ZOLEDRONIC ACID AGILA (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)


OPIS DZIAŁANIA / WSKAZANIA

Kwas Zoledronic acid Agila zawiera substancję czynną kwas zoledronowy. Należy ona do grupy leków nazywanych bisfosfonianami i jest stosowana w leczeniu kobiet po menopauzie i mężczyzn z osteoporozą lub osteoporozy wywołanej steroidami oraz choroby Pageta kości.

Osteoporoza
Osteoporoza to choroba związana ze ścieńczeniem i osłabieniem kości, która występuje często u kobiet po menopauzie, ale może także występować u mężczyzn. W okresie menopauzy jajniki kobiety przestają produkować hormon estrogen, który pomaga zachować zdrowie kości. Po menopauzie następuje utrata masy kostnej kości, stają się one słabsze i bardziej łamliwe. Osteoporoza może także występować u mężczyzn i kobiet z powodu długotrwałego stosowania steroidów, które mogą wpływać na wytrzymałość kości. U wielu pacjentów z osteoporozą nie ma objawów, ale mimo to są oni narażeni na złamania, ponieważ osteoporoza osłabiła kości. Zmniejszone stężenia hormonów płciowych, głównie estrogenów pochodzących od androgenów, odgrywa także rolę w stopniowej utracie kości obserwowanej u mężczyzn. Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn lek Zoledronic acid Agila wzmacnia kości i dlatego zmniejsza prawdopodobieństwo złamania. Lek Zoledronic acid Agila stosowany jest także u pacjentów z niedawnym złamaniem stawu biodrowego w wyniku niewielkiego urazu, np. upadku, którzy w związku z tym są narażeni na złamania kolejnych kości.

Choroba Pageta kości
Proces usuwania starej tkanki kostnej i jej zastępowania nową jest zjawiskiem prawidłowym. Proces ten nosi nazwę przebudowy. W przypadku choroby Pageta proces przebudowy kości zachodzi zbyt szybko, a nowa kość tworzona jest w sposób nieuporządkowany, co sprawia, że jest słabsza niż u zdrowych osób. Jeśli choroba nie będzie leczona, kości ulegną deformacji, staną się bolesne i mogą pękać. Lek Zoledronic acid Agila działa przywracając prawidłowy przebieg procesu przebudowy kości, zapewniając tworzenie prawidłowej kości i w ten sposób przywracając wytrzymałość kości.Szukasz tanich produktów zdrowotnych? Znajdź najtaniej!

SKŁAD

Substancją czynną leku jest kwas zoledronowy.
Każda fiolka zawierająca 100 ml roztworu zawiera 5 mg kwasu zoledronowego (w postaci kwasu zoledronowego jednowodnego).
Jeden ml roztworu zawiera 0,05 mg kwasu zoledronowego (w postaci monowodzianu).

Pozostałe składniki to: mannitol, sodu cytrynian i woda do wstrzykiwań.

STOSOWANIE / DAWKOWANIE

Przed podaniem każdej dawki leku Zoledronic acid Agila lekarz powinien wykonać badanie krwi, aby ocenić czynność nerek (oznaczenie stężenia kreatyniny). Ważne jest, aby pacjent wypił co najmniej jedną lub dwie szklanki płynu (np. wody) w ciągu kilku godzin przed przyjęciem leku Zoledronic acid Agila, zgodnie z zaleceniami lekarza lub pielęgniarki.

Osteoporoza
Zalecana dawka wynosząca 5 mg podawana jest przez lekarza lub pielęgniarkę w postaci jednego wlewu dożylnego raz na rok. Wlew trwa co najmniej 15 minut.

W przypadku niedawnego złamania stawu biodrowego zaleca się podanie leku Zoledronic acid Agila co najmniej dwa tygodnie po operacyjnym zespoleniu złamania.

Ważne jest przyjmowanie suplementów wapnia i witaminy D (np. w tabletkach) zgodnie ze wskazówkami lekarza.

W przypadku osteoporozy lek Zoledronic acid Agila działa przez jeden rok. Lekarz poinformuje pacjenta, kiedy należy przyjąć kolejną dawkę.

Choroba Pageta
Zalecana dawka wynosząca 5 mg podawana jest przez lekarza lub pielęgniarkę w postaci jednego wlewu dożylnego.

Wlew trwa co najmniej 15 minut. Lek Zoledronic acid Agila może działać dłużej niż jeden rok. Lekarz poinformuje pacjenta, kiedy należy przyjąć kolejną dawkę.

Lekarz może zalecić przyjmowanie suplementów wapnia i witaminy D (np. w tabletkach) przez co najmniej pierwsze dziesięć dni po podaniu leku Zoledronic acid Agila. Ważne jest, aby ściśle przestrzegać tych zaleceń, co pozwoli uniknąć zbytniego zmniejszenia stężenia wapnia we krwi w okresie po podaniu wlewu. Lekarz poinformuje pacjenta o objawach hipokalcemii.

PRZEDAWKOWANIE

Lek podawany przez wykwalifiowany personel medyczny.

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Nie w każdej ulotce leku znajduje się informacja na temat możliwości spożywania alkoholu w trakcie kuracji. Zalecamy każdorazowo całkowitą rezygnację z alkoholu lub daleko idącą ostrożność. Dowiedz się więcej na temat stosowania i łączenia leków z alkoholem.

Przed i po podaniu dawki leku Zoledronic acid Agila należy zapewnić odpowiednią podaż płynów (co najmniej jedną lub dwie szklanki), zgodnie z zaleceniami lekarza. Pomoże to zapobiec odwodnieniu. W dniu przyjęcia dawki leku Zoledronic acid Agila można jeść jak zwykle. Jest to szczególnie ważne u pacjentów przyjmujących leki moczopędne i pacjentów w wieku podeszłym.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania kwasu zoledronowego u kobiet w ciąży.

Badania na zwierzętach wykazały toksyczny wpływ na reprodukcję. Ponadto brak danych dotyczących stosowania leku Zoledronic acid Agila u kobiet karmiących piersią.

Leku Zoledronic acid Agila nie wolno przyjmować, jeśli pacjentka jest w ciąży, krami piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje ciążę.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

ZAPOZNAJ SIĘ ZE SZCZEGÓŁOWYMI INFORMACJAMI NA TEMAT ZOLEDRONIC ACID AGILA (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)

POBIERZ ULOTKĘ


Ulotka leku jest specjalną informacją skierowaną do pacjentów, zatwierdzoną w procesie dopuszczenia do obrotu, dołączoną do opakowania produktu leczniczego. Ulotka leku zawiera najważniejsze informacje dotyczące leku, z którymi należy zawsze zapoznać się przed zażyciem jakiegokolwiek preparatu. Ulotka zawiera informacje o tym, czym jest dany lek, w jakim celu się go stosuje i jakie substancje zawiera.

Ulotkę powinno się każdorazowo zachować wraz z opakowaniem w razie potrzeby ponownego przeczytania. Rozpoczynając przyjmowanie leku, należy przeczytać uważnie całą ulotkę. Należy pamiętać, że wszystkie leki przynoszą skutki uboczne i mogą wchodzić w interakcje z innymi środkami. Ważne, by szczegółowo sprawdzać takie informacje jak: wskazania do stosowania, sposób przyjmowania i przechowywania, dawkowanie, wpływ leku na prowadzenie pojazdów i maszyn, a także datę ważności. W ulotce znajdziemy także również o przeciwwskazaniach, stosowaniu leku podczas ciąży i karmienia piersią.

POBIERZ CHARAKTERYSTYKĘ


Charakterystyka produktu leczniczego (CHPL) stanowi zgodnie z przepisami element wniosku o dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego. Dokument ten zawiera specjalistyczne informacje na temat danego produktu leczniczego. Informacje te są przeznaczone tylko dla wykwalifikowanego personelu medycznego (lekarze, farmaceuci).

Charakterystyka produktu leczniczego (CHPL) zawiera między innymi takie informacje jak: postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne).Znajdź inne produkty z tej kategorii:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O BAZIE LEKÓW

Serwis Baza Leków umożliwia szybkie i intuicyjne wyszukiwanie podstawowych informacji na temat leków (leki na receptę oraz wydawane bez recepty), suplementów diety, wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, kosmetyków oraz innych produktów dostępnych w aptekach na terenie Polski.

Podstawowe informacje znajdujące się na stronie Baza Leków:

Lekarstwa: Opis działania leku / wskazania, skład leku, stosowanie / dawkowanie leku, przedawkowanie leku, stosowanie leku z jedzeniem i piciem (w tym z alkoholem, jeżeli taka informacja od producenta występuje), stosowanie leku w ciąży i podczas karmienia piersią.

W przypadku pozostałych produktów (suplementy diety, wyroby medyczne, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, kosmetyki): Opis działania produktu / wskazania, skład produktu, dawkowanie / stosowanie produktu.

ZOLEDRONIC ACID AGILA (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) CENA - GDZIE KUPIĆ NAJTANIEJ, ZNAJDŹ W NAJBLIŻSZEJ APTECE

FORUM O LEKACH - PODZIEL SIĘ OPINIĄ. TO BARDZO PROSTE!! :)

Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się.

Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.
Please enter your comment!
Please enter your name here