Otrivin Duo

Otrivin Duo to lek stosowany w objawowym leczeniu nieżytu nosa. Substancją czynną preparatu jest ksylometazolina, która obkurcza naczynia i udrażnia nos. Lek przeznaczony jest do objawowego leczenia zatkanego nosa w przebiegu przeziębienia, grypy, zakażenia wirusowego, alergii, zapalenia zatok. Jest dostępny bez recepty. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Otrivin Duo. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Lek Otrivin Duo jest lekiem złożonym, zawierającym dwie różne substancje czynne. Jedna z nich zmniejsza ilość wydzieliny z nosa, druga zmniejsza przekrwienie błony śluzowej.

Lek Otrivin Duo stosuje się w leczeniu przekrwienia błony śluzowej nosa z wodnistą wydzieliną z nosa (katar), związanych z przeziębieniem.

Jaki jest skład Otrivin Duo, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są ksylometazoliny chlorowodorek i ipratropiowy bromek.
1 ml leku zawiera 0,5 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 0,6 mg ipratropiowego bromku.
1 dawka leku zawiera 70 mikrogramów ksylometazoliny chlorowodorku i 84 mikrogramy ipratropiowego bromku.

Inne składniki leku to: disodu edetynian, glicerol 85%, woda oczyszczona, sodu wodorotlenek i kwas
solny stężony (do ustalenia pH).

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Otrivin Duo – jak stosować?

Dorośli: Jedna dawka aerozolu do każdego otworu nosowego, maksymalnie 3 razy na dobę, nie dłużej niż przez 7 dni. Należy zachować co najmniej 6-godzinny odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami. Nie należy stosować leku Otrivin Duo dłużej niż 7 dni, ponieważ przedłużone stosowanie leków obkurczających błonę śluzową nosa, takich jak ksylometazolina (jedna z substancji czynnych leku Otrivin Duo) może spowodować obrzęk błony śluzowej nosa (tzw. polekowe zapalenie błony śluzowej nosa).

Jeśli objawy choroby zmniejszą się, zaleca się przerwanie leczenia, nawet jeśli trwało ono krócej niż maksymalny czas trwania leczenia wynoszący 7 dni, w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.

Doświadczenie dotyczące stosowania u pacjentów w wieku powyżej 70 lat jest ograniczone.

Leku Otrivin Duo nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Otrivin Duo jest zbyt mocne lub za słabe, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej dawki leku niż zalecana, należy skontaktować się z lekarzem, zgłosić się do szpitala lub szpitalnego oddziału ratunkowego w celu oceny ryzyka i uzyskania porady. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, które są prawdopodobnie bardziej niż dorośli narażone na wystąpienie działań niepożądanych.

Objawami przedawkowania są silne zawroty głowy, nadmierne pocenie się, znacznie obniżona temperatura ciała, ból głowy, wolne bicie serca, szybkie bicie serca, zaburzenia oddychania, śpiączka, nadciśnienie tętnicze, po którym może wystąpić niedociśnienie tętnicze. Innymi objawami mogą być: suchość w jamie ustnej, zaburzenia ostrości widzenia i omamy.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Otrivin Duo – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku Otrivin Duo z jedzeniem i piciem.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Otrivin Duo w okresie ciąży i karmienia piersią?

Bez zalecenia lekarza leku Otrivin Duo nie należy stosować w okresie ciąży.
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Otrivin Duo

Ulotka Otrivin Duo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Otrivin Duo przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Brak ulotki w bazie.

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Otrivin Duo m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Brak charakterystyki w bazie.

Sprawdź cenę i dostępność Otrivin Duo w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Otrivin Duo

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Otrivin Duo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Otrivin Duo. Podziel się doświadczeniami na forum.