Składniki aktywne dla skóry dojrzałej

Proces starzenia może być dla wielu dorosłych pań czymś uciążliwym, ponieważ nie zmagają się one z coraz głębszymi zmarszczkami i liniami mimicznymi na twarzy, lecz również ze suchością, podrażnieniem, oraz melsamą, która powstaje wskutek zmian hormonalnych.  Nie ma się niczym jednak martwić, ponieważ na każde zmartwienie, oraz problem znajdzie się rozwiązanie. A jeśli mówimy o problemach cery dojrzałej, to warto zainwestować w sera, kremy, i balsamy, ze składnikami aktywnymi, które nie tylko nawilżą, ujędrnią i rozświetlą naszą cerę, ale także w delikatny sposób wygładzą zmarszczki, i nadadzą cerze więcej blasku.  Przyszedł więc czas, aby zapoznać się ze składnikami aktywnymi, które pokocha cera dojrzała. 

Jak przebiega proces starzenia, oraz czy może ona nastąpić przedwcześnie?

Procesy starzeniowe rozpoczynają się już po 40. roku życia, i właśnie wtedy możemy zauważyć takie zmiany, jak przebarwienia, które powstają wskutek mniejszej tolerancji cery na promienie UV, zmarszczki, które z roku na rok mogą się pogłębiać nawet do 0.05 mm, i najczęściej pojawiają się wokół oczu, czy przegrodzie nosowo-wargowej, ponieważ nasz organizm produkuję mniej kolagenu i kwasu hialuronowego, który jest jednoznacznie odpowiedzialny za suchość, którą możemy coraz częściej odczuwać.

Jeśli nie dbamy o swoją dietę, aktywność fizyczną, i pielęgnację, możemy również zauważyć oznaki starzenie, przed 40 rokiem życia. Dlatego warto pamiętać, że nie warto kierować się cyferkami na kremie, który powinien być dla kobiet 40+, lub informacjami o tym, że retinol, mogą używać tylko osoby z głębokimi zmarszczkami. Zawsze, kupując nowy kosmetyk pielęgnacyjny, warto zapamiętać, że trzeba kierować się potrzebami i problemami naszej skóry. Dlatego, jeżeli na przykład, zauważamy, że nasza skóra traci jędrność i blask, to wtedy warto zainwestować dobry krem z kolagenem lub kwasem hialuronowym.  Warto też pamiętać o kremie z filtrem, i to w każdym wieku, ponieważ częste wystawianie naszej cery na promienie UV, doprowadza do powstawania przebarwień, i powstawania przedwcześnie zmarszczek, w szczególności na dłoniach i twarzy.

Portret szczęśliwej eleganckiej kobiety w średnim wieku

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w dermatologii: trądzik (Izotek, Chlorocyclinum 3%, Efracea, Skyrizi, Acnelec, Epiduo Forte, Aklief, Duac, Klindacin T, Benzacne),  wszawica (Sora Forte), łuszczyca (Enstilar, Skilarence, Tremfya, Ovixan, Skyrizi, Taltz, Clarelux, Psotriol, Cosentyx, Acitren), rogowacenie słoneczne (Solacutan), atopowe zapalenie skóry (Protopic, Afloderm, Maxicortan, Dupixent), łysienie androgenowe (Minovivax, Propecia) grzybica/łupież (Travogen, Afloderm, Myconafine, Pirolam lakier).

Jakie składniki dla skóry dojrzałej?

Na rynku kosmetycznym jest dużo kremów, czy serum ze składnikami aktywnymi, tylko, które z nich najlepiej sprawdzą, się dla skóry dojrzałej? Warto zapoznać się z tymi najważniejszymi, i dopiero potem dobierać je do potrzeb naszej cery dojrzałej.

Kwas hialuronowy – jest to składnik, który działa tylko na naskórku, lecz ma zdolności do magazynowania wody w organizmie i skórze, więc wpływa na nawilżenie i uelastycznienie skóry. Spowalnia procesy starzenia, zmniejsza widoczność zmarszczek, i zmniejsza ryzyko powstawania nowych zmarszczek. Dodatkowo mogą go używać osoby ze skórą wrażliwą, ponieważ jest hipoalergiczny.

Peptydy – to składnik, który stymuluję produkcję kolagenu, i wzmacnia barierę hydrolipidową skóry. Peptydy wygładzają naskórek, przyspieszają gojenie się ran. Są dwa rodzaje peptydów, naturalne, które wnikają głęboko w warstwy skóry, powodując lepszą wchłanialność, oraz neuropeptydy, które z kolei wpływają pozytywnie na mięśnie naszego organizmu, powodując ich rozluźnienie i zmniejszają ryzyko powstawania linii mimicznych.

Witamina E – to silny antyoksydant, który sprawi, że zmniejszy się fotostarzenie skóry, oraz zmniejszy aktywność wolnych rodników. Witamina E wspiera produkcję kolagenu, zwiększa elastyczność tkanki i polepsza ukrwienie naszej twarzy. Często kosmetyki z tym składnikiem aktywnym mają tłustą i ciężką formułę, dlatego najlepiej nakładać je na noc, witamina E świetnie łączy się z witaminą C.

Witamina C – jest szczególnie kochana wśród osób z przebarwieniami, ponieważ szybko i skutecznie je rozjaśnia. Wspomaga produkcję kolagenu, odmładza naskórek, drobne zmarszczki mogą się wygładzić, a w okresie letnim, niweluje szkodliwe wpływy promieni słonecznych na naszą twarz i ciało. W szczególności powinny zainteresować się nią osoby palące.

Kwasy – takie jak kwas glikolowy, migdałowy i mlekowy, to idealne i lekkie kwasy, które złuszczają martwy naskórek, dzięki czemu skóra jest gładka, wygładzona, i wygląda bardziej promiennie. Takie kwasy należą do chemicznego usuwania naskórka, i są zalecane dla cery dojrzałej, ponieważ wspomagają odnowę cery, zwiększają produkcję ceramidów, nawadniają cerę, jednak warto pamiętać, że jeśli posiadamy skórę wrażliwą, to wtedy używać ich rzadziej, lub w ogóle.

Retinol – inaczej witamina A, która pobudza naskórek do naprawy, co sprawia, że przebarwienia będą rozjaśnione, wspomaga produkcję kolagenu, zmarszczki wygładzone, a cera nabiera promiennego i świeżego wyglądu. Kremu lub serum z retinolem należy wprowadzać do pielęgnacji stopniowo, zaczynając od stosowania retinolu raz w tygodniu, krok po kroku zaczynając go używać codziennie.

Koenzym Q10 – to świetny składnik aktywny, jeśli chcemy odżywić i zregenerować naszą cerę, dodatkowo zwiększa jędrność, elastyczność, zmniejsza oznaki fotostarzenia, a w połączeniu z witaminą E hamuje powstawanie wolnych rodników, które mogą się gromadzić, ponieważ nasza skóra była wystawiona na silne promieniowanie słoneczne.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.