ApoPerindox

ApoPerindox należy do grupy leków nazywanych inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE). Leki te rozszerzają naczynia krwionośne co ułatwia sercu pompowanie krwi.

Lek ApoPerindox jest stosowany:
• w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego krwi (nadciśnienia),
• w leczeniu niewydolności serca (stanu, kiedy serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi, aby zaspokoić potrzeby organizmu),
• aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia incydentów sercowych, takich jak zawał mięśnia sercowego u pacjentów ze stabilną chorobą niedokrwienną serca (stanu, w którym dopływ krwi do serca jest zmniejszony lub zablokowany), po przebytym zawale serca i (lub) po zabiegu chirurgicznym poprawiającym dopływ krwi do serca poprzez rozszerzenie zaopatrujących je naczyń krwionośnych.

Jaki jest skład ApoPerindox, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest peryndopryl z argininą.
– 5 mg: każda tabletka powlekana zawiera 3,395 mg peryndoprylu, co odpowiada 5 mg peryndoprylu z argininą.
– 10 mg: każda tabletka powlekana zawiera 6,790 mg peryndoprylu, co odpowiada 10 mg peryndoprylu z argininą.

• Pozostałe składniki to: izomalt (E953), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, hypromeloza, hydroksypropyloceluloza, makrogol 8000, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172), błękit brylantowy lak (11-13 %).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu ApoPerindox – jak stosować ten lek?

Tabletkę należy połknąć popijając szklanką wody, najlepiej codziennie o tej samej porze, rano przed posiłkiem. Dawkę odpowiednią dla pacjenta ustala lekarz.

Zalecana dawka, to:
Nadciśnienie tętnicze: zazwyczaj dawka początkowa i podtrzymująca wynosi 5 mg raz na dobę. Po miesiącu leczenia lekarz w razie potrzeby może zwiększyć dawkę do 10 mg raz na dobę. Dawka 10 mg jest maksymalną dawką zalecaną w nadciśnieniu tętniczym.

U pacjentów w wieku 65 lat i starszych leczenie należy rozpoczynać od dawki 2,5 mg (połowa tabletki 5 mg) raz na dobę. Po miesiącu leczenia lekarz może zwiększyć dawkę do 5 mg raz na dobę.

Niewydolność serca: zazwyczaj dawka początkowa wynosi 2,5 mg (połowa tabletki 5 mg) na dobę. Po dwóch tygodniach stosowania lekarz może zwiększyć dawkę do 5 mg raz na dobę, która jest maksymalną dawką stosowaną w niewydolności serca.

Stabilna choroba wieńcowa: zazwyczaj dawka początkowa wynosi 5 mg raz na dobę. Po dwóch tygodniach leczenia dawka może być zwiększona do 10 mg raz na dobę, która jest maksymalną dawką stosowaną w stabilnej chorobie wieńcowej.

U pacjentów w wieku 65 lat i starszych leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od 2,5 mg (połowa tabletki 5 mg) raz na dobę. Po tygodniu leczenia dawkę można zwiększyć do 5 mg raz na dobę, a po kolejnym tygodniu – do 10 mg raz na dobę.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia zbyt wielu tabletek należy natychmiast powiadomić lekarza lub zgłosić się na izbę przyjęć do najbliższego szpitala.

Najbardziej prawdopodobnym objawem przedawkowania jest obniżenie ciśnienia tętniczego, co może spowodować zawroty głowy i omdlenia. W takiej sytuacji pomocne jest ułożenie pacjenta z uniesionymi nogami.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania ApoPerindox – czy mogę spożywać alkohol?

Zaleca się przyjmowanie leku ApoPerindox przed posiłkiem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować ApoPerindox w okresie ciąży i karmienia piersią?

Należy poinformować lekarza o podejrzeniu (lub planowaniu) ciąży. Lekarz zazwyczaj zaleci przerwanie stosowania leku ApoPerindox przed planowaną ciążą lub natychmiast po potwierdzeniu ciąży oraz zaleci przyjmowanie innego leku zamiast leku ApoPerindox. Nie zaleca się stosowania leku ApoPerindox we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po 3 miesiącu ciąży, ponieważ stosowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku.

Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania leku ApoPerindox podczas karmienia piersią, zwłaszcza w przypadku karmienia piersią noworodka lub wcześniaka. Lekarz może zalecić stosowanie innego leku.

Ulotka ApoPerindox – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

ApoPerindox, 5 mg, 10 mg, tabletki powlekane (Perindoprilum argininum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat ApoPerindox m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

ApoPerindox, 5 mg, 10 mg, tabletki powlekane (Perindoprilum argininum)

Opinie o ApoPerindox - forum pacjentów

Stosujesz ApoPerindox? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz