Substancja: Laktuloza
(opis substancji oraz lista leków)Laktuloza – lek pobudzający perystaltykę jelit należący do osmotycznych leków przeczyszczających. Laktuloza w niezmienionej formie dostaje się do jelita grubego, gdzie zostaje rozłożona do dwutlenku węgla i kwasów organicznych, które powodują zatrzymanie wody w jelicie i zmiękczenie mas kałowych. Ponadto ogranicza wytwarzanie amoniaku oraz zmniejsza wchłanianie soli amonowych, które są wydalane z kałem. Wskazaniem do stosowania leku są przewlekłe zaparcia, ostra niewydolność wątroby przebiegająca ze śpiączką lub stanami przedśpiączkowymi oraz przewlekła niewydolność wątroby, w której stwierdzono podwyższone stężenie amoniaku we krwi.

Laktuloza dostępna jest w postaci syropu oraz roztworu doustnego. Działanie leku rozpoczyna się od 24 do 48 godzin od przyjęcia dawki. Laktuloza może być przyjmowana długotrwale.

Możliwe działania niepożądane: występują bardzo i zwykle na początku przyjmowania laktulozy. Najczęściej jest to ból brzucha. Przyjęcie leku w dużych ilościach może powodować wzdęcia, nudności oraz biegunkę.

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zachęcamy także do zakupów na BL Market

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik

Zachęcamy także do zakupów na BL Market