Jest narządem niezwykle ważnym, a drobne zaburzenia związane z jej pracą mogą negatywnie odbić się na ogólnym stanie naszego zdrowia. Wątroba każdego dnia musi radzić sobie z licznymi zadaniami. Jakie choroby mogą jej to skutecznie utrudnić?
Marskość wątroby
To jedna z najgroźniejszych i najczęściej występujących chorób, z jakimi musi się zmierzyć nasza wątroba. W przypadku tego schorzenia największym problemem okazuje się rozrost tkanki w tych miejscach, które zostały zniszczone rzez chorobę. Dlaczego tak się dzieje? Jak się okazuje, w większości przypadków za rozwój marskości wątroby odpowiedzialny jest alkohol. Błędem jest jednak zakładanie, że z problemem tym muszą się borykać tylko osoby zbyt często zaglądające do kieliszka. Warto pamiętać, że marskość wątroby może się też rozwijać jako skutek wirusowego zapalenia wątroby lub zaawansowanej niewydolności prawej komory serca. Typowe dla tej objawy to utrata apetytu oraz nudności, bóle brzucha i znaczny spadek masy ciała. Są to symptomy, które powinny każdego z nas zachęcić do wizyty u lekarza oraz do wykonania badań, dzięki którym można będzie w porę rozpocząć odpowiednie leczenie.
Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w leczeniu chorób układu pokarmowego: leki na wrzody żołądka i dwunastnicy (Pylera, Lanzul, Emanera. Quamatel), leki na chorobę Leśniowskiego-Crohna / zapalenia jelit (Hyrimoz, Hulio, Asamax, Entyvio), oczyszczanie jelit (Citrafleet), leczenie biegunek (Stoperan, Loperamid APTEO MED, Loperamid WZF, Nifuroksazyd Aflofarm, Nifuroksazyd Polfarmex, Carbo Medicinalis MF, Hidrasec, Enterol), leki na zgagę (Bioprazol Bio Max) leki przeczyszczające (Dulcobis, Pikopil), inne dolegliwości układu pokarmowego (Prokit, Zulbex, Dexilant, Trimesan, Salaza, Debretin, Ircolon, Raphacholin C).
Wirusowe zapalenie wątroby
Wirusowe zapalenie wątroby to choroba zakaźna wymagająca odpowiedniego leczenia, a drobne zaniedbania lub błędy w trakcie terapii mogą mieć poważne konsekwencje. Choć zapalenie wątroby może przybierać różne formy, każdy z typów tej choroby jest wielkim zagrożeniem dla ludzkiego życia oraz zdrowia. Jakie objawy mogą świadczyć o stanie zapalnym? Niepokojącym symptomem są bóle brzucha oraz problemy związane z szybkim męczeniem się. Nudności i wymioty, bóle stawów oraz mięśni to kolejne symptomy, których nie można ignorować. Im szybciej z takimi objawami zgłosimy się do lekarza, tym szybciej będzie można rozpocząć skuteczną terapię.
Alkoholowe uszkodzenie wątroby
To dość powszechna przypadłość, za rozwój której odpowiedzialny jest alkohol. Każdy z nas powinien zatem pamiętać, że zbyt częste zaglądanie do kieliszka może doprowadzić do poważnych problemów, takich jak stłuszczenie wątroby. Brak odpowiedniego leczenia oraz dalsze nadużywanie alkoholu może sprawić, że stłuszczenie to przemieni się w znacznie groźniejszą chorobę – marskość wątroby.
Polekowe uszkodzenie wątroby
Warto pamiętać, że nie tylko alkohol może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia naszej wątroby. Zdrowym rozsądkiem musimy się też wykazać w chwili, gdy sięgamy po leki. I one mogą się okazać wielkim zagrożeniem dla tak ważnego i zapracowanego narządu, jakim jest wątroba. Zatrucie lekami jest przecież jedną z częstszych przyczyn ostrej niewydolności wątroby – choroby, która jest poważnym zagrożeniem dla ludzkiego życia.
Zobacz także: Toksyczne uszkodzenia wątroby: co każdy z nas wiedzieć powinien ?
Choroba Wilsona
Ta choroba metaboliczna jest jedną z wielu chorób genetycznych, z jakimi musi walczyć współczesna medycyna. Głównym problemem jest tu nadmiar miedzi, która odkłada się w poszczególnych narządach, m. in. w wątrobie. Skutkiem tego są częste bóle brzucha oraz problemy spowodowane znacznym powiększeniem się wątroby. Uciążliwe są też objawy tej choroby, takie jak obrzęki nóg oraz żółtawe zabarwienie skóry.
Hemochromatoza
To kolejna choroba metaboliczna, będąca poważnym zagrożeniem dla naszej wątroby. W tym przypadku głównym problemem jest nadmiar żelaza, które odkłada się m. in. w wątrobie, prowadząc do rozwoju tak groźnych chorób, jak marskość wątroby.
Zdrowa wątroba to cenny skarb, warto zatem o nią w porę zadbać. Pamiętajmy, że na stan tego narządu w znacznym stopniu wpływa styl prowadzonego przez nas życia. Zdrowa dieta, rozsądek w sięganiu po alkohol oraz leki – oto sprawy bardzo ważne dla każdego z nas.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.
Zobacz także spis leków stosowanych w gastrologii. Znajdziesz tu między innymi wykaz leków na biegunkę, leki stosowane w leczeniu niestrawności, lekarstwa na wzdęcia, preparaty stosowane w chorobie Leśniowskiego-Crohna a także leki na wrzody żołądka oraz leki stosowane w chorobach wątroby. Męczy Cię zgaga? Sprawdź listę leków na refluks.