Actisept MED

ACTISEPT MED to roztwór na skórę zawierający dwie substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol, które zapewniają szerokie spektrum działania dezynfekcyjnego. Preparat wykazuje właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Działanie produktu rozpoczyna się już po 1 minucie od aplikacji i utrzymuje się przez godzinę, co zapewnia odpowiednią ochronę podczas wykonywania zabiegów. Oktenidyna dichlorowodorek działa powierzchniowo na skórę i rany, podczas gdy fenoksyetanol dociera do głębszych warstw skóry

Aescin

Aescin to lek o działaniu przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym, który poprawia stan napięcia naczyń krwionośnych. Jest dostępny bez recepty. Substancją czynną leku jest alfa-escyna. Lek jest stosowany w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, żylaków kończyn dolnych, zapalenia żył kończyn dolnych oraz w profilaktyce i leczeniu krwiaków i obrzęków pooperacyjnych i pourazowych.

Akis

Akis to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), którego substancją czynną jest diklofenak sodowy. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jest podawany w postaci wstrzyknięcia domięśniowego lub podskórnego i stosowany jest w leczeniu różnych stanów bólowych, takich jak nawroty bólu stawów i pleców, napady dny moczanowej, ból spowodowany kamieniami nerkowymi oraz ból wynikający z obrażeń, złamań lub urazów. W warunkach szpitalnych lek Akis podawany jest również w postaci wstrzyknięcia dożylnego, w celu leczenia lub zapobiegania bólu po zabiegu chirurgicznym.

Altac-Emo

Altac-Emo to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany miejscowo. Jest to żel zawierający octowinian glinu (aluminium acetotartrate) jako substancję czynną. Lek jest stosowany w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak stłuczenia, siniaki, oparzenia czy ukąszenia owadów. Wskazania do stosowania leku obejmują również stany zapalne skóry.

Altacet

Altacet to lek na skórę, przeznaczony do stosowania na stłuczenia i obrzęki stawowe, pourazowe oraz zwichnięcia i oparzenia pierwszego stopnia. Lek w formie tabletek przeznaczonych do sporządzania roztworu lub żelu. Altacet to produkt leczniczy zawierający w składzie octanowinian glinu.

Altażel Oceanic

Altażel Oceanic to lek o działaniu ściągającym, przeciwobrzękowym oraz miejscowo chłodzącym. Substancją czynną jest octanowinian glinu. Preparat jest przeznaczony do stosowania miejscowego w stłuczeniach oraz w obrzękach stawowych i pourazowych. Lek jest dostępny bez recepty.

Altaziaja

Altaziaja to lek dostępny bez recepty, który ma działanie przeciwobrzękowe i ściągające. Zawiera w swoim składzie octanowinian glinu. Jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Wskazany jest do stosowania w przypadku stłuczeń, obrzęków pourazowych oraz stawowych, a także przy oparzeniach pierwszego stopnia.

Arthrotec

Arthrotec to lek w postaci tabletek, który zawiera niesteroidowy lek przeciwzapalny (diklofenak) oraz syntetyczny analog prostaglandyny E1 (mizoprostol). Lek ten ma działanie przeciwbólowe i ochronne na śluzówkę żołądka i dwunastnicy. Stosowanie preparatu jest zalecane u osób wymagających jednoczesnego leczenia niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym i mizoprostolem. Diklofenak jest wskazany w leczeniu objawowym choroby zwyrodnieniowej stawów oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. Arthrotec jest dostępny na receptę.

Arthrotec Forte

Arthrotec Forte to lek w postaci tabletek, który zawiera niesteroidowy lek przeciwzapalny diklofenak oraz mizoprostol, syntetyczny analog prostaglandyny E1. Lek ten ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, a mizoprostol działa ochronnie na błonę śluzową żołądka i dwunastnicy. Arthrotec Forte jest stosowany w leczeniu objawowym choroby zwyrodnieniowej stawów oraz reumatoidalnego zapalenia stawów, zwłaszcza u pacjentów zagrożonych wrzodami żołądka lub dwunastnicy. Jest dostępny na receptę.

Cataflam 50

Cataflam 50 to lek dostępny na receptę, który zawiera diklofenak potasowy. Należy on do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i wykazuje działanie przeciwreumatyczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Stosowany jest w krótkotrwałym leczeniu stanów ostrych, takich jak bóle pourazowe, stany zapalne, bóle pooperacyjne, napady migreny, bóle kręgosłupa oraz bóle reumatyczne.

Contractubex

Contractubex to żel stosowany w leczeniu blizn. Składa się z alantoiny, heparyny i wyciągu z cebuli. Działa antyproliferacyjnie, przeciwzapalnie, wygładza i rozluźnia tkankę blizny. Wskazany jest do stosowania w przypadku blizn pooperacyjnych, pourazowych, pooparzeniowych oraz potrądzikowych, blizn hipertroficznych, bliznowców oraz blizn ograniczających ruch w stawach. Może być również pomocny w leczeniu przykurczów stawów i ścięgien. Contractubex jest dostępny bez recepty.

Dahilo

Dahilo to lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który jest często stosowany w leczeniu chorób stawów. Lek ten jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują zapalne postaci chorób reumatycznych, reumatyczne i pourazowe stany zapalne ścięgien, więzadeł i tkanek miękkich okołostawowych, a także ból po zabiegach chirurgicznych i bolesne miesiączkowanie.

Dermatol APTEO MED

Dermatol APTEO MED to lek dostępny bez recepty, który ma postać proszku. Głównym składnikiem jest zasadowy galusan bizmutu. Lek ten działa adsorbująco, ściągająco, wysuszająco oraz słabo przeciwbakteryjnie. Stosuje się go do leczenia ran, otarć naskórka. Wykazuje działanie ściągające i odkażające, hamuje miejscowo drobne krwawienia oraz działa przeciwzapalnie. Nie wchłania się z powierzchni skóry.

Diclac

Diclac to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Jest dostępny w różnych formach, takich jak tabletki, żel, plastry, czopki, a nawet krople do oczu. Lek ten jest często stosowany w leczeniu różnych stanów reumatycznych, a także w zwalczaniu bólu pochodzenia pourazowego, korzonkowego i nerwobólów. Diclac jest dostępny na receptę.

Diclac 100

Diclac 100 to lek w postaci czopków, który zawiera diklofenak z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działanie leku polega na hamowaniu biosyntezy prostaglandyn, które odgrywają kluczową rolę w procesie zapalnym, bólu i gorączce. Jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych. Wskazaniem do stosowania leku Diclac 100 jest objawowe leczenie w: zapalnych lub zwyrodnieniowych postaci choroby reumatycznej, ostrych napadach dny, bólach spowodowanych pourazowymi i pooperacyjnymi stanami zapalnymi i obrzękami, np. po zabiegach stomatologicznych lub ortopedycznych, stanach bólowych i zapalnych w ginekologii, np. pierwotnego bolesnego miesiączkowania lub zapalenia przydatków, napadach migreny. Lek jest dostępny na receptę.

Diclac 50

Diclac 50 to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Jest dostępny na receptę. Stosowany jest w leczeniu objawowym reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa oraz w celu redukcji bolesnego miesiączkowania. Lek ten jest dostępny w różnych postaciach, takich jak tabletki dojelitowe, czopki doodbytnicze czy roztwór do wstrzykiwań.

Diclac Duo

Diclac Duo to lek, który zawiera diklofenak sodowy – substancję z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działanie leku jest przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Stosowany jest w leczeniu zapalnych lub zwyrodnieniowych postaci choroby reumatycznej, bólów spowodowanych pourazowymi i pooperacyjnymi stanami zapalnymi i obrzękami, a także stanów bólowych i zapalnych w ginekologii. Diclac Duo jest dostępny na receptę.

Diclac Lipogel

Diclac Lipogel to żel do stosowania na skórę, zawierający diklofenak. Diklofenak należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Diclac Lipogel ma strukturę liposomalną, co ułatwia wchłanianie leku przez skórę. Wodno-alkoholowe podłoże żelu zapewnia dodatkowe działanie kojące i chłodzące. Lek działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Stosowany jest w miejscowym leczeniu pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów, bólu pleców, ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich takich, jak: zapalenie ścięgien, łokieć tenisisty, zapalenie torebki stawowej, zapalenie okołostawowe. Dorośli mogą stosować go również w miejscowym leczeniu ograniczonych i łagodnych postaci zapalenia stawów. Diclac Lipogel jest dostępny bez recepty.

Diclaner

Diclaner to lek, którego substancją czynną jest diklofenak. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Diklofenak przeciwdziała syntezie prostaglandyn, substancji odgrywających znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniami do stosowania leku Diclaner są dolegliwości bólowe oraz stany zapalne związane z chorobami reumatycznymi oraz w przypadku bólu związanego z urazami i zabiegami chirurgicznymi.

Dicloabak

Dicloabak to lek w postaci kropli do oczu, zawierający diklofenak sodowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Stosowany jest w hamowaniu zwężenia źrenicy w trakcie operacji zaćmy, zapobieganiu zapaleniu w operacjach zaćmy i przedniego odcinka oka. Ma także działanie przeciwbólowe i stosuje się go w łagodzeniu bólu gałki ocznej, szczególnie przy operacjach. Lek jest dostępny na receptę.

Dicloberl 100 mg

Dicloberl 100 mg to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Zawiera substancję czynną diklofenak, który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Jest stosowany w leczeniu objawowym bólu i stanu zapalnego w różnych stanach, takich jak ostre zapalenie stawów, przewlekłe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów i choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, zapalne choroby reumatyczne tkanek miękkich oraz bolesne obrzęki i zapalenia pourazowe. Dicloberl 100 mg jest dostępny na receptę.

Dicloberl 50

Dicloberl 50 to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, który jest stosowany w leczeniu bólu i stanu zapalnego. Jest zalecany w przypadku ostrym zapaleniu stawów, przewlekłym zapaleniu stawów, szczególnie w reumatoidalnym zapaleniu stawów, a także w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa i innych reumatycznych stanach zapalnych kręgosłupa. Lek jest dostępny na receptę.

Dicloberl 75 mg/3 ml

Dicloberl 75 mg/3 ml to lek w postaci roztworu do wstrzykiwań. Zawiera w składzie diklofenak z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Jest stosowany w leczeniu różnych stanów reumatycznych, a także w zwalczaniu bólu pochodzenia pourazowego, korzonkowego i nerwobólów. Lek jest dostępny na receptę.

Dicloberl retard

Dicloberl retard to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który zawiera diklofenak. Lek ten działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Jest stosowany w leczeniu bólu i stanu zapalnego w takich stanach jak ostre zapalenie stawów, w tym ataki dny moczanowej, przewlekłe zapalenie stawów, szczególnie reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i inne zapalne choroby reumatyczne kręgosłupa, zaostrzenia w chorobie zwyrodnieniowej stawów i chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa oraz zapalne choroby reumatyczne tkanek miękkich. Dicloberl retard jest dostępny na receptę.

Dicloduo

Dicloduo to lek zawierający diklofenak, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Diklofenak jest stosowany w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego, zwłaszcza w przypadku schorzeń takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, dna moczanowa czy zwyrodnienie stawów. Dicloduo jest dostępny na receptę. Lek ten jest dostępny w postaci kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu.

DicloDuo gel

DicloDuo gel to miejscowy żel zawierający diklofenak sodowy (10 mg/g), należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NPLZ). Żel działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz przeciwobrzękowo, jednocześnie zapewniając kojący i chłodzący efekt na skórę.

Diclofenac APTEO MED

Lek Diclofenac APTEO MED to biały żel przeznaczony do wcierania w skórę. Substancja czynna leku – diklofenak sodowy – należy do grupy leków znanych jako niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Lek ten działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Stosowany jest w miejscowym leczeniu bólu pleców, pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów oraz ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich. Jest dostępny bez recepty.

Diclofenac diethylamine Teva

Diclofenac diethylamine Teva to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Jest stosowany w leczeniu stanów zapalnych i bólowych pochodzenia reumatycznego i niereumatycznego. Lek jest dostępny na receptę.

Diclofenac GSK

Diclofenac GSK to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest dostępny w postaci czopków do stosowania doodbytniczego. Lek ten zmniejsza ból, obrzęk i gorączkę, które są spowodowane przez stany zapalne. Wskazania do stosowania obejmują leczenie ostrych napadów dny oraz zapalnych lub zwyrodnieniowych postaci choroby reumatycznej, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, zespoły bólowe związane ze zmianami w kręgosłupie, reumatoidalne zapalenie stawów, czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Diclofenac GSK jest lekiem na receptę.

Diclofenac Teva

Diclofenac Teva to bezbarwny żel, który jest przeznaczony do stosowania na skórę. Dzięki swojemu wodno-alkoholowemu podłożu, oprócz działania przeciwbólowego, przeciwzapalnego i przeciwobrzękowego, wykazuje również kojące i chłodzące działanie. Jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 14 lat. Produkt działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Stosowany jest w miejscowym leczeniu pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów, bólu pleców oraz ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich takich, jak: zapalenie ścięgien, łokieć tenisisty, zapalenie torebki stawowej, zapalenie okołostawowe. Dorośli (powyżej 18 lat) mogą go stosować także w ograniczonych i łagodnych postaciach choroby zwyrodnieniowej stawów. Lek jest dostępny bez recepty.

Diclofenacum ELC

Diclofenacum ELC to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Jest stosowany w leczeniu różnych stanów zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe stawów i inne. Lek jest dostępny na receptę.

Diclofenacum Fastum

Diclofenacum Fastum to lek dostępny w postaci żelu, który zawiera diklofenak sodowy. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Lek jest wskazany do miejscowego stosowania w leczeniu łagodnego i umiarkowanego bólu mięśni, bólu pourazowego i kontuzji. Dostępny jest na receptę.

Diclofenacum natricum APC Instytut

Diclofenacum natricum APC Instytut to lek przeciwzapalny i przeciwbólowy z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest stosowany w leczeniu objawowym bólu i stanu zapalnego w różnych stanach, takich jak ostre zapalenie stawów, przewlekłe zapalenie stawów, choroba Bechterewa, zaostrzenia choroby zwyrodnieniowej stawów oraz zapalenie tkanek miękkich w przebiegu zaburzeń reumatycznych. Lek jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych. Dostępny jest na receptę.

Diclomax

Diclomax to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Stosowany jest w objawowym leczeniu ostrego bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Lek jest dostępny na receptę. Nie należy go stosować dłużej niż 5 dni bez konsultacji z lekarzem.

DicloMAX Mobilat

DicloMAX Mobilat to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) zawierający diklofenak, stosowany miejscowo u dorosłych i młodzieży w wieku 14 lat i starszych. Przeznaczony do krótkotrwałego leczenia łagodnego do umiarkowanego bólu w skręceniach, nadwyrężeniach lub stłuczeniach po tępym urazie. Skutecznie łagodzi ból i zmniejsza stan zapalny, przynosząc ulgę w codziennych dolegliwościach.

Dicloratio

Dicloratio to lek, który zawiera diklofenak, substancję z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Stosowany jest w leczeniu objawowym stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła, reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, reumatyzmu tkanek miękkich (zapalenie mięśni, więzadeł, powięzi, kaletek maziowych, pochewek ścięgnistych), dnie moczanowej. Dicloratio jest dostępny na receptę.

Dicloratio gel

Dicloratio gel to bezbarwny żel przeznaczony do stosowania na skórę. Zawiera diklofenak sodowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Lek jest stosowany w miejscowym leczeniu pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów, ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich oraz ograniczonych i łagodnych postaci zapalenia stawów. Dostępny jest bez recepty.

Dicloratio plast

Dicloratio Plast to lek należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Jest stosowany w leczeniu różnych stanów reumatycznych, a także w zwalczaniu bólu pochodzenia pourazowego, korzonkowego i nerwobólów. Lek jest dostępny na receptę.

Dicloratio retard 100

Dicloratio Retard 100 to lek dostępny na receptę, który ma postać kapsułek o przedłużonym uwalnianiu. Substancją czynną preparatu jest diklofenak, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Wskazany jest do objawowego leczenia takich stanów jak: reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reumatyzm pozastawowy oraz bóle po urazach i zabiegach chirurgicznych.

Dicloreum

Dicloreum to lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stosowany jest w leczeniu objawowych epizodów ostrego bólu w przebiegu chorób zapalnych układu mięśniowo-szkieletowego. Dostępny jest na receptę. Wskazania do stosowania obejmują reumatoidalne zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów, bóle kręgosłupa, nerwobóle, zapalenie wielostawowe oraz stany pourazowe.

Dicloreum retard

Dicloreum Retard to lek dostępny na receptę, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest to preparat o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ze względu na opóźnione uwalnianie substancji czynnej, Dicloreum Retard nie jest odpowiedni do leczenia chorób, które wymagają szybkiego działania leku. Lek ten jest zwykle stosowany w leczeniu bólów i stanów zapalnych różnych postaci, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów, bóle kręgosłupa, nerwobóle, zapalenie wielostawowe oraz stany pourazowe.

Diclotica

Diclotica to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną diklofenak sodowy. Diklofenak sodowy ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Lek jest stosowany miejscowo w leczeniu pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów u dorosłych i młodzieży powyżej 14. roku życia. Ponadto, Diclotica może być stosowany u osób dorosłych w ograniczonych i łagodnych postaciach choroby zwyrodnieniowej stawów.

Diclovit

Diclovit to lek, który zawiera niesteroidowy lek przeciwzapalny (diklofenak) oraz witaminy z grupy B (B1, B6 i B12). Dzięki temu działa przeciwbólowo, przeciwreumatycznie i przeciwzapalnie. Preparat ma postać kapsułek twardych. Przeznaczony jest do stosowania doustnego u osób dorosłych. Wskazaniem jest leczenie bólu w niereumatoidalnych stanach zapalnych oraz leczenie stanów zapalnych w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Jest dostępny na receptę.

Dicloziaja

Dicloziaja to lek w postaci żelu, który zawiera diklofenak dietyloamoniowy. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ze względu na swoje wodno-alkoholowe podłoże, żel działa kojąco i chłodząco. Lek jest stosowany miejscowo w leczeniu stanów zapalnych związanych z chorobami reumatycznymi lub urazami. Jest dostępny bez recepty.

Dicuno

Dicuno to lek, którego substancją czynną jest diklofenak. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) z grupy pochodnych kwasu fenylooctowego. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Dicuno jest wykorzystywany głównie w leczeniu chorób stawów. Lek jest dostępny na receptę.

Difadol

Difadol to lek dostępny na receptę, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Stosowany jest w okulistyce, głównie do łagodzenia objawów bólowych oraz stanów zapalnych w obrębie oka. Wskazany jest w pooperacyjnych stanach zapalnych po operacji zaćmy i innych zabiegach chirurgicznych, w przeciwdziałaniu objawom bólu oka i światłowstrętowi, w hamowaniu zwężenia źrenicy w czasie operacji zaćmy oraz w profilaktyce torbielowatego obrzęku plamki po operacji zaćmy z implantacją soczewki.

Difadol 0,1%

Difadol 0,1% to lek w postaci kropli do oczu, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wykazuje działanie przeciwbólowe i jest często stosowany w okulistyce do łagodzenia objawów bólowych oraz stanów zapalnych w obrębie oka. Wskazania do stosowania obejmują pooperacyjne stany zapalne po operacji zaćmy i innych zabiegach chirurgicznych, przeciwdziałanie objawom bólu oka i światłowstrętu, hamowanie zwężenia źrenicy w czasie operacji zaćmy oraz profilaktykę torbielowatego obrzęku plamki po operacji zaćmy z implantacją soczewki. Jest to lek dostępny na receptę.

Difortan

Difortan to lek w postaci żelu, który jest przeznaczony do stosowania miejscowego. Substancją czynną jest etofenamat. Lek działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Difortan może być stosowany u dorosłych w leczeniu urazów mięśni i stawów, takich jak stłuczenia, naciągnięcia i zwichnięcia oraz zapalenie więzadeł; chorób reumatycznych (reumatyzm), takich jak zapalenie stawów i choroba zwyrodnieniowa stawów. Difortan jest dostępny bez recepty.

Diklofenak Lgo

Diklofenak Lgo to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) o silnym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jest stosowany miejscowo na skórę, a jego zastosowanie pomaga łagodzić dolegliwości bólowe oraz stany zapalne i obrzękowe, takie jak pourazowe stany zapalne ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów. Diklofenak Lgo jest dostępny bez recepty.

Diklofenak Omega Pharma

Diklofenak Omega Pharma to niesteroidowy lek przeciwzapalny o silnym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Stosowany jest w miejscowym leczeniu pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów, bólów pleców, ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich oraz ograniczonych i łagodnych postaci zapalenia stawów. Ze względu na wodno-alkoholowe podłoże, lek wykazuje również działanie kojące i chłodzące. Jest dostępny bez recepty.

Diklonat P

Diklonat P to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) dostępny w postaci żelu do stosowania miejscowego na skórę. Lek ten ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zastosowany na skórę łagodzi ból i zmniejsza obrzęk stawów spowodowany chorobą reumatyczną lub urazem. Diklonat P jest wskazany do stosowania w pourazowych zapaleniach ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów, a także w ograniczonych stanach zapalnych stawów, ścięgien i mięśni oraz w ograniczonych łagodnych postaciach zapalenia stawów obwodowych i stawów kręgosłupa. Lek jest dostępny na receptę.

Diky 4%

Diky 4% to lek w postaci aerozolu stosowany miejscowo na skórę. Substancją czynną leku jest diklofenak, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek ten jest stosowany do uśmierzenia ostrego bólu i obrzęku małych i średnich stawów oraz otaczających tkanek. Diky 4% jest dostępny bez recepty.

Dolonerv

Dolonerv to lek, który jest dostępny na receptę. Jest stosowany w leczeniu różnych dolegliwości bólowych. Szczegółowe informacje na temat wskazań do stosowania, dawkowania i możliwych skutków ubocznych Dolonervu powinien udzielić lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, aby zawsze stosować się do zaleceń zawartych w ulotce dołączonej do opakowania leku.

Etodal

Etodal to lek w postaci żelu, który zawiera substancję czynną etofenamat. Jest stosowany do miejscowego leczenia bólu i stanów zapalnych mięśni, ścięgien, stawów i więzadeł. Etodal jest dostępny bez recepty. Wskazania do stosowania obejmują bóle mięśniowe, stłuczenia, skręcenia, naderwania ścięgien, bóle stawów oraz bóle kręgosłupa.

Felogel Max

Felogel Max to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Zawiera substancję czynną diklofenak sodowy, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Jest stosowany do miejscowego, objawowego leczenia pourazowych stanów zapalnych ścięgien, mięśni, stawów. Lek jest dostępny bez recepty.

Felogel NEO

Felogel NEO to lek dostępny bez recepty, który zawiera diklofenak sodowy, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). Stosuje się go w celu łagodzenia bólu i obrzęków po urazach stawów i ścięgien. Jest przeznaczony dla dzieci powyżej 14 roku życia i dorosłych. Lek jest wskazany do miejscowego objawowego leczenia pourazowych stanów zapalnych ścięgien, mięśni, stawów (np. powstałych wskutek skręceń, nadwyrężeń lub stłuczeń), ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich (takich, jak zapalenie ścięgien, czy łokieć tenisisty), oraz ograniczonych i łagodnych postaci zapalenia stawów.

Flector Patch

Flector Patch to lek należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), stosowany w celu złagodzenia bólu i stanów zapalnych. Jest stosowany w celu objawowego leczenia bólu towarzyszącego zapaleniu nadkłykcia (tzw. łokieć tenisisty) i skręceniom stawu skokowego. Każdy plaster zawiera 140 mg diklofenaku epolaminy, co odpowiada 140 mg sodu diklofenaku. Lek jest dostępny bez recepty.

Flector Tissugel

Flector Tissugel to lek w postaci plastra leczniczego, który zawiera diklofenak. Jest to substancja czynna należąca do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), stosowanych w celu złagodzenia bólu i stanów zapalnych. Flector Tissugel ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jest stosowany w celu objawowego leczenia bólu towarzyszącego zapaleniu nadkłykcia (tzw. łokieć tenisisty) i skręceniom stawu skokowego. Produkt jest dostępny bez recepty.

FortanMed

FortanMed to lek zawierający etofenamat, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Stosuje się go na skórę, bezpośrednio na bolesny obszar. Wykazuje działanie przeciwbólowe oraz zmniejsza obrzęki i stan zapalny. Może być stosowany u dorosłych w leczeniu urazów mięśni i stawów, takich jak stłuczenia, naciągnięcia i zwichnięcia oraz zapalenie więzadeł. Jest również wskazany w leczeniu chorób reumatycznych, takich jak zapalenie stawów i choroba zwyrodnieniowa stawów. Lek jest dostępny na receptę.

Glimbax

Roztwór do płukania o smaku brzoskwiniowym przeznaczony jest do stosowania miejscowego w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Lek zawiera diklofenak i jest dostępny bez recepty.

Ibuprofen HWI pharma services GmbH

Lek Ibuprofen HWI pharma services GmbH zawiera ibuprofen, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Stosowany jest do zewnętrznego leczenia obrzęków i stanów zapalnych tkanek miękkich okołostawowych (np. kaletek, ścięgien, pochewek ścięgien, więzadeł i torebek stawowych) oraz do leczenia zmian pourazowych związanych z uprawianiem sportu lub wypadkami, takich jak stłuczenia, skręcenia i nadwyrężenia.

Itami

Itami to lek przeciwbólowy z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), dostępny w postaci plastra leczniczego. Każdy plaster zawiera 140 mg diklofenaku sodowego. Jest stosowany w krótkotrwałym, miejscowym leczeniu bólu u osób dorosłych i młodzieży powyżej 16 roku życia, szczególnie w przypadku ostrych nadwyrężeń, zwichnięć czy siniaków kończyn, powstałych w wyniku tępych urazów, na przykład urazów sportowych. Itami jest dostępny bez recepty.

Kamagel

Kamagel to preparat w postaci żelu o działaniu łagodzącym. W skład preparatu wchodzą wyciąg z koszyczków rumianku oraz octowinian sodu, które wykazują działanie antyseptyczne, łagodzące, odkażające i przeciwzapalne. Produkt jest stosowany jako środek łagodzący po ukąszeniach owadów, po opalaniu oraz po depilacji. Decyzja na dopuszczenie do obrotu leku Kamagel wygasła w kwietniu 2019 r. Lek jest już niedostępny na polskim rynku.

Linoseptic

Linoseptic to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany do antyseptycznego leczenia małych ran powierzchniowych u pacjentów we wszystkich grupach wiekowych. Działa dezynfekująco, a dodatkowo zmniejsza napięcie skóry i ją nawilża. Produkt należy nanosić na obszar przeznaczony do leczenia aż do jego całkowitego nawilżenia.

Majamil PPH

Majamil PPH to lek dostępny na receptę, którego substancją czynną jest diklofenak. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz obniżające gorączkę. Lek jest stosowany w leczeniu objawowym zapalnych postaci chorób reumatycznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe stawów oraz w leczeniu reumatycznych i pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł i tkanek miękkich okołostawowych. Majamil PPH jest również wskazany w leczeniu ostrych napadów dny moczanowej, bólów po zabiegach chirurgicznych lub pourazowych stanów zapalnych i obrzęków, pierwotnego bolesnego miesiączkowania oraz chorób przebiegających z gorączką.

Majamil prolongatum

Majamil Prolongatum to lek, który zawiera w swoim składzie diklofenak – substancję z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Diklofenak wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Lek ten jest stosowany w leczeniu różnych stanów chorobowych, zarówno ostrych, jak i przewlekłych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów oraz zespoły bólowe tkanek miękkich. Jest dostępny na receptę.

Maść Tormentiolowa Herbapol

Maść Tormentiolowa Herbapol to lek stosowany miejscowo na skórę. Zawiera wyciąg płynny z kłącza pięciornika, ichtiol, tlenek cynku i boraks. Maść Tormentiolowa jest stosowana w przypadku drobnych uszkodzeń skóry, takich jak zadrapania czy otarcia, a także w zmianach ropnych i zapalnych skóry. Produkt jest dostępny bez recepty.

Maxiseptic

Maxiseptic to lek dostępny bez recepty, który zawiera dwie substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol. Jest to aerozol o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym, przeznaczony do stosowania na powierzchnię skóry. Maxiseptic jest wskazany do wielokrotnego, krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych oraz sąsiednich tkanek przed zabiegami diagnostycznymi w obrębie narządów płciowych, a także przed zabiegiem cewnikowania pęcherza moczowego. Ponadto, jest zalecany do leczenia antyseptycznego małych i powierzchownych ran, a także do dezynfekcji skóry przed zabiegami niechirurgicznymi.

Naclof

Naclof to niesteroidowy lek przeciwzapalny, który zawiera diklofenak sodowy. Wykazuje właściwości przeciwbólowe i jest stosowany w pooperacyjnych stanach zapalnych po operacjach zaćmy i innych zabiegach chirurgicznych. Lek jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują również profilaktykę torbielowatego obrzęku plamki po operacji zaćmy z implantacją soczewki oraz pourazowe stany zapalne w przypadku urazów bez perforacji gałki ocznej.

Naklofen

Naklofen to lek, który zawiera substancję czynną diklofenak, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Diklofenak jest znany z działania przeciwbólowego, przeciwzapalnego i przeciwgorączkowego. Stosowany jest w leczeniu zapalnych lub zwyrodnieniowych postaci choroby reumatycznej takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowej stawów, reumatyzm pozastawowego. Naklofen jest dostępny na receptę.

Naklofen Duo

Naklofen Duo to lek na receptę, który zawiera diklofenak. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym. Stosowany jest w leczeniu zapalnych lub zwyrodnieniowych postaci choroby reumatycznej takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatyzm pozastawowy. Naklofen Duo dostępny jest w postaci kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu.

Naklofen Top

Naklofen Top to lek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Jest to żel stosowany na skórę, który zawiera diklofenak, należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Żel posiada wodno-alkoholowe podłoże, które koi i chłodzi. Naklofen Top stosuje się w miejscowym leczeniu między innymi: bóli mięśni, zapalenia ścięgien, bólu stawu barkowego oraz skręceń, zwichnięć itp. Żel można stosować u dzieci w wieku powyżej 14 lat i u osób dorosłych. Produkt dostępny jest bez recepty.

Octeniderm

Octeniderm to preparat o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym i wirusobójczym. Jest przeznaczony do dezynfekcji skóry przed zabiegami operacyjnymi, cewnikowaniem żył, pobieraniem krwi oraz płynów ustrojowych, iniekcjami, punkcjami, biopsjami, opatrywaniem ran, zdejmowaniem szwów, do higienicznej dezynfekcji rąk. Octeniderm jest dostępny bez recepty. Wskazany jest do stosowania na skórę i błony śluzowe.

Octenisept

Octenisept to lek o działaniu antyseptycznym, który zawiera oktenidynę i fenoksyetanol. Jest przeznaczony do stosowania na skórę i błony śluzowe u niemowląt, dzieci i dorosłych. Octenisept jest skuteczny w przypadku małych, powierzchownych ran, otarć, zadrapań, a także ran pooperacyjnych. Jest dostępny bez recepty. Wskazania do stosowania obejmują krótkotrwałe zabiegi antyseptyczne związane z raną, śluzówką i graniczącą z nią skórą, przed zabiegami diagnostycznymi i operacyjnymi.

Oktaseptal

Oktaseptal to lek dostępny bez recepty, który zawiera dwie substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol. Jest to produkt leczniczy przeznaczony do dezynfekowania niewielkich ran. Zawarte w nim składniki wykazują właściwości bakterio-, wiruso- i grzybobójcze. Oktaseptal jest przeznaczony do stosowania na niezbyt rozległe rany i do wielokrotnego krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiednich tkanek przed procedurami diagnostycznymi.

Olfen 50

Olfen 50 to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który skutecznie łagodzi objawy stanów zapalnych, takie jak obrzęk i ból, jednak nie wpływa na ich przyczyny. Stosowany jest w leczeniu ostrych i przewlekłych stanów zapalnych stawów, w tym ostrej dny moczanowej, reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów oraz stanów zapalnych tkanek miękkich. Ponadto, Olfen 50 pomaga w łagodzeniu bólu po kontuzjach i leczeniu zaburzeń związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Olfen 75

Olfen 75 to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który skutecznie łagodzi ból i objawy stanów zapalnych. Choć nie wpływa na przyczyny stanów zapalnych i gorączki, Olfen 75 jest skutecznym lekiem w leczeniu różnych przypadków bólu i stanów zapalnych. Jest dostępny na receptę. Wskazany jest w leczeniu bólu i stanów zapalnych w przypadku ostrych stanów zapalnych stawów oraz przewlekłych stanów zapalnych stawów, a w szczególności reumatoidalnego zapalenia stawów.

Olfen Hydrożel

Olfen Hydrożel to lek stosowany miejscowo, który zawiera diklofenak – niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Jest przeznaczony do stosowania w urazach różnego pochodzenia, takich jak skręcenia, nadwyrężenia i stłuczenia, a także w stanach zapalnych stawów i tkanek miękkich. Może być stosowany u młodzieży powyżej 14 lat i osób dorosłych. Produkt dostępny jest bez recepty.

Olfen patch

Olfen Patch to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stosowany jest miejscowo w krótkotrwałej terapii do łagodzenia bólu związanego z nagłymi nadwyrężeniami, zwichnięciami lub stłuczeniami w obrębie rąk i nóg powstałymi w następstwie tępych urazów. Lek dostępny jest bez recepty.

Olfen uno

Olfen Uno to lek na receptę, który zawiera substancję czynną diklofenak sodowy. Należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i charakteryzuje się szerokim zastosowaniem. Dostępny jest w postaci tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu. Stosowany jest w leczeniu takich schorzeń jak: reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (choroba Bechterewa), zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, reumatyzm pozastawowego (zapalenie mięśni, więzadeł, powięzi, ścięgien, pochewek ścięgnistych), ból po urazach i zabiegach chirurgicznych, bóle stawowe, bolesne miesiączkowanie.

Olfen żel

Olfen żel to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Jest przeznaczony do stosowania miejscowego w stanach zapalnych pochodzenia reumatycznego lub urazowego, gdzie pomaga zmniejszyć ból i obrzęk. Lek jest dostępny bez recepty. Wskazania do stosowania Olfen żelu obejmują pourazowe stany zapalne ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów, a także ograniczone stany zapalne tkanek miękkich, takie jak zapalenie ścięgien, łokieć tenisisty, zapalenie torebki stawowej czy zapalenie okołostawowe.

Rheumon

Rheumon to lek w postaci kremu, który zawiera substancję czynną etofenamat. Należy on do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i działa przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Stosowany miejscowo, wchłania się przez skórę i gromadzi w zmienionych zapalnie tkankach. Wskazany jest do stosowania przy miejscowych bólach związanych z reumatyzmem i chorobami zwyrodnienia stawów. Lek jest dostępny bez recepty.

Solacutan

Solacutan to lek w postaci żelu, który zawiera jako substancję czynną sól sodową diklofenaku. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny stosowany zewnętrznie w leczeniu choroby skóry nazywanej rogowaceniem słonecznym, spowodowanej długotrwałym narażeniem na promieniowanie słoneczne. Każdy gram żelu zawiera 30 mg soli diklofenaku sodowego. Lek jest dostępny na receptę.

Solcoseryl

Solcoseryl to lek stosowany w leczeniu zmian zapalnych i bólowych zlokalizowanych w obrębie jamy ustnej, dziąseł oraz warg. Przyspiesza gojenie oraz bliznowacenie ran. Maść Solcoseryl stosuje się pomocniczo podczas gojenia niewielkich ran, jak i gojenia się wrzodów pochodzenia żylnego. Wskazaniem do stosowania maści Solcoseryl są niewielkie skaleczenia, wrzody pochodzenia żylnego i innych źle gojące się rany, oparzenia pierwszego i drugiego stopnia, blizny pooparzeniowe, odmrożenia, zmiany troficzne u osób ze schorzeniami zarostowymi tętnic, odleżyny, miejsca po pobraniu skóry do przeszczepów, rozległych przeszczepów siatkowych skóry, popromienne uszkodzenia skóry. Lek jest dostępny bez recepty.

Symplisept

Lek zawiera oktenidyny dichlorowodorek (antyseptyczny i dezynfekujący) oraz fenoksyetanol (bakteriobójczy). Stosowany na skórę w celu wielokrotnego, krótkotrwałego leczenia antyseptycznego małych, powierzchownych ran u pacjentów we wszystkich grupach wiekowych.

Thermo-Rheumon

Thermo-Rheumon to krem, który zawiera dwie substancje czynne: etofenamat i nikotynian benzylu. Etofenamat jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ), który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Nikotynian benzylu ma właściwości miejscowo rozgrzewające. Thermo-Rheumon jest stosowany przy miejscowych bólach związanych z reumatyzmem i chorobami zwyrodnieniowymi stawów. Jest dostępny bez recepty.

Tormentiolowa maść Prolab

Tormentiolowa maść Prolab to lek stosowany miejscowo na skórę. Zawiera wyciąg płynny z kłącza pięciornika, ichtamol, boraks i tlenek cynku. Jest stosowany w przypadku uszkodzeń skóry takich jak zadrapania czy otarcia, a także w zmianach ropnych i zapalnych skóry. Lek jest dostępny bez recepty.

Traumon

Traumon to lek dostępny bez recepty, który zawiera etofenamat – substancję czynną należącą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek ten działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Stosuje się go w przypadku tępych urazów, takich jak stłuczenia, skręcenia, naciągnięcia mięśni, ścięgien i stawów. Traumon jest również wskazany do stosowania w chorobie zwyrodnieniowej stawów oraz w reumatyzmie pozastawowym.

Traumon Termo

Traumon Termo to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, który jest dostępny bez recepty. Zawiera substancję czynną etofenamat. Stosowany jest w przypadku tępych urazów, takich jak stłuczenia, skręcenia, naciągnięcia mięśni, ścięgien i stawów, chorobie zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa, kolanowych, barkowych oraz reumatyzmu pozastawowego. Lek ten jest dostępny w postaci żelu do stosowania na skórę.

Tribiotic

Tribiotic to maść do stosowania miejscowego, zawierająca trzy antybiotyki: bacytracynę, neomycynę i polimyksynę B. Lek jest stosowany na małe ranki, zadrapania i skaleczenia zagrożone lub powikłane zakażeniem bakteryjnym. Tribiotic jest dostępny bez recepty.

Venogel

Venogel to lek miejscowy w postaci białego żelu, działający przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Stosowany jest w przypadkach zapalenia żył kończyn dolnych, obrzęków pooperacyjnych i pourazowych, obrzęków zastoinowych kończyn dolnych, zespołów bólowych związanych z chorobami kręgosłupa, pourazowego bólu mięśni i stawów (stłuczenia, zwichnięcia, naderwania) oraz łagodnych postaci zapalenia stawów.

Venożel

Venożel to lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwobrzękowy dostępny w postaci żelu do stosowania na skórę. Składniki aktywne to diklofenak, trybenozyd i escyna. Stosowany jest w leczeniu zapalenia żył kończyn dolnych, obrzęków pooperacyjnych i pourazowych, obrzęków zastoinowych kończyn dolnych, zespołów bólowych związanych z chorobami kręgosłupa, pourazowych bólach mięśni i stawów oraz ograniczonych i łagodnych postaciach zapalenia stawów. Lek jest dostępny bez recepty.

Veral

Veral to produkt leczniczy w postaci żelu stosowany miejscowo w celu łagodzenia bólu, stanów zapalnych i obrzęków wywołanych między innymi urazami. Produkt ma działanie chłodzące. Substancją czynną leku jest diklofenak. Lek jest wskazany do stosowania w miejscowym leczeniu: ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich (np. zapalenie ścięgien i (lub) mięśni), ograniczonych i łagodnych postaci zapalenia stawów oraz bólu pleców.

Viklaren

Viklaren to lek zawierający diklofenak sodowy, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Jest stosowany w leczeniu stanów zapalnych i bólowych pochodzenia reumatycznego i niereumatycznego. Lek jest dostępny na receptę.

Voltaren

Voltaren to lek zawierający diklofenak, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. Stosowany jest w pourazowych stanach zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni oraz stawów czy w łagodnym zwyrodnieniu stawów. Voltaren jest dostępny na receptę.

Voltaren Acti

Voltaren Acti to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny dostępny bez recepty. Substancją czynną leku jest diklofenak potasu, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek stosuje się w bólu mięśni, okolicy lędźwiowo-krzyżowej, zębów czy bólach menstruacyjnych. Może być również stosowany w leczeniu objawów grypy i przeziębienia.

Voltaren Acti Forte

Voltaren Acti Forte to lek przeciwzapalny oraz przeciwbólowy dostępny w postaci tabletek powlekanych. Zawiera diklofenak potasu z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stosowany jest w bólu mięśni, okolicy lędźwiowo-krzyżowej, zębów czy bólach menstruacyjnych. Lek można także podawać w objawach grypy lub przeziębienia, gdyż wykazuje on również działanie przeciwgorączkowe. Jest dostępny bez recepty.

Voltaren Emulgel 1%

Voltaren Emulgel 1% to lek dostępny bez recepty, który zawiera diklofenak jako substancję czynną. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Jest wskazany do miejscowego leczenia pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów, takich jak skręcenia, nadwerężenia lub stłuczenia. Może być również stosowany do łagodzenia bólu pleców oraz ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich, takich jak zapalenie ścięgien czy łokieć tenisisty. U dorosłych może być stosowany do leczenia ograniczonych i łagodnych postaci choroby zwyrodnieniowej stawów.

Voltaren Express

Voltaren Express to lek dostępny bez recepty w postaci kapsułek. Głównym składnikiem jest diklofenak potasowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Voltaren Express stosuje się w bólach mięśni, bólach reumatycznych, bolesnym miesiączkowaniu oraz w leczeniu objawów grypy i przeziębienia i bólu gardła.

Voltaren Express Forte

Voltaren Express Forte to lek dostępny bez recepty, który zawiera diklofenak potasowy – substancję czynną należącą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jest zalecany w leczeniu różnego rodzaju bólów, takich jak bóle reumatyczne, mięśniowe, ostre bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej, bóle głowy, zębów, a także bolesne miesiączki. Można go również stosować w leczeniu objawów przeziębienia i grypy.

Voltaren Forte

Lek Voltaren Forte to przeciwbólowy i przeciwzapalny plaster leczniczy zawierający diklofenak sodowy, stosowany miejscowo na ból związany z ostrymi nadwyrężeniami, skręceniami i siniakami kończyn. Działa przez uwalnianie substancji czynnej, która przenika przez skórę do objętych stanem zapalnym tkanek, przynosząc ulgę w bólu i zmniejszając stan zapalny.

Voltaren MAX

Voltaren MAX to lek, którego substancją czynną jest diklofenak dietyloamoniowy – niesteroidowy lek przeciwzapalny. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Jest wskazany przy dolegliwościach mięśniowych i stawowych. Lek jest dostępny bez recepty.

Voltaren Sport

oltaren SPORT to biały żel do wcierania w skórę, zawierający diklofenak – niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). Dzięki wodno-alkoholowemu podłożu, Voltaren SPORT zapewnia działanie kojące i chłodzące. Lek działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, wspomagając miejscowe leczenie pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów, bólu pleców oraz zapalenia tkanek miękkich. W przypadku dorosłych, żel łagodzi objawy choroby zwyrodnieniowej stawów.

Voltaren SR

Voltaren SR to lek zawierający diklofenak sodowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działają one przeciwreumatycznie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Jest wskazany w leczeniu zapalnych lub zwyrodnieniowych postaci choroby reumatycznej, bólów spowodowanych pourazowymi i pooperacyjnymi stanami zapalnymi i obrzękami, a także w bólach związanych ze stanem zapalnym w ginekologii. Jest dostępny na receptę.

Woda utleniona

Woda utleniona to 3-procentowy roztwór nadtlenku wodoru, który ma działanie bakteriobójcze, wybielające i odnawiające. Stosuje się go do przemywania ran powierzchniowych jako środek bakteriobójczy. Wydzielający się tlen tworzy pianę i oczyszcza zaschłe, zropiałe rany, rozpulchnia strupy. Woda utleniona jest dostępna bez recepty.

Woda utleniona 3%

Woda utleniona 3% to preparat dostępny bez recepty, który jest stosowany do dezynfekcji ran, zadrapań i otarć. Wydzielający się tlen tworzy pianę i oczyszcza zaschłe, zropiałe rany, rozpulchnia strupy. Można go również stosować do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych. Preparat jest dostępny w postaci płynu do stosowania na skórę oraz w jamie ustnej.

Woda utleniona APTEO MED

Woda utleniona APTEO MED to produkt przeznaczony do przemywania ran jako środek odkażający. Rozcieńczony roztwór stosowany jest również do płukania jamy ustnej w chorobach przyzębia, przepłukiwań kieszonek dziąsłowych w stanach zapalnych. Jest dostępny bez recepty.

Woda utleniona Gemi

Woda utleniona Gemi to preparat dostępny bez recepty, który zawiera nadtlenek wodoru. Jest to płyn do stosowania na skórę oraz w jamie ustnej. Głównym zastosowaniem jest przemywanie ran powierzchniowych jako środek bakteriobójczy. Wydzielający się tlen tworzy pianę i oczyszcza rany. W stomatologii, jest stosowany do przepłukiwań kieszonek dziąsłowych w stanach zapalnych.

Stłuczenia i siniaki – przewodnik leczenia i pielęgnacji

Stłuczenia i siniaki to powszechne problemy, które dotykają zarówno aktywnych sportowców, jak i osoby w każdym wieku podczas codziennych czynności. Chociaż zazwyczaj nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia, mogą powodować dyskomfort, ból oraz nieestetyczny wygląd skóry. Siniak powstaje na skutek urazu, który uszkadza naczynia krwionośne pod powierzchnią skóry, prowadząc do wynaczynienia krwi i jej gromadzenia się w tkankach. Stłuczenia natomiast są efektem bezpośredniego uderzenia lub nacisku, powodującego uszkodzenie tkanek bez przerwania ciągłości skóry. Choć większość siniaków wchłania się samoistnie w ciągu 1-2 tygodni, odpowiednie postępowanie i dobór właściwych preparatów mogą znacząco przyspieszyć proces gojenia, zmniejszyć obrzęk i złagodzić towarzyszący ból. W poniższym artykule przedstawiamy kompleksowe informacje na temat mechanizmu powstawania siniaków, skutecznych metod leczenia oraz preparatów, które warto mieć w domowej apteczce.

kontuzja biegacza

Jak powstają siniaki i stłuczenia?

Siniaki i stłuczenia to efekt uszkodzenia tkanek pod powierzchnią skóry. Mechanizm ich powstawania jest następujący:

  1. Uraz mechaniczny (uderzenie, silny nacisk, upadek) powoduje uszkodzenie drobnych naczyń krwionośnych pod skórą.
  2. Krew wypływa z uszkodzonych naczyń i gromadzi się w okolicznych tkankach.
  3. Gromadząca się krew tworzy widoczne zasinienie (siniak).
  4. W miejscu stłuczenia dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, którego objawami są:
    • Obrzęk (opuchlizna)
    • Zaczerwienienie
    • Ból i tkliwość
    • Ograniczenie ruchomości (jeśli stłuczenie dotyczy okolic stawu lub mięśni)

Z czasem organizm zaczyna proces rozkładania i wchłaniania wynaczynionej krwi, co objawia się zmianą koloru siniaka. Typowa ewolucja barwy siniaka przebiega od początkowego czerwono-fioletowego odcienia, przez niebieski, zielony, żółty, aż do zaniku. Ten proces jest efektem stopniowego rozkładu hemoglobiny i może trwać od kilku dni do nawet dwóch tygodni, w zależności od rozległości urazu oraz indywidualnych uwarunkowań genetycznych.

Rodzaje urazów mechanicznych

Urazy mechaniczne można podzielić na dwie główne kategorie:

Obrażenia zamknięte (stłuczenia)

To urazy, gdzie nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Stłuczenia (kontuzje) powstają w wyniku uderzenia, które uszkadza tkanki pod skórą, prowadząc do zmiażdżenia struktur anatomicznych, rozerwania naczyń, włókien nerwowych i uszkodzenia tkanki łącznej. Charakterystycznym objawem jest wylew krwawy (siniak) z towarzyszącym obrzękiem i bolesnością.

Obrażenia otwarte (rany)

Rany to urazy, w których dochodzi do przerwania ciągłości skóry lub błony śluzowej. Ze względu na mechanizm powstania możemy wyróżnić różne typy ran:

  • Rany cięte – powstałe w wyniku działania ostrego narzędzia
  • Otarcia naskórka – uszkodzenia powierzchowne, często z zabrudzeniem rany
  • Skaleczenia – drobne rany najczęściej powstałe w wyniku urazu ostrym przedmiotem
  • Rany szarpane, miażdżone, kłute i inne – powstające w wyniku różnorodnych mechanizmów urazu

Jak szybko znikają siniaki?

Tempo znikania siniaków jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników:

  • Rozległości urazu i ilości wynaczynionej krwi
  • Lokalizacji – siniaki na twarzy czy rękach zwykle goją się szybciej niż te na nogach
  • Wieku – u osób starszych proces gojenia jest wolniejszy
  • Ogólnego stanu zdrowia – choroby wpływające na krzepliwość krwi czy gojenie mogą wydłużać ten proces
  • Stosowanych leków – niektóre leki (np. przeciwzakrzepowe) mogą nasilać i przedłużać utrzymywanie się siniaków
  • Indywidualnych predyspozycji organizmu

Zazwyczaj siniaki wchłaniają się samoistnie w ciągu 7-14 dni, a ich kolor ewoluuje od początkowego fioletowego do zieleni i żółci w miarę rozkładu hemoglobiny. Prawidłowo leczony stłuczenie może zniknąć znacznie szybciej.

Jakie preparaty wybrać na stłuczenia i siniaki?

Na rynku dostępnych jest wiele form preparatów pomagających w leczeniu stłuczeń i siniaków. Każda z nich ma swoje zalety i specyficzne zastosowania:

Maści i żele

Preparaty o konsystencji półpłynnej są wygodne w stosowaniu i często zawierają substancje o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz poprawiającym krążenie. Popularnymi składnikami aktywnymi są:

  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ):
    • Diklofenak (np. Voltaren, Diclac)
    • Ibuprofen (np. Nurofen mięśnie i stawy)
    • Etofenamat (np. Traumon)
    • Ketoprofen
  • Substancje pochodzenia naturalnego:
    • Wyciąg z korzenia żywokostu lekarskiego – przyspiesza regenerację tkanek
    • Arnika – zmniejsza obrzęk i przyspiesza wchłanianie krwiaków
    • Heparyna – poprawia mikrokrążenie i redukuje obrzęki
    • Escyna (wyciąg z kasztanowca) – wzmacnia naczynia krwionośne
    • Alantoina – wspiera regenerację tkanek
    • Boswellia serrata – ma działanie przeciwzapalne
    • D-panthenol – wspiera gojenie

Maści i żele należy stosować regularnie, kilka razy dziennie, delikatnie wcierając w miejsce urazu.

Plastry lecznicze

Plastry na stłuczenia stanowią wygodną alternatywę dla maści i żeli. Ich zaletami są:

  • Dłuższe działanie bez konieczności powtórnej aplikacji
  • Brak brudzenia rąk i odzieży
  • Wygodne stosowanie poza domem
  • Możliwość niezauważalnego noszenia pod ubraniem

Dostępne są plastry zarówno chłodzące, jak i rozgrzewające, w zależności od fazy leczenia stłuczenia.

Spray chłodzący

Spraye na stłuczenia zawierają substancje o działaniu chłodzącym, takie jak mentol czy kamfora. Ich główne zalety to:

  • Natychmiastowe chłodzenie miejsca urazu
  • Łatwość aplikacji nawet na trudno dostępne miejsca
  • Brak konieczności dotykania bolesnego miejsca
  • Możliwość szybkiego zastosowania po urazie

Spraye są szczególnie przydatne tuż po urazie, gdy celem jest ograniczenie rozwoju obrzęku i zmniejszenie bólu.

Okłady i kompresy

Okłady żelowe zimno-ciepłe (np. Nexcare ColdHot) to uniwersalne rozwiązanie do stosowania w różnych fazach leczenia stłuczenia:

  • Zimne okłady – stosowane bezpośrednio po urazie, zmniejszają obrzęk i ból
  • Ciepłe okłady – stosowane po 48-72 godzinach od urazu, poprawiają krążenie i przyspieszają wchłanianie siniaków

Kompresy żelowe mogą być wielokrotnie używane i dostosowywane do anatomicznego kształtu ciała.

Leczenie stłuczeń i siniaków – postępowanie krok po kroku

Bezpośrednio po urazie (pierwsze 24-48 godzin)

  1. Zastosuj zasadę RICE:
    • Rest (odpoczynek) – ogranicz aktywność fizyczną uszkodzonej części ciała
    • Ice (lód) – zastosuj zimny okład lub spray chłodzący
    • Compression (ucisk) – rozważ delikatne zabandażowanie miejsca urazu
    • Elevation (uniesienie) – jeśli to możliwe, unieś uszkodzoną kończynę powyżej poziomu serca
  2. Ochłódź miejsce urazu – stosuj zimne okłady przez 15-20 minut co 2-3 godziny. Pamiętaj, aby nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry – zawsze zawiń go w ściereczkę lub ręcznik.
  3. Zastosuj preparat przeciwzapalny – żel z diklofenakiem, ibuprofenem lub innym NLPZ zmniejszy stan zapalny i złagodzi ból.

Po 48-72 godzinach od urazu

  1. Przejdź do ciepłych okładów – ciepło rozszerza naczynia krwionośne, poprawiając krążenie i przyspieszając wchłanianie krwiaka.
  2. Stosuj preparaty wspierające wchłanianie siniaków – maści i żele zawierające arnikę, heparynę czy wyciąg z kasztanowca.
  3. Delikatny masaż – gdy ból zmniejszy się, delikatny masaż okolic siniaka może przyspieszyć jego wchłanianie.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Choć większość stłuczeń i siniaków nie wymaga interwencji medycznej, w niektórych przypadkach konsultacja z lekarzem jest konieczna:

  • Gdy siniak pojawia się bez wyraźnej przyczyny
  • Gdy siniakom towarzyszy silny, narastający ból
  • Jeśli uraz dotyczy oka lub głowy
  • Gdy siniak nie znika po 2 tygodniach
  • Jeśli stłuczeniu towarzyszy znaczna deformacja lub ograniczenie ruchomości
  • W przypadku częstego i łatwego powstawania siniaków

Naturalne metody na siniaki i stłuczenia

Oprócz preparatów dostępnych w aptece, istnieją również domowe sposoby, które mogą pomóc w leczeniu stłuczeń i siniaków:

  1. Okłady z arniki – napar z kwiatów arniki stosowany jako okład przyspiesza wchłanianie siniaków.
  2. Okłady z octu jabłkowego – ocet jabłkowy ma właściwości przeciwzapalne i może pomóc zmniejszyć obrzęk.
  3. Okłady z liści kapusty – zawierają związki przeciwzapalne, które mogą łagodzić ból i zmniejszać opuchliznę.
  4. Aloes – żel aloesowy ma właściwości przeciwzapalne i wspiera gojenie tkanek.
  5. Witamina K – stosowana miejscowo może przyspieszyć wchłanianie siniaków.

Preparaty na stłuczenia dla specyficznych grup

Maści na stłuczenia dla sportowców

Osoby aktywne fizycznie są szczególnie narażone na urazy i stłuczenia. Dla sportowców polecane są preparaty o wielokierunkowym działaniu:

  • Szybko działające żele przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. z diklofenakiem)
  • Preparaty chłodzące do stosowania bezpośrednio po urazie
  • Maści rozgrzewające do stosowania na późniejszym etapie leczenia
  • Produkty zawierające mentol i kamforę, które dają uczucie chłodzenia i zmniejszają ból
  • Preparaty do profilaktycznego stosowania przed treningiem, jak SwissMedicus PferdeBalsam z CBD

Sportowcy powinni też rozważyć maści o przedłużonym działaniu lub plastry lecznicze, które nie wymagają częstej aplikacji.

Maść na stłuczenia dla dzieci

Dzieci są szczególnie podatne na stłuczenia i siniaki ze względu na ich aktywność i ciekawość świata. Preparaty dla dzieci powinny być:

  • Delikatne i bezpieczne – bez drażniących składników
  • O przyjemnym zapachu i konsystencji
  • Łagodnie działające – najlepiej na bazie składników naturalnych
  • Dostosowane wiekowo – zawsze należy sprawdzić, czy produkt jest przeznaczony dla dzieci w danym wieku

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu u dzieci, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak zapobiegać powstawaniu siniaków?

Profilaktyka może znacząco zmniejszyć ryzyko powstawania siniaków i stłuczeń:

  1. Odpowiednia rozgrzewka przed aktywnością fizyczną – przygotowuje mięśnie i stawy na wysiłek.
  2. Dbanie o prawidłowe odżywianie – dieta bogata w witaminę C, K oraz rutynę wzmacnia naczynia krwionośne.
  3. Suplementacja – w przypadku skłonności do siniaków warto rozważyć suplementację witaminą C, rutyną czy hesperydyną po konsultacji z lekarzem.
  4. Unikanie leków rozrzedzających krew – jeśli to możliwe i zalecone przez lekarza.
  5. Zabezpieczanie miejsc narażonych na urazy – stosowanie ochraniaczy podczas uprawiania sportów.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jak długo utrzymuje się siniak?

Czas wchłaniania siniaka jest kwestią indywidualną i zależy od jego wielkości, lokalizacji oraz ogólnego stanu zdrowia. Zazwyczaj siniaki znikają całkowicie w ciągu 1-2 tygodni, przechodząc przez charakterystyczne zmiany koloru – od fioletowego przez zielonkawy do żółtego.

Co stosować na świeże stłuczenia i siniaki?

Na świeże stłuczenia najlepiej stosować zimne okłady w pierwszych godzinach po urazie. Można również użyć spraye chłodzące, które dodatkowo działają przeciwbólowo. Po 24-48 godzinach można wprowadzić maści z arniką, heparyną lub witaminą K.

Jak przyspieszyć wchłanianie siniaków?

Aby przyspieszyć znikanie siniaków, warto:

  • W pierwszej fazie stosować zimne okłady
  • Po 48 godzinach przejść do ciepłych okładów
  • Stosować specjalistyczne maści i żele
  • Wykonywać delikatny masaż okolic siniaka (gdy już nie jest bolesny)
  • Dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu

Jak działa żel chłodzący na stłuczenia?

Żel chłodzący działa poprzez obniżenie temperatury w miejscu urazu, co prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych i zmniejszenia przepływu krwi. Dzięki temu ogranicza rozwój obrzęku, łagodzi ból i zmniejsza stan zapalny. Dodatkowo, składniki takie jak mentol dają uczucie chłodzenia, co dodatkowo łagodzi dyskomfort.

Jakie popularne żele chłodzące są dostępne na rynku?

Do popularnych żeli chłodzących na stłuczenia należą:

  • Voltaren Emulgel (z diklofenakiem)
  • Traumon (z etofenamatemem)
  • Altacet (z octanowinianem glinu)
  • Icemix (spray chłodzący)
  • Deep Relief
  • Fastum

Jak maści rozgrzewające pomagają na ból mięśni po stłuczeniu?

Maści rozgrzewające działają poprzez:

  • Rozszerzenie naczyń krwionośnych, co poprawia ukrwienie tkanki
  • Stymulację zakończeń nerwowych, co daje efekt przeciwbólowy
  • Przyspieszenie metabolizmu w tkankach, co wspomaga proces regeneracji

Składniki rozgrzewające to m.in. kapsaicyna, mentol, kamfora, olejek eukaliptusowy, salicylany czy olejek goździkowy.

Czy powstanie siniaka wiąże się z problemami z krzepliwością krwi?

Tak, nadmierne i częste powstawanie siniaków bez wyraźnej przyczyny może wskazywać na problemy z krzepliwością krwi. Jest to jeden z objawów, który powinien skłonić do konsultacji lekarskiej. Choroby wpływające na krzepnięcie krwi, jak hemofilia czy trombocytopenia, mogą manifestować się właśnie tendencją do łatwego powstawania siniaków.

Jak działa maść żywokostowa na stłuczenia?

Maść żywokostowa zawiera alantoninę i kwasy rozmarynowe, które mają właściwości:

  • Przeciwzapalne – zmniejszają stan zapalny w tkankach
  • Regeneracyjne – przyspieszają odbudowę uszkodzonych komórek
  • Przeciwbólowe – łagodzą dyskomfort związany z urazem

Dzięki tym właściwościom maść żywokostowa jest skuteczna w leczeniu stłuczeń, skręceń, bólów stawów i mięśni oraz w przyspieszaniu gojenia ran i otarć.

Jak powstają obrzęki po stłuczeniach?

Obrzęki po stłuczeniach są wynikiem reakcji zapalnej organizmu na uraz. Gdy dochodzi do uszkodzenia tkanek, organizm zwiększa przepływ krwi do tego obszaru, a naczynia stają się bardziej przepuszczalne. Prowadzi to do gromadzenia się płynu w przestrzeni międzykomórkowej, co objawia się jako opuchlizna. Dodatkowo, uszkodzenie naczyń limfatycznych może utrudniać odpływ limfy, co nasila obrzęk.

Jaka maść o silnym działaniu na ból po stłuczeniu jest dostępna bez recepty?

Wśród maści o silnym działaniu przeciwbólowym dostępnych bez recepty wyróżnić można:

  • Voltaren MAX z diklofenakiem w zwiększonym stężeniu
  • Fastum z ketoprofenem
  • Traumon z etofenamatemem
  • Deep Relief z ibuprofenem i lewomentholem

Przy silnym bólu warto rozważyć również preparaty doustne po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Podsumowanie

Stłuczenia i siniaki, choć zazwyczaj nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia, mogą powodować dyskomfort i ból. Odpowiednie postępowanie bezpośrednio po urazie oraz stosowanie specjalistycznych preparatów może znacząco przyspieszyć proces gojenia i zmniejszyć dolegliwości.

Kluczowe zasady postępowania to:

  1. Szybka reakcja po urazie – zastosowanie zimnych okładów
  2. Dobór odpowiednich preparatów w zależności od fazy gojenia
  3. Regularne stosowanie wybranych maści, żeli czy plastrów
  4. Konsultacja lekarska w przypadku niepokojących objawów

Pamiętaj, że profilaktyka jest równie ważna jak leczenie – dbaj o odpowiednią rozgrzewkę przed aktywnością fizyczną, właściwe odżywianie oraz stosowanie ochraniaczy podczas uprawiania sportów zwiększających ryzyko urazów.

Bibliografia

  1. Järvinen TAH, Järvinen TLN, Kääriäinen M, Kalimo H, Järvinen M. Muscle injuries: biology and treatment. The American Journal of Sports Medicine. 2005;33(5):745-764. DOI: 10.1177/0363546505274714. PMID: 15851777.
  2. Beiner JM, Jokl P. Muscle contusion injuries: current treatment options. Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons. 2001;9(4):227-237. DOI: 10.5435/00124635-200107000-00003. PMID: 11476532.
  3. Bleakley C, McDonough S, MacAuley D. The use of ice in the treatment of acute soft-tissue injury: a systematic review of randomized controlled trials. The American Journal of Sports Medicine. 2004;32(1):251-261. DOI: 10.1177/0363546503260757. PMID: 14754753.
  4. Järvinen TAH, Kääriäinen M, Järvinen M, Kalimo H. Muscle strain injuries. Current Opinion in Rheumatology. 2000;12(2):155-161. DOI: 10.1097/00002281-200003000-00010. PMID: 10751019.
  5. Collins NC. Is ice right? Does cryotherapy improve outcome for acute soft tissue injury? Emergency Medicine Journal. 2008;25(2):65-68. DOI: 10.1136/emj.2007.051664. PMID: 18212134.
  6. Schaser KD, Disch AC, Stover JF, Lauffer A, Bail HJ, Mittlmeier T. Prolonged superficial local cryotherapy attenuates microcirculatory impairment, regional inflammation, and muscle necrosis after closed soft tissue injury in rats. The American Journal of Sports Medicine. 2007;35(1):93-102. DOI: 10.1177/0363546506294569. PMID: 16973905.
  7. MacAuley DC. Ice therapy: how good is the evidence? International Journal of Sports Medicine. 2001;22(5):379-384. DOI: 10.1055/s-2001-15656. PMID: 11510876.
  8. Tiidus PM. Alternative treatments for muscle injury: massage, cryotherapy, and hyperbaric oxygen. Current Reviews in Musculoskeletal Medicine. 2015;8(2):162-167. DOI: 10.1007/s12178-015-9261-3. PMID: 25724774.
  9. Cameron MH. Physical agents in rehabilitation: from research to practice. 4th ed. St. Louis, Missouri: Elsevier Saunders; 2013. ISBN: 978-1455728480.
  10. Brukner P, Khan K. Clinical Sports Medicine. 4th ed. Sydney: McGraw-Hill; 2012. ISBN: 978-0070998131.
  11. Reddy K, Lowenstein EJ. Forensics in dermatology: part I. Journal of the American Academy of Dermatology. 2011;64(5):801-808. DOI: 10.1016/j.jaad.2010.05.044. PMID: 21496697.
  12. Shuler FD, Henning GT, Burks SG. Efficacy of RICE and NSAIDs for acute soft tissue injuries. The Physician and Sportsmedicine. 2013;41(4):93-99. DOI: 10.3810/psm.2013.11.2037. PMID: 24565677.