Opis substancji opracowany przez:

Spis leków zawierających substancję: Symetykon

Aero-OM

Aero-OM to lek antyflatulentny, który zawiera simetikonę. Jest dostępny w postaci tabletek do żucia i kropli. Aero-OM jest skuteczny w leczeniu dolegliwości brzusznych związanych z nagromadzeniem gazów w przewodzie pokarmowym, takich jak wzdęcia i ból brzucha1. Pamiętaj, że Aero-OM powinien być przyjmowany doustnie, po posiłkach i przed snem.

Bobotic

Bobotic to lek przeciwwzdęciowy, który zawiera substancję czynną symetykon. Lek ten jest stosowany w leczeniu objawów związanych z nagromadzeniem gazu w przewodzie pokarmowym, takich jak kolka, wzdęcia, uczucie pełności, odbijanie i niestrawność.

Dyoren

Dyoren to lek przeciwbiegunkowy, który działa poprzez wydłużenie czasu przejścia treści pokarmowej przez przewód pokarmowy. Jest stosowany w leczeniu objawowym ostrej i przewlekłej biegunki. U pacjentów z wytworzoną przetoką jelita krętego może być stosowany w celu zmniejszenia liczby i objętości stolców oraz zwiększenia ich konsystencji. Lek jest dostępny na receptę.

Espumisan

Espumisan

Espumisan to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną symetykon. Jest stosowany w objawowym leczeniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym, takich jak wzdęcia. Lek ten jest również pomocny w przygotowaniu do zabiegów diagnostycznych oraz po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy brzusznej.

Espumisan 100 mg/ml

Espumisan 100 mg/ml to lek w postaci kropli doustnych, który zawiera substancję czynną simetikon. Simetikon obniża napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu zawartych w pokarmie i śluzie przewodu pokarmowego, powodując ich pękanie i wchłanianie przez ściany jelit lub wydalenie. Lek jest wskazany do objawowego leczenia zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym, takich jak wzdęcia, nadmierne powstawanie gazów w okresie pooperacyjnym. Może być również stosowany pomocniczo w przygotowaniu do badań diagnostycznych jamy brzusznej. Espumisan jest dostępny bez recepty.

Gastrikon

Gastrikon to lek w formie tabletek do ssania, który działa neutralizująco na nadmiar kwasu solnego w soku żołądkowym. Działa ochronnie na błonę śluzową przełyku, co jest szczególnie korzystne w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego. Produkt jest dostępny bez recepty.

Imodium Multi-Action

Imodium Multi-Action to lek dostępny bez recepty, który zawiera dwie substancje czynne: loperamid i symetykon. Loperamid jest doustnym lekiem przeciwbiegunkowym, który zmniejsza perystaltykę jelit, wydłuża czas przechodzenia treści pokarmowej przez jelita i zwiększa wchłanianie wody i elektrolitów. Symetykon jest substancją o właściwościach przeciwpieniących, która łagodzi objawy związane z biegunką, szczególnie takie jak wzdęcia, bóle i kurcze brzucha. Lek jest wskazany w leczeniu ostrej biegunki oraz objawów często z nią związanych, takich jak bóle brzucha, wzdęcia, kurcze i oddawanie nadmiernej ilości gazów. Jest przeznaczony do stosowania wyłącznie u osób dorosłych i dzieci w wieku od 12 lat.

Infacol

Infacol to lek w postaci białej, jednorodnej zawiesiny o zapachu pomarańczowym, który pomaga w usuwaniu gazów z przewodu pokarmowego. Substancją czynną leku jest symetykon, który obniża napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu, ułatwiając ich pękanie. Lek stosuje się w celu łagodzenia dolegliwości związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym, takich jak wzdęcia i bóle kolkowe. Infacol jest dostępny bez recepty i jest wskazany do stosowania u niemowląt od 1 do 6 miesiąca życia.

Lositala

Lositala to lek dostępny bez recepty, który jest wskazany w leczeniu ostrej biegunki u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Lek ten jest również stosowany do łagodzenia dolegliwości w obrębie brzucha, towarzyszących ostrej biegunce, związanych z nadmiernym gromadzeniem gazów, takich jak wzdęcia, kurcze i oddawanie nadmiernej ilości gazów. Każda tabletka zawiera 2 mg loperamidu chlorowodorku i symetykon w ilości odpowiadającej 125 mg dimetykonu.

Manti

Manti to lek zobojętniający sok żołądkowy, który zawiera wodorotlenek glinu, wodorotlenek magnezu i symetykon. Jest stosowany w przypadku problemów trawiennych takich jak zgaga, nadkwaśność, wzdęcia. Lek jest zalecany do łagodzenia objawów związanych z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, zapaleniem błony śluzowej żołądka, nadkwaśnością, przepukliną rozworu przełykowego, niestrawnością oraz innymi zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Manti jest dostępny bez recepty.

Meteospasmyl

Meteospasmyl to lek, który jest stosowany w leczeniu objawów takich dolegliwości jak zespół jelita drażliwego czy bolesna uchyłkowatość jelita grubego. Składniki aktywne leku to alweryna i symetykon. Alweryna działa jako spazmolityk, który działa bezpośrednio na mięśnie gładkie, natomiast symetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu jelitowego, ułatwiając ich usuwanie. Lek jest zalecany w redukowaniu objawowych stanów skurczowych mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym.

Simet

Lek Simet jest lekiem dostępnym na receptę, który jest stosowany w leczeniu różnych dolegliwości. Wskazania do stosowania tego leku zależą od konkretnej sytuacji klinicznej i powinny być określone przez lekarza. Szczegółowe informacje na temat tego leku, w tym skład, działanie, przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne, można znaleźć w ulotce dołączonej do opakowania.

Simetikon-Hasco

Simetikon-Hasco to lek w postaci kapsułek elastycznych, zawierający substancję czynną symetykon. Symetykon zmniejsza powierzchnie pęcherzyków gazu w żołądku i jelitach, co ułatwia ich sprawne przemieszczanie oraz usuwanie gazu z przewodu pokarmowego. Lek stosowany jest w leczeniu nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym oraz pomocniczo przed badaniami diagnostycznymi: ultrasonografią, radiografią i endoskopią jamy brzusznej, w celu usunięcia nadmiaru gazów przed badaniami. Simetikon-Hasco jest dostępny bez recepty.

Stoperan Plus

Stoperan Plus to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu ostrej biegunki z takimi objawami, jak kurcze brzucha, wzdęcia i oddawanie nadmiernej ilości gazów. Substancjami czynnymi leku są loperamidu chlorowodorek (2 mg w każdej tabletce) i symetykon (wymierzony jako 125 mg dimetykonu w każdej tabletce). Loperamid pomaga zmniejszyć biegunkę poprzez zwolnienie nadmiernej aktywności jelita, a symetykon rozbija i rozprasza nagromadzone gazy, które powodują kurcze brzucha i wzdęcia.

Stoperan S

Stoperan S to lek przeciwbiegunkowy dostępny bez recepty. Zawiera substancję czynną – loperamid, który hamuje nasilone ruchy jelit, zwiększa wchłanianie wody i spowalnia przechodzenie treści pokarmowej przez jelita. Jest zalecany w leczeniu objawów biegunek: ostrej oraz przewlekłej oraz biegunek przewlekłych w trakcie zapalenia jelit czy zespołu jelita drażliwego. Może być stosowany u osób dorosłych oraz dzieci już od 6 lat.