Klorazepan
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Klorazepan – substancja o właściwościach przeciwlękowych, uspokajających, nasennych i zmniejszających nadmierne napięcie emocjonalne. Mechanizm działania klorazepanu polega na wiązaniu się z receptorami benzodiazepinowymi i zwiększaniu powinowactwa kwasu gammaaminomasłowego (GABA) do receptorów GABA-A, co nasila pre- i postsynaptyczne procesy hamowania w ośrodkowym układzie nerwowym. Wskazaniem do stosowania klorazepanu jest krótkotrwałe leczenie stanów lęku i niepokoju w przebiegu nerwicy oraz zespołu abstynencji w uzależnieniu alkoholowym. Ponadto lek wykorzystuje się pomocniczo w leczeniu padaczki.
Klorazepan dostępny jest w postaci tabletek, kapsułek oraz proszku i rozpuszczalnika do sporządzania roztworu do wstrzykiwań.
Możliwe działania niepożądane: senność, bóle i zawroty głowy, uczucie znużenia, drażliwość, niezborność ruchowa, podwójne widzenie, niewyraźna mowa, depresja, zaburzenia świadomości, zwiększenie masy ciała, zmiany libido, obniżenie ciśnienia tętniczego, zaburzenia miesiączkowania i zahamowanie owulacji, suchość błon śluzowych jamy ustnej, uczucie pełności w nadbrzuszu, zaparcie, niepokój, drażliwość, agresywność, euforia, pobudzenie, omamy, bezsenność, koszmary nocne, psychozy, niewłaściwe zachowanie, wysypka.