Konsultacja merytoryczna:

Aderegl

Aderegl jest doustnym lekiem przeciwcukrzycowym zawierającym repaglinid, który pomaga trzustce w wytwarzaniu większej ilości insuliny powodując obniżenie stężenia cukru (glukozy) we krwi.

Cukrzyca typu 2 jest chorobą, w której trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny koniecznej do kontroli cukru we krwi lub będącą wynikiem nieprawidłowej reakcji organizmu na działanie wytwarzanej insuliny (jest określana jako cukrzyca insulinoniezależna lub cukrzyca wieku dojrzałego).

Aderegl stosowany jest w leczeniu cukrzycy typu 2 wraz z dietą i wysiłkiem fizycznym. Leczenie lekiem Aderegl należy rozpocząć, gdy dieta, wysiłek fizyczny i zmniejszenie masy ciała nie prowadzą do prawidłowej kontroli (lub zmniejszenia) stężenia cukru we krwi. Aderegl może być także stosowany z metforminą, innym doustnym lekiem przeciwcukrzycowym.

Jaki jest skład Aderegl, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest repaglinid.

Każda Aderegl 0.5 mg tabletka zawiera 0,5 mg repaglinidu.
Każda Aderegl 1 mg tabletka zawiera 1 mg repaglinidu.
Każda Aderegl 2 mg tabletka zawiera 2 mg repaglinidu.

Ponadto lek zawiera: celulozę mikrokrystaliczną (E460), megluminę, poloksamer 188, powidon K30, wapnia wodorofosforan bezwodny, polakrylinę potasową, skrobię kukurydzianą, magnezu stearynian, glicerol 99,5% oraz żelaza tlenek żółty (E172) – tabletki 1 mg, żelaza tlenek czerwony (E172) –tabletki 2 mg.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Aderegl – jak stosować ten lek?

Lekarz prowadzący ustali zalecaną dawkę leku.

• Zwykle dawką początkową jest 0,5 mg przed każdym głównym posiłkiem. Tabletkę należy połknąć bezpośrednio lub do 30 min przed każdym głównym posiłkiem, popijając wodą.
• Lekarz może zwiększyć dawkę, aż do 4 mg przyjmowaną, bezpośrednio lub do 30 minut przed każdym głównym posiłkiem. Maksymalna zalecana dawka dobowa wynosi 16 mg.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeżeli pacjent przyjął zbyt dużą ilość tabletek, stężenie cukru we krwi może stać się za małe i doprowadzić do hipoglikemii. Patrz punkt Wystąpienie hipoglikemii, w którym wyjaśniono czym jest hipoglikemia i jak należy ją leczyć.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Aderegl – czy mogę spożywać alkohol?

Stosowanie leku Aderegl z jedzeniem i piciem Aderegl należy przyjmować przed posiłkami. Zdolność leku Aderegl do zmniejszania stężenia cukru we krwi może się zmniejszać po spożyciu alkoholu. Należy zwrócić uwagę na pojawiające się objawy hipoglikemii.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Aderegl w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Aderegl w czasie ciąży lub w przypadku jej planowania. Należy skontaktować się z lekarzem przed planowaną ciążą lub w momencie zajścia w ciążę podczas leczenia lekiem Aderegl. Nie należy stosować leku Aderegl w czasie karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Aderegl

Ulotka Aderegl – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Aderegl 0,5 mg, 1 mg, 2 mg tabletki (Repaglinid)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 25 razy

Rozmiar plku 63.32 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Aderegl m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Aderegl 0,5 mg, 1 mg, 2 mg tabletki (Repaglinid)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 25 razy

Rozmiar plku 82.88 KB

Cena - ile kosztuje Aderegl?

Cena Aderegl i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Aderegl.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Aderegl? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz