Wzdęcia to przypadłość XXI wieku. O wzdęciach słyszymy kilka razy dziennie. Telewizja, radio oraz strony internetowe bombardują nas reklamami cudownych środków, których spożycie ma raz na zawsze rozprawić się ze wspomnianym problemem. Sprzedaż środków, przeznaczonych do usuwania wzdęć, stanowi bardzo duży procent rynku leków, dostępnych bez recepty. Świadczy to tylko o tym, że z tym problemem zmaga się ogromna ilość osób.
Czy jednak na pewno należy sięgać od razu po medykamenty?
Styl życia, jaki sobie serwujemy: ciągły stres, jedzenie w biegu a do tego niepoprawnie skomponowany jadłospis, powoduje, że pęcherzyki gazów, które dostają się do organizmu wraz z jedzeniem, nie są prawidłowo wchłaniane, przez co mamy do czynienia ze wzdęciami.
Każdy posiłek powoduje powstawanie pęcherzyków gazów, gdyż wchodzą one w skład procesu trawiennego. Zdrowy organizm rozkłada je zaraz, gdy tylko dostaną się do jelit wraz ze spożywanym pokarmem. W przypadku, gdy organizm nie radzi sobie z ich usuwaniem, brzuch zamienia się w pokaźną piłkę. Oprócz dyskomfortu, spowodowanego wystającym brzuchem, uporczywe wzdęcia mogą mieć negatywny wpływ na proces oddychania oraz czynności sercowe.
W przypadku, gdy wzdęcia nie są zjawiskiem rzadkim, lecz towarzyszą nam na co dzień, należy poddać się szczegółowemu badaniu lekarskiemu. Takie badanie pozwoli na zdiagnozowanie ich przyczyny, która często tkwi w chorobach pęcherzyka żółciowego bądź samych dróg żółciowych.
Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w leczeniu chorób układu pokarmowego: leki na wrzody żołądka i dwunastnicy (Pylera, Lanzul, Emanera. Quamatel), leki na chorobę Leśniowskiego-Crohna / zapalenia jelit (Hyrimoz, Hulio, Asamax, Entyvio), oczyszczanie jelit (Citrafleet), leczenie biegunek (Stoperan, Loperamid APTEO MED, Loperamid WZF, Nifuroksazyd Aflofarm, Nifuroksazyd Polfarmex, Carbo Medicinalis MF, Hidrasec, Enterol), leki na zgagę (Bioprazol Bio Max) leki przeczyszczające (Dulcobis, Pikopil), inne dolegliwości układu pokarmowego (Prokit, Zulbex, Dexilant, Trimesan, Salaza, Debretin, Ircolon, Raphacholin C).
Naturalne sposoby na wzdęcia
W zapobieganiu wzdęciom szczególną rolę odgrywa zbilansowana dieta, która powinna zawierać owoce i warzywa, które pobudzają ruch robaczkowy jelit. Z kolei w łagodzeniu objawów związanych ze wzdęciami pomocne będą środki roślinne, dostępne w przydomowym ogródku, każdej aptece bądź sklepie zielarskim.
Wśród owoców, które będą sojusznikiem w walce ze wzdęciami, należy wymienić winogrona oraz agrest. Winogrona, będące atrybutem antycznej Cerery, zawierają związki mineralne, kwasy owocowe oraz pektyny. Pestki, które znajdują się w gronach, pobudzają ruch robaczkowy jelit, stawiając skutecznie opór wzdęciom. Agrest z kolei nie należy do bomb witaminowych, ale zawiera mnóstwo pektyn, które wspomagają perystaltykę jelit.
W gronie warzyw, wskazanych przy rozwiązywaniu problemów z nadmierną ilością gazów w nadbrzuszu, znajduje się czosnek oraz warzywa cebulowe, takie jak: cebula, szalotka, por oraz szczypior. Dzięki zawartości olejków czosnkowych wspomagają pracę gruczołów trawiennych. Oleje czosnkowe, składające się ze związków siarki, wytwarzane są dopiero po zerwaniu roślin i ich odpowiednim składowaniu. Świeże rośliny, nie zawierają oleju czosnkowego, stąd też wykazują działanie przeciwne do zamierzonego – są źródłem wzdęć.
Natomiast pośród roślin, popularnie zwanych ziołami, na szczególną uwagę, zasługują: kminek, koper włoski, kolendra, anyżek oraz „bohaterka” wśród środków roślinnych – haronga.
Kminek, koper włoski, kolendra oraz anyżek to rośliny o silnym działaniu wiatropędnym. Na efekt ich działania, choć mało przyjemny dla zmysłu węchu, nie musimy długo czekać. Usuwając nagromadzone gazy, dają szybkie uczucie ulgi. Równie skuteczne, jak wymienione wyżej zioła, są: majeranek, oregano, liście laurowe, imbir oraz cząber. Po każdym ciężkostrawnym posiłku wskazane jest zjedzenie świeżo startego imbiru połączonego z łyżeczką soku z cytryny. Taki duet ułatwi pracę układu pokarmowego, powstrzymując nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach. Harongę możemy zaliczyć do środków roślinnych działających dwukierunkowo. Z jednej strony usuwa pęcherzyki gazowe, z drugiej wspomaga pracę wątroby, trzustki, jak również leczy schorzenia dróg żółciowych.
Z problemem wzdęć boryka się, znacznie więcej osób niż sądzimy. Z uwagi na to, że nie jest to temat do omawiania na rodzinnych czy biznesowych spotkaniach, rozwiązania go szukamy w aptece. Owoce, warzywa, jak również popularne zioła, z powodzeniem zastąpią farmaceutyki. Pozwolą nam również uniknąć kłopotliwych pytań, zadawanych przez osoby, które widzą łykane przez nas leki. Jeżeli nie obędzie się bez wsparcia lekarstw, polecamy także nasz dział z lekami na wzdęcia.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.
Zobacz także spis leków stosowanych w gastrologii. Znajdziesz tu między innymi wykaz leków na biegunkę, leki stosowane w leczeniu niestrawności, lekarstwa na wzdęcia, preparaty stosowane w chorobie Leśniowskiego-Crohna a także leki na wrzody żołądka oraz leki stosowane w chorobach wątroby. Męczy Cię zgaga? Sprawdź listę leków na refluks.