Głóg
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Głóg – roślina lecznicza znana głównie ze swojego pozytywnego oddziaływania na układ sercowo-naczyniowy. Ochrania serce i wpływa na regulację ciśnienia krwi poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych. Głóg sprawdza się również w stanach napięcia nerwowego, rozdrażnienia i bezsenności. Za działanie lecznicze głogu odpowiedzialne są kwiaty i owoce, które są bogate we flawonoidy i procyjanidyny. Ponadto głóg to źródło witaminy C oraz PP, które wspierają organizm w walce z infekcjami i usprawniają funkcjonowanie mózgu. Produkty z głogiem polecane są w stanach łatwego męczenia się, niewydolności serca, po przebytym zawale mięśnia sercowego, w innych zaburzeniach układu krążenia, w dolegliwościach serca o podłożu nerwowym oraz w leczeniu przewlekłych bólów i zawrotów głowy.
Głóg dostępny jest w postaci ziół do zaparzania, tabletek, nalewki oraz jako składnik płynu doustnego, syropu, kropli doustnych, kapsułek na uspokojenie oraz mieszanek ziołowych.
Często występuje w połączeniu z magnezem, ze względu na korzystne działanie nasercowe takiego połączenia.
Możliwe działania niepożądane: Działania niepożądane mogą wystąpić jeśli występuje nadwrażliwość na kwiatostan głogu. Nie stwierdzono działań niepożądanych głogu, po przyjmowaniu produktów zgodnie z zaleceniami.