Piracetam
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Piracetam – lek stosowany w chorobach neurologicznych, pochodna kwasu gamma-aminomasłowego (GABA). Mechanizm działania piracetamu polega na odtwarzaniu struktury błony komórkowej przez tworzenie ruchomych cząsteczek leku i fosfolipidów. Przypuszcza się, że to działanie poprawia stabilność błony, dzięki czemu białka błonowe lub przezbłonowe mogą prawidłowo spełniać swoje funkcje. Piracetam zwiększa elastyczność krwinek czerwonych i zapobiega agregacji płytek krwi. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie mioklonii pochodzenia korowego, zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego jak i obwodowego oraz zaburzeń dyslektycznych u dzieci z jednocześnie prowadzoną terapią logopedyczną.
Piracetam dostępny jest w postaci tabletek, roztworu doustnego i dożylnego. Dawkowanie i postać leku dostosowywane są indywidualnie do wskazań, wieku i stanu pacjenta. Zazwyczaj piracetam podaje się w dawkach podzielonych, 2-3 razy na dobę.
Możliwe działania niepożądane: nerwowość, hiperkinezja (mimowolne ruchy mięśni szkieletowych), zwiększenie masy ciała. Rzadziej: depresja, senność, przewlekłe zmęczenie, bóle w obrębie jamy brzusznej, zapalenie skóry.