Jakie mogą być przyczyny pocenia się w nocy?

Nadmierne pocenie się w nocy może być zarówno zjawiskiem fizjologicznym, objawem niegroźnej infekcji, jak i symptomem groźnych chorób, w tym nowotworów. Niekiedy bywa ono skutkiem stosowania niektórych leków i używek lub towarzyszy nadczynności tarczycy lub okresowi menopauzy.

Z czym może być związane pocenie się w nocy

Nocne poty mogą występować w trakcie snu w pomieszczeniu, w którym panuje wysoka temperatura, nieadekwatnego ubioru, nadmiernych emocji lub po spożyciu alkoholu lub narkotyków. Wzmożona potliwość w nocy występuje częściej u osób borykających się z nadwagą, a także u kobiet w ciąży i w okresie połogu.

Nadmierna potliwość w nocy to częsty objaw podczas infekcji, w szczególności bakteryjnych, które związane są z wysoką gorączką lub stanami podgorączkowymi. Może być zarówno przeziębienie, jak i ciężkie choroby zakaźne takie, jak gruźlica czy borelioza.

pocenie się w nocy

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych: na ból gardła (Octeangin, Strepsils Intensive, Benevox Control smak cytrynowy, Inovox Express), na grypę (Ebilfumin, Tamivil, Segosana), aerozole na katar (Xylometazolin Teva, Nasic, Otrivin Katar i Zatoki, Envil katar, Orinox HA), suchy kaszel (Acodin, Levopront, Levosol, Solvetusan, Sirupus Pini compositus), mokry kaszel (Mucofortin, ACC Optima, Soledum forte), na zatoki (IBUM Zatoki, Ibum Zatoki Max, Gripex Hot Zatoki), oraz inne leki stosowane w łagodzeniu objawów przeziębienia (Gripex Max, FluControl HOT, Polopiryna S, Gripex Control).

Nocne poty w przebiegu menopauzy

Zimne poty, w szczególności wieczorem oraz w nocy, a także uderzenia gorąca to jedne z najpopularniejszych objawów menopauzy. Pojawiać mogą się one nawet na kilka lat przed ostatnią miesiączką. Często wywołują uczucie dyskomfortu i towarzyszyć może im osłabienie. Zastosowanie znajduje w tym przypadku hormonalna terapia zastępcza oraz naturalne preparaty na bazie fitoestrogenów oraz izoflawonów.

Reklama

Przyczyny hormonalne

Nadczynność tarczycy jest chorobą objawiającą się między innymi przyspieszeniem czynności serca, nadpobudliwością, utratą masy ciała mimo zwiększonego apetytu, zwiększeniem ilości oddechów, obniżoną tolerancją wysokich temperatur oraz nadmierną potliwością. W przypadku stwierdzenia powyższych objawów, niezbędne będzie wykonanie badania stężenia TSH, które często uzupełnia się o badania fT3 oraz fT4.

Choroby nowotworowe

Nocne poty pojawiają się najczęściej w przebiegu chłoniaków i białaczek. Chorobę rozrostową należy uwzględnić w szczególności wówczas, gdy pacjent skarży się na męczliwość, osłabienie, skłonność do infekcji, zasłabnięć, omdleć i krwawień oraz gorączkę o niewyjaśnionej przyczynie. Na obecność nowotworu wskazywać może także powiększenie węzłów chłonnych oraz bladość skóry. Nadmierna potliwość u osób z chorobami nowotworowymi jest często uważana za objaw paraneopastyczny, wywołany działaniem substancji uwalnianych przez komórki guza. Może być ona także efektem infekcji pojawiających się w przebiegu chłoniaków lub białaczek oraz skutkiem odstawienia leków.

Pozostałe przyczyny nocnych potów.

Nadmierna potliwość w nocy może wskazywać na hipoglikemię. Nagłe wystąpienie nocnej potliwości w połączeniu z uczuciem niepokoju oraz bladością może wskazywać na obniżone stężenie glukozy we krwi. Do takiej sytuacji może dojść na przykład u pacjentów z cukrzycą, którzy pominęli posiłek po otrzymaniu insuliny.

Nocną potliwość wywoływać mogą także leki z grupy glikokortykosteroidów, preparaty przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz leki przeciwdepresyjne.

Przyczyny nocnych potów u dziecka

Wzmożona potliwość w nocy u najmłodszych pacjentów wskazywać może na krzywicę, czyli zaburzenia gospodarki wapniowo – fosforanowej prowadzące do zmian w układzie kostno – szkieletowym. Objaw ten towarzyszyć może także gorączce albo być efektem przegrzania.

Sposoby na walkę z nocnym poceniem

  • Gdy nocnej potliwości nie towarzyszą niepokojące objawy takie, jak osłabienie, omdlenia czy utrata masy ciała, w pierwszej kolejności należy zadbać o to, by panująca w sypialni temperatura nie przekraczała 18 stopni Celsjusza, piżama oraz pościel wykonane z naturalnych materiałów, a powietrze – odpowiednio nawilżone. Zaleca się również stosowanie antyperspirantów, sztyftów oraz innych preparatów hamujących wydzielanie potu.
  • Leki przeciwmuskarynowe takie, jak tiorydazyna czy propantelina.
  • Preparaty pochodzenia ziołowego takie, jak wyciąg z liści szałwii.

Gdy nocne poty nie ustępują mimo stosowania powyższych zasad lub towarzyszą im inne objawy, niezbędna będzie wizyta u specjalisty i wdrożenie diagnostyki w kierunku wymienionych powyżej chorób i stanów.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.