Kaszel palacza – objawy i leczenie

Substancje toksyczne, które znajdują się w dymie papierosowym wykazują działanie drażniące na błonę śluzową wyścielającą drogi oddechowe, czego wynikiem jest uporczywy, przewlekły kaszel, potocznie określany jako kaszel palacza.

Drogi oddechowe w organizmie człowieka wyściela nabłonek rzęskowy, którego zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń pochodzących z powietrza. Dym papierosowy sprawia, że nabłonek funkcjonuje nieprawidłowo, czyli nie jest w stanie usuwać zanieczyszczeń z układu oddechowego. Stąd też, częstym zjawiskiem wśród osób palących papierosy jest uciążliwy i wciąż nawracający kaszel.

Wobec tego, palacze odkrztuszają duże ilości zanieczyszczonej wydzieliny, która zazwyczaj jest biała, jednak w czasie ropnej infekcji ma żółto – zielony kolor. W przypadku pojawienia się w wydzielinie krwi, należy natychmiast udać się do lekarza. Ponadto, jeżeli kaszel utrzymuje się dłużej niż 8 tygodni, również należy skonsultować się ze specjalistą.

Dym tytoniowy zawiera bardzo dużo szkodliwych substancji. Wśród nich należy wymienić, m. in. nikotynę, tlenek węgla czy substancje smołowe. Składniki zawarte w dymie papierosowym przyczyniają do wystąpienia wielu negatywnych zmian w układzie oddechowym, co w konsekwencji może doprowadzić do wielu poważnych chorób, takich jak astma oskrzelowa, gruźlica, rozedma płuc, a nawet rak płuc.

Kaszel palacza – objawy

Kaszel palacza jest:
• gwałtowny i uciążliwy,
• najbardziej wzmożony jest rano, tuż po przebudzeniu,
• wiąże się z odksztuszaniem wydzieliny, która po pewnym czasie może stać się ropna, a nawet z domieszką krwi,
• bardzo męczący, w skrajnych wypadkach może wywołać omdlenie,
• powoduje problemy z oddychaniem, duszności.

Kaszel palacza – objawy i leczenie

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w leczeniu chorób dolnych dróg oddechowych: Budiair, Seebri Breezhaler, Ventolin, Fasenra, Spiolto Respimat, Daxas, Trelegy Ellipta, Nucala, Esbriet, Theospirex, Ofev.

Planujesz rzucić palenie? Zapoznaj się z opiniami o tych produktach: Recigar, Desmoxan, Tabex, Niquitin przezroczysty, Nicorette Classic Gum.

Kaszel palacza – leczenie

Pierwszym etapem leczenia kaszlu palacza powinno być rzucenie palenia – sprawdź leki wspomagające rzucenie palenia. Bez wątpienia, nie jest to zadanie łatwe. Jeżeli osoba paląca papierosy nie chce bądź nie ma wystarczającej determinacji, by rzucić palenie, musi pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Dzięki temu, wydzielina zostanie rozrzedzona, co ułatwi jej odkrztuszanie.

Poza tym, w aptece można zaopatrzyć się w preparaty, które ułatwiają odkrztuszanie np. zawierające prawoślaz lekarski lub  wyciąg suchy z porostu islandzkiego. Wybór środków zależy od rodzaju kaszlu. Po leki ochronne wykazujące działanie nawilżające, powinni sięgnąć palacze, którzy borykają się z kaszlem suchym oraz chrypką powstałą na skutek wysuszenia śluzówki gardła. Z kolei palacze, którzy mają mokry kaszel powinni zaopatrzyć się w preparaty o działaniu rozrzedzającym wydzielinę.

Reklama

Kaszel palacza – leczenie domowymi sposobami

Osobom borykającym się z uciążliwym kaszlem zaleca się w szczególności wykonywanie inhalacji z gorącej pary wodnej z olejkami eterycznymi, takimi jak mentolowy, tymiankowy czy sosnowy, a także inhalacje z zastosowaniem soli fizjologicznej. Palacze powinni zaopatrzyć się także w naturalne składniki oraz zioła takie jak wyciąg z prawoślazu czy lawendy, tymianek, skrzyp polny czy ziele kopytnika.

Ponadto, palacze powinni spożywać cebulę, która ułatwia odkrztuszanie oraz zmniejsza stany zapalne. Warto również wykorzystać właściwości kurkumy, która łagodzi obrzęki, a także imbiru, który wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz antybakteryjne, a przede wszystkim ma działanie wykrztuśne.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.