AdereglJak działa i kiedy stosujemy Aderegl?

Aderegl jest doustnym lekiem przeciwcukrzycowym zawierającym repaglinid, który pomaga trzustce w wytwarzaniu większej ilości insuliny powodując obniżenie stężenia cukru (glukozy) we krwi.

Cukrzyca typu 2 jest chorobą, w której trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny koniecznej do kontroli cukru we krwi lub będącą wynikiem nieprawidłowej reakcji organizmu na działanie wytwarzanej insuliny (jest określana jako cukrzyca insulinoniezależna lub cukrzyca wieku dojrzałego).

Aderegl stosowany jest w leczeniu cukrzycy typu 2 wraz z dietą i wysiłkiem fizycznym. Leczenie lekiem Aderegl należy rozpocząć, gdy dieta, wysiłek fizyczny i zmniejszenie masy ciała nie prowadzą do prawidłowej kontroli (lub zmniejszenia) stężenia cukru we krwi. Aderegl może być także stosowany z metforminą, innym doustnym lekiem przeciwcukrzycowym.

REKLAMA

Jaki jest skład Aderegl, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest repaglinid.

Każda Aderegl 0.5 mg tabletka zawiera 0,5 mg repaglinidu.
Każda Aderegl 1 mg tabletka zawiera 1 mg repaglinidu.
Każda Aderegl 2 mg tabletka zawiera 2 mg repaglinidu.

Ponadto lek zawiera: celulozę mikrokrystaliczną (E460), megluminę, poloksamer 188, powidon K30, wapnia wodorofosforan bezwodny, polakrylinę potasową, skrobię kukurydzianą, magnezu stearynian, glicerol 99,5% oraz żelaza tlenek żółty (E172) – tabletki 1 mg, żelaza tlenek czerwony (E172) –tabletki 2 mg.

Dowiedz się więcej na temat substancji: .

Dawkowanie preparatu Aderegl – jak stosować ten lek?

Lekarz prowadzący ustali zalecaną dawkę leku.

• Zwykle dawką początkową jest 0,5 mg przed każdym głównym posiłkiem. Tabletkę należy połknąć bezpośrednio lub do 30 min przed każdym głównym posiłkiem, popijając wodą.
• Lekarz może zwiększyć dawkę, aż do 4 mg przyjmowaną, bezpośrednio lub do 30 minut przed każdym głównym posiłkiem. Maksymalna zalecana dawka dobowa wynosi 16 mg.

REKLAMA

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeżeli pacjent przyjął zbyt dużą ilość tabletek, stężenie cukru we krwi może stać się za małe i doprowadzić do hipoglikemii. Patrz punkt Wystąpienie hipoglikemii, w którym wyjaśniono czym jest hipoglikemia i jak należy ją leczyć.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Aderegl – czy mogę spożywać alkohol?

Stosowanie leku Aderegl z jedzeniem i piciem Aderegl należy przyjmować przed posiłkami. Zdolność leku Aderegl do zmniejszania stężenia cukru we krwi może się zmniejszać po spożyciu alkoholu. Należy zwrócić uwagę na pojawiające się objawy hipoglikemii.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Aderegl w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Aderegl w czasie ciąży lub w przypadku jej planowania. Należy skontaktować się z lekarzem przed planowaną ciążą lub w momencie zajścia w ciążę podczas leczenia lekiem Aderegl. Nie należy stosować leku Aderegl w czasie karmienia piersią.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź ile kosztuje Aderegl i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy. Dowiedz się także, czy lek jest dostęny na receptę, czy bez recepty oraz czy jest refundowany (poziom refundacji).

Ulotka Aderegl – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka leku Aderegl. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

REKLAMA

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Aderegl m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Aderegl? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu. Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania leku możesz pomóc innym pacjentom.

Sprawdź opinie o Aderegl.

Ważne! Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup leku z tzw. "drugiej ręki" może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.