Konsultacja merytoryczna:

Apo-Flutam

Flutamid – substancja czynna leku jest doustnym, niesteroidowym i niehormonalnym antagonistą androgenów (męskich hormonów płciowych), stosowanym w leczeniu raka gruczołu krokowego (stercza) z przerzutami. Rak rozwija się wskutek nadmiernego rozrostu komórek stercza, co przyśpieszają androgeny.

Flutamid hamuje transport i (lub) wiązanie dihydrotestosteronu w jądrach komórek tkanki gruczołu krokowego. W rezultacie dochodzi do zahamowania wzrostu i podziału komórek gruczołu krokowego. Lek wykazuje największą skuteczność terapeutyczną, gdy jest stosowany w skojarzeniu z agonistami hormonu uwalniającego hormon luteinizujący (LHRH), np. z octanem leuproreliny, oraz u pacjentów, którzy wcześniej nie byli leczeni hormonami.

Flutamid nie jest skuteczny w leczeniu innych, zależnych od hormonów nowotworów, takich jak rak piersi lub łagodny przerost gruczołu krokowego.

Apo-Flutam jest wskazany:
– w leczeniu raka gruczołu krokowego (stadium D2) z przerzutami, w skojarzeniu z agonistami hormonu uwalniającego hormon luteinizujący (LHRH), np. z octanem leuproreliny. By osiągnąć najlepszą skuteczność w leczeniu uzupełniającym, oba leki należy stosować w tym samym czasie (patrz punkt 3);
– w leczeniu uzupełniającym po amputacji jąder, aby uzyskać całkowitą blokadę androgenową;
– przed rozpoczęciem oraz w trakcie radioterapii u pacjentów z masywnym, miejscowo zaawansowanym rakiem gruczołu krokowego (stadium B2 i stadium C), w skojarzeniu z agonistami hormonu uwalniającego hormon luteinizujący (LHRH).

Jaki jest skład Apo-Flutam, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest flutamid.

Każda tabletka powlekana zawiera 250 mg flutamidu.

Ponadto lek zawiera:
– rdzeń tabletki: magnezu stearynian, krzemionkę koloidalną bezwodną, laktozę jednowodną, celulozę mikrokrystaliczną, kroskarmelozę sodową.
– otoczka tabletki: hypromelozę 2910 E5, hydroksypropylocelulozę 400 CPS, makrogol 3350, tytanu dwutlenek (E 171), wosk Carnauba.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Apo-Flutam – jak stosować ten lek?

W leczeniu raka gruczołu krokowego (stadium D2), w skojarzeniu z agonistami hormonu uwalniającego hormon luteinizujący (LHRH) oraz w leczeniu uzupełniającym po amputacji jąder: 250 mg (1 tabletka powlekana) trzy razy na dobę co osiem godzin.

Jeśli Apo-Flutam ma być zastosowany w skojarzeniu z agonistą LHRH, stosowanie flutamidu należy rozpocząć 3 dni przed zażyciem agonisty LHRH.

U pacjentów z masywnym, miejscowo zaawansowanym rakiem gruczołu krokowego (stadium B2 i stadium C): 250 mg (1 tabletka powlekana) trzy razy na dobę co osiem godzin. Stosowanie flutamidu należy rozpocząć 3 dni przed zażyciem agonisty LHRH.

Stosowanie flutamidu rozpoczyna się na osiem tygodni przed rozpoczęciem radioterapii. Stosowanie flutamidu należy kontynuować w trakcie radioterapii.

Nie należy przedłużać okresu zażywania leku bez porozumienia z lekarzem.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Jeżeli to możliwe, należy pokazać opakowanie leku Apancon PR.

U osoby, która zastosowała większą niż zalecana dawkę leku Apancon PR mogą wystąpić: nudności, wymioty, zawroty głowy, uczucie senności, zmęczenia psychicznego lub fizycznego, omdlenie, omamy.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Apo-Flutam – czy mogę spożywać alkohol?

Flutamid szybko i całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Apo-Flutam można zażywać niezależnie od posiłków..

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Apo-Flutam w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Flutamid jest wskazany wyłącznie u mężczyzn. Opisywano jednak jego zastosowanie u kobiet. Nie przeprowadzono dobrze kontrolowanych badań u kobiet w ciąży. Jest prawdopodobne, że flutamid może działać szkodliwie na płód. Nie zaleca się stosowania leku Apo-Flutam u kobiet w ciąży.

Karmienie piersią
Brak danych z dobrze kontrolowanych badań klinicznych dotyczących stosowania flutamidu u kobiet w okresie karmienia piersią. Flutamid może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią. Ze względu na niebezpieczeństwo wywołania przez flutamid działań niepożądanych u niemowląt, kobiety stosujące Apo-Flutam (co opisywano w literaturze medycznej) powinny zaprzestać karmienia piersią.

Ulotka Apo-Flutam – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Apo-Flutam, 250 mg, tabletki powlekane (Flutamidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 133 razy

Rozmiar plku 149.51 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Apo-Flutam m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Apo-Flutam, 250 mg, tabletki powlekane (Flutamidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 61 razy

Rozmiar plku 129.66 KB

Cena - ile kosztuje Apo-Flutam?

Cena Apo-Flutam i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Apo-Flutam.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Apo-Flutam? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Blutquick sok (Opakowanie: 500 ml)Blutquick sok (Opakowanie: 500 ml) to suplement diety w postaci soku warzywno-ziołowego z dodatkiem koncentratu z owoców i witamin. Składniki te wspierają prawidłowy proces krwiotwórczy. Preparat jest szczególnie polecany kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią.Efekt działania Blutquick sok (Opakowanie: 500 ml)Blutquick sok (Opakowanie: 500 ml) zawiera wyciągi ziołowe z hibiskusa, rumianku, kopru i szpinaku…

45.99 

Hidrofugal Sensitiv Roll-on (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

26.99 

Zastosowanie Eucerin UltraSensitive krem dla skóry normalnej i mieszanej (Opakowanie: 50 ml)Eucerin UltraSensitive krem dla skóry normalnej i mieszanej (Opakowanie: 50 ml) należy do linii kosmetyków UltraSensitive opracowanych w celu łagodzenia objawów nadwrażliwości skóry na działanie czynników zewnętrznych, łagodząc i zapobiegając dalszym podrażnieniom i zaczerwienieniom skóry twarzy.
Zadaniem Eucerin UltraSensitive krem dla skóry normalnej i…

74.99 

Happy Lemongrass Raumspray Bio (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

49.99 

Zastosowanie Collaflex Sport kapsułki (Opakowanie: 60 )Collaflex Sport kapsułki (Opakowanie: 60 ) to suplement diety zawierający dwa rodzaje kolagenu, który jest ważnym składnikiem budulcowym tkanek – w szczególności skóry i stawów. Zwiększa ruchliwość i łagodzi ból związany z degeneracją chrząstek. Preparat przeznaczony jest głównie dla osób aktywnych fizycznie.
Efekt działania Collaflex Sport kapsułki (Opakowanie: 60 )Kolagen typu…

28.97 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief