Uznawana powszechnie za problem alkoholików, jest chorobą zagrażającą każdemu z nas. Owszem – częste zaglądanie do kieliszka nie służy wątrobie, jednak i wirusy są dla tego narządu poważnym zagrożeniem. Marskość wątroby może się też wiązać z chorobami o podłożu autoimmunologicznym oraz działalnością szkodliwych toksyn, w gronie których alkohol jest tylko jedną z wielu pozycji.
Marskość wątroby: krótka charakterystyka problemu
Marskość wątroby to choroba będąca poważnym zagrożeniem dla naszego życia. Choroby wątroby nie dotyczą tylko mężczyzn, ale także kobiet.
Głównym problemem są tu zmiany zwyrodnieniowe, które atakują naszą wątrobę w wyniku działania toksyn, wirusów oraz chorób związanych z zaburzeniami układu immunologicznego. Działanie tych czynników sprawia, że zdrowe komórki wątroby obumierają, a rozrastająca się tkanka łączna staje się coraz większym problemem. Im bardziej zaawansowany proces zwłóknienia wątroby, tym więcej dolegliwości odczuwa pacjent. Jakie objawy pojawiają się wraz z rozwojem choroby?
Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w leczeniu chorób układu pokarmowego: leki na wrzody żołądka i dwunastnicy (Pylera, Lanzul, Emanera. Quamatel), leki na chorobę Leśniowskiego-Crohna / zapalenia jelit (Hyrimoz, Hulio, Asamax, Entyvio), oczyszczanie jelit (Citrafleet), leczenie biegunek (Stoperan, Loperamid APTEO MED, Loperamid WZF, Nifuroksazyd Aflofarm, Nifuroksazyd Polfarmex, Carbo Medicinalis MF, Hidrasec, Enterol), leki na zgagę (Bioprazol Bio Max) leki przeczyszczające (Dulcobis, Pikopil), inne dolegliwości układu pokarmowego (Prokit, Zulbex, Dexilant, Trimesan, Salaza, Debretin, Ircolon, Raphacholin C).
Objawy, których nie można ignorować
Marskość wątroby może się dość długo rozwijać bezobjawowo, jednak z czasem pacjent zaczyna odczuwać dolegliwości typowe dla tego problemu. Jakie objawy są tu najczęstszym problemem? Jednym z pierwszych symptomów w przypadku tej choroby jest utrata apetytu oraz spadek masy ciała. Inne objawy, które pojawiają się dość często, wiążą się z nietolerancją niektórych pokarmów. Zaparcia i biegunki, nudności oraz apatia – to kolejne sygnały, które wysyła nasz organizm w chwili, gdy wątroba przestaje prawidłowo funkcjonować. Zabarwienie skóry, podobne jak w przypadku żółtaczki, wzdęcia oraz niepokojące powiększenie się obwodu brzucha są kolejnymi sygnałami, których nie można ignorować. Dlaczego? Bo brak odpowiedniego, podjętego w porę leczenia może doprowadzić do dalszych problemów ze zdrowiem, takich jak metaboliczna śpiączka wątrobowa.
Skąd biorą się problemy z marskością wątroby?
Na rozwój marskości wątroby wpływa wiele czynników, przy czym najczęściej choroba ta okazuje się być skutkiem działania alkoholu lub zapalenia wątroby. Do marskości wątroby może też doprowadzić przewlekła niewydolność krążenia lub zaburzenia związane z odpływem żółci. Na problemy z marskością wątroby narażone są też te osoby, które często muszą sięgać po silne leki lub też, ze względów np. zawodowych, dość często mają kontakt z różnego rodzaju chemikaliami.
W walce o zdrowie wątroby: co może zrobić lekarz?
Wsparcie lekarza i podjęcie w porę odpowiedniej terapii nie pomoże nam w całkowitym powrocie do zdrowia, może jednak sprawić, że choroba przestanie się rozwijać. Pamiętajmy, że choć medycyna idzie do przodu, leczenie marskości wątroby wciąż ma ograniczony zasięg. W jaki sposób lekarz może pomóc tym pacjentom, których dotyczy problem marskości wątroby? Zmiana stylu życia oraz opracowanie takiej diety, która w danym przypadku będzie dla chorego najlepszym rozwiązaniem – oto metody walki z marskością wątroby. Każdy z nas powinien zatem pamiętać, jak ważna jest w tym przypadku profilaktyka. Zdrowa żywność, unikanie kontaktu z toksynami oraz wykonywanie systematycznych badań w chwili, gdy cierpimy z powodu chorób o charakterze autoimmunologicznym to podstawa, o której nie możemy zapominać.
Wątroba to ważny narząd, a wszelkie zaburzenia związane z jej funkcjonowaniem mogą nam sprawić wiele problemów. Pamiętajmy zatem, by każdego dnia chronić ten narząd przed szkodliwymi czynnikami i nie obciążać go trującymi toksynami. Dzięki temu znacznie zwiększymy swe szanse na utrzymanie wątroby w zdrowiu i dobrej formie.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.
Zobacz także spis leków stosowanych w gastrologii. Znajdziesz tu między innymi wykaz leków na biegunkę, leki stosowane w leczeniu niestrawności, lekarstwa na wzdęcia, preparaty stosowane w chorobie Leśniowskiego-Crohna a także leki na wrzody żołądka oraz leki stosowane w chorobach wątroby. Męczy Cię zgaga? Sprawdź listę leków na refluks.