Złogi cholesterolowe w tętnicach mogą stanowić poważny problem medyczny, być przyczyną wielu schorzeń czy nawet stanu zagrożenia życia. Miażdżyca, którą wywołują, jest obok nowotworów jedną z najczęstszych przyczyn zgonów, dlatego nie można bagatelizować sytuacji. W jaki sposób przeciwdziałać takim zmianom, czy da się wykonać oczyszczanie tętnic ze złogów z wykorzystaniem domowej mikstury? Jaki jest jej skład?
Przyczyny powstawania złogów w tętnicach
Powstawanie złogów tłuszczu w tętnicach może być wywołane całym zespołem przyczyn, jednak najczęściej jest to nieodpowiednia dieta, brak odpowiedniej aktywności fizycznej oraz palenie papierosów. Zwapnienia i złogi mogą ograniczać przepływ krwi, z jednej strony powodując zwiększone ciśnienie tętnicze, z drugiej zaś – nieodpowiednie ukrwienie ważnych tkanek i narządów, pogorszenie ich stanu. Tak naprawdę leczenie takiego stanu wymaga działania kompleksowego, nie może opierać się jedynie na farmakologii, ale także zmianie przyzwyczajeń, diety. Powinna być ona bogata w substancje pomagające usprawnić pracę układu krwionośnego i gospodarki lipidowej – witaminy z grupy B czy argininę, a także szereg innych substancji odżywczych, których może brakować przy niezdrowej diecie. Sprawdź czym jest lipidogram.
Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w kardiologii: przykładowe leki na nadciśnienie tętnicze (Atenolol Sanofi, Ramizek Combi, Nebilenin, Micardis, Tezeo, Valzek, Primacor, Ramipril Genoptim, Exforge, Elestar, Lecalpin, Indap, Polpril, Indapen,Telmizek, Lokren 20), leki obniżające poziom cholesterolu (Ezen, Etibax, Rosutrox, PITAMET, Ridlip, Ezehron Duo), na arytmię serca (Opacorden), w niewydolności serca (Entresto, Bibloc), zespół wieńcowy (Xarelto, Brilique).
Planujesz rzucić palenie? Zapoznaj się z opiniami o tych produktach: Recigar, Desmoxan, Tabex, Niquitin przezroczysty, Nicorette Classic Gum.
Domowe mikstury oczyszczające tętnice ze złogów
Ponieważ niewłaściwa dieta wymieniana jest jako jedna z głównych przyczyn powstawania złogów w tętnicach, to jej modyfikacja może wspomóc ich oczyszczanie. Z pewnością również stosowanie specjalnie przygotowanych, naturalnych mikstur, które pośrednio wpływają na sposób odżywiania, może pomóc w tym procesie. Popularne są szczególnie dwa stosunkowo proste przepisy na mikstury, a oprócz tego można również przygotować własne wersje, uwzględniając wybrane składniki diety pomagające walczyć z problemami z układem sercowo-naczyniowym.
Natka pietruszki, cytryna i soda oczyszczona
Wyjątkowo prosty skład, nieco bardziej skomplikowane wykonanie, ale efekt według wielu osób – doskonały. Specyfik ten ma pomóc regulować ciśnienie oraz oczyścić ze złogów tętnice. Do przyrządzenia pierwszej wersji mikstury wystarczy przygotować:
- 3 litry wody,
- 3 łyżeczki sody oczyszczonej,
- 6 cytryn,
- 2 duże pęczki natki pietruszki.
Cytryny należy dobrze opłukać i przez około godzinę namaczać w litrze wody z dodatkiem 2 łyżeczek sody oczyszczonej, po czym wodę odlać, a cytryny po opłukaniu pokroić. Razem z umytą i posiekaną natką pietruszki cytryny umieszcza się w garnku i zalewa 3 litrami wody z dodatkiem łyżeczki sody. Całość należy gotować przez dwie godziny na małym ogniu, odczekać godzinę, po czym znów gotować przez w przybliżeniu 3 godziny, aż do uzyskania około 1,5 litra syropu. Miksturę spożywa się codziennie przez dwa tygodnie. Dzięki zawartości cytryny oraz pietruszki, będącej źródłem witaminy K oraz kwasu foliowego, domowy specyfik może wspomagać pracę serca, obniżać poziom homocysteiny.
Sok z cytryny z czosnkiem, imbirem i miodem
Prostszą w przygotowaniu miksturą jest propozycja druga, w skład której wchodzą wyjątkowo aromatyczne elementy. Do przyrządzenia specyfiku należy przygotować:
- 200 ml soku z cytryny,
- ząbek świeżego czosnku,
- 5 gramów – mniej-więcej łyżeczka startego surowego imbiru,
- 15 gramów – łyżka naturalnego miodu.
Całość należy połączyć ze sobą, blendując. Tak przygotowany specyfik pije się codziennie rano na czczo, przez dwa tygodnie. Cytryny są cennym źródłem witamin, regularnie spożywane poprawiają również metabolizm, elastyczność naczyń krwionośnych, regulują ciśnienie krwi.
Naturalne składniki wspierające dietę
Mikstury pozwalające na oczyszczanie się tętnic ze złogów mogą również zawierać szereg innych składników, które znane są z pozytywnego wpływu na pracę układu krwionośnego. Należą do nich:
- awokado, które dzięki kwasowi oleinowemu w składzie przyczynia się do utrzymywania się właściwego poziomu cholesterolu,
- sok z granatu mogący pozytywnie wpływać na wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego, redukcję zwapnień, normalizację ciśnienia tętniczego,
- kurkuma o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym i regulującym poziom cholesterolu,
- algi – spirulina regulująca gospodarkę lipidową w organizmie,
- zielona herbata zawierająca katechiny, które zmniejszają wchłanianie cholesterolu,
- sezam zawierający sterole roślinne wpływające na poziom cholesterolu, a także antyoksydanty sezaminy i sezamoliny wpływające na zmniejszenie złogów,
- ocet jabłkowy może wpływać na poziom cholesterolu, ograniczać jego odkładanie,
- oliwa z oliwek dzięki przeciwutleniaczom chroni serce i tętnice.
Warto włączyć je do codziennej diety, gdyż kluczowe w zapobieganiu złogom tętniczym jest regularne postępowanie i zmiana nawyków, a nie jednorazowe działania.
Profilaktyka skuteczną drogą do zdrowia
Optymalnym rozwiązaniem w przypadku złogów w tętnicach jest unikanie czynników mogących je powodować, czyli odpowiednia profilaktyka. Jednak jeżeli problem już występuje, trzeba pamiętać, że większość domowych metod uznawanych za oczyszczające tętnice i żyły ze złogów nie powinno zaszkodzić. Mimo to w przypadku schorzeń tego rodzaju najważniejsza jest odpowiednia diagnostyka, zmiana szkodliwych przyzwyczajeń i podjęcie leczenia zalecanego przez lekarzy. Domowe sposoby można traktować jako uzupełnienie działań, nie zaś ich podstawę. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem, by uniknąć dalszych problemów zdrowotnych.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.
Zobacz także wykaz leków kardiologicznych. Znajdziesz tu między innymi leki na nadciśnienie, leki stosowane w niewydolności serca, leki na obniżenie cholesterolu lub leki na arytmię serca. W bazie leków znajdują się także kremy i maści na hemoroidy oraz lekarstwa na żylaki.