid sigma-tau (forum)

Stosujesz Chenodeoxycholic acid sigma-tau? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Chenodeoxycholic acid sigma-tau. Podziel się doświadczeniami na forum.