Prawoślaz lekarski - opis substancji i lista leków

Prawoślaz lekarski – roślina lecznicza znana głównie ze swoich właściwości przeciwkaszlowych. Surowcem wykorzystywanym w lecznictwie jest korzeń i liść prawoślazu. Za działanie lecznicze odpowiadają substancje zawarte w surowcach, takie jak śluz, flawonoidy, kumaryny, polisacharydy i fenolokwasy. Prawoślaz lekarski działa powlekająco na błonę śluzową gardła przez co zmniejsza podrażnienie i częstość odruchu kaszlowego. Ponadto stosowany zewnętrznie łagodzi stany zapalne skóry, świąd i przyspiesza regenerację naskórka np. po oparzeniach. Wskazaniem do stosowania prawoślazu jest głównie łagodzenie kaszlu w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych.

Prawoślaz lekarski dostępny jest w postaci ziół do zaparzania i syropu. Występuje również jako jeden ze składników pastylek do ssania i syropów stosowanych w celu łagodzenia podrażnienia i dolegliwościach takich jak chrypka czy suchość w jamie ustnej. 

Możliwe działanie niepożądane: Nie zgłaszano działań niepożądanych po zastosowaniu prawoślazu zgodnie z zaleceniami poza reakcjami nadwrażliwości. 

Aktualności

Polecane artykuły

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik