Każdego dnia nasza wątroba narażona jest na kontakt ze szkodliwymi substancjami, które mogą doprowadzić do poważnego uszkodzenia tego narządu. Jakie toksyny są dla naszej wątroby największym zagrożeniem? Co możemy zrobić, by zapewnić jej możliwie jak najlepszą ochronę? Oto najważniejsze informacje na temat tak groźnych przypadłości, jakimi są toksyczne uszkodzenia wątroby.
Leki – pomoc czy zagrożenie?
Teoretycznie leki mają nam pomagać w walce o zdrowie, jednak w wielu przypadkach ich nadmiar okazuje się przyczyną dalszych problemów. Lekarze często spotykają się z pacjentami, w przypadku których wątroba zostaje uszkodzona właśnie przez leki. Jak wynika z dotychczasowych badań, na rynku obecnych jest około 600 środków farmaceutycznych, których stosowanie może się w negatywny sposób odbić na wątrobie. Z tego też względu każdy z nas powinien po leki sięgać z ostrożnością. Wskazana jest konsultacja z lekarzem oraz zapoznawanie się z treścią ulotki, obowiązkowo dołączonej do każdego opakowania leku. Leków nie można przyjmować ani zbyt długo, ważne jest też kontrolowanie przyjmowanych dawek.
Na jakie rodzaje lekarstw warto zwrócić szczególną uwagę? Z pewnością ostrożność warto zachować w przypadku antybiotyków oraz środków przeciwreumatycznych czy leków przeciwdepresyjnych. Mogą się one okazać poważnym zagrożeniem dla naszej wątroby, a konsekwencje zażywania ich w nadmiernych ilościach mogą być poważne. Zagrożeniem dla naszej wątroby mogą się też okazać leki sercowo-naczyniowe oraz… zwykłe środki przeciwbólowe, które tak wielu z nas połyka w nadmiernych ilościach.
Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w leczeniu chorób układu pokarmowego: leki na wrzody żołądka i dwunastnicy (Pylera, Lanzul, Emanera. Quamatel), leki na chorobę Leśniowskiego-Crohna / zapalenia jelit (Hyrimoz, Hulio, Asamax, Entyvio), oczyszczanie jelit (Citrafleet), leczenie biegunek (Stoperan, Loperamid APTEO MED, Loperamid WZF, Nifuroksazyd Aflofarm, Nifuroksazyd Polfarmex, Carbo Medicinalis MF, Hidrasec, Enterol), leki na zgagę (Bioprazol Bio Max) leki przeczyszczające (Dulcobis, Pikopil), inne dolegliwości układu pokarmowego (Prokit, Zulbex, Dexilant, Trimesan, Salaza, Debretin, Ircolon, Raphacholin C).
Toksyny przemysłowe kontra wątroba
Dla naszej wątroby wielkim zagrożeniem mogą się okazać również toksyny przemysłowe. Wszechobecne tworzywa sztuczne oraz substancje toksyczne, które mogą w nich występować, to wielkie zagrożenie dla naszego zdrowia. Na jakie substancje warto zwrócić szczególną uwagę? Czterochlorek węgla, dość często wykorzystywany w pralniach chemicznych oraz jako dodatek do niektórych odplamiaczy, to substancja bardzo groźna dla naszej wątroby. Drugą toksyną przemysłową, stanowiącą poważne zagrożenie dla wątroby, jest chlorek winylu. Ta substancja powstaje podczas produkcji plastiku, a jej kontakt z naszą wątrobą może mieć poważne konsekwencje.
Niestety, coraz większe zanieczyszczenie środowiska sprawia, że lista substancji toksycznych, z jakimi możemy się zetknąć, staje się coraz dłuższa. Wśród tych pierwiastków, które dla naszej wątroby są wielkim zagrożeniem, pojawia się m. in. kadm. Jest on obecny m. in. w dymie z papierosów, w glebie skażonej zanieczyszczeniami przemysłowymi oraz w zanieczyszczonej wodzie. Co to oznacza? Że każdy z nas, zupełnie nieświadomie, może się narazić na kontakt z tą toksyczną substancją.
Każdego dnia nasza wątroba musi walczyć z bakteriami i toksynami, które trafiają do naszego organizmu. Niestety, oznacza to dla niej ciągły kontakt z tymi substancjami, które mogą doprowadzić do jej uszkodzenia. Pamiętajmy zatem, by chronić swą wątrobę możliwie jak najlepiej i unikać tych rzeczy, które mogą się dla niej okazać wielkim zagrożeniem.
Zobacz także naszą publikacje na temat najgroźniejszych chorób wątroby.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.
Zobacz także spis leków stosowanych w gastrologii. Znajdziesz tu między innymi wykaz leków na biegunkę, leki stosowane w leczeniu niestrawności, lekarstwa na wzdęcia, preparaty stosowane w chorobie Leśniowskiego-Crohna a także leki na wrzody żołądka oraz leki stosowane w chorobach wątroby. Męczy Cię zgaga? Sprawdź listę leków na refluks.