Kolagen nazywany jest białkiem młodości, ale to nie jedyna zaleta tej substancji. Wyróżnia się kilkanaście rodzajów kolagenu, a każdy z nich zlokalizowany jest gdzie indziej i może pełnić różne funkcje. Kolagen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu i dlatego warto poznać go bliżej. Co to jest kolagen? Jakie funkcje pełni w organizmie i w jakich produktach możemy go znaleźć?
Co to jest kolagen?
Kolagen to białko strukturalne składające się z aminokwasów, które naturalnie występuje w organizmie człowieka. Znajduje się m.in. w mięśniach, kościach, chrząstce, więzadłach, a nawet skórze. Stanowi około 30% wszystkich białek i jest głównym składnikiem przestrzeni międzykomórkowej łączącej komórki kości, ścięgien czy skóry. Kolagen tworzą włókna kolagenowe, dzięki którym tkanki są odporne na rozciąganie.
Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w leczeniu chorób układu kostno-stawowego: Simponi, Trexan Neo, Hyrimoz, Devikap, Ostenil 70, Ibandronic Acid Mylan, Digavar, Roticox, Chronada, Majamil prolongatum, Solderol, Methocarbamol Espefa, Olfen 75, Prolia, Ostenil, Trosicam, Naklofen, Arcoxia, Roactemra, Olumiant, Cartexan, Depo-medrol z lidokainą, Xeljanz, Leflunomide medac, Tiocolis.
Rodzaje kolagenu
Wyróżnia się ponad 28 odmian kolagenu, które różnią się strukturą i pełnionymi funkcjami w organizmie. Wśród nich dwa najpopularniejsze to kolagen typu I i typu II. Kolagen typu I występuje w kościach, ścięgnach i skórze. Jest najbardziej rozpowszechniony w organizmie i wykorzystywany również w procesie gojenia i zabliźniania ran. Kolagen typu II występuje przede wszystkim w chrząstce stawowej.
Niedobór kolagenu
Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość produkowanego kolagenu, co jest widoczne przede wszystkim na skórze. Pojawiają się pierwsze zmarszczki, a skóra traci jędrność i elastyczność. Charakterystycznym objawem jest również suchość skóry. Następnie pojawia się osłabienie ścięgien, stawów oraz mięśni. U osób po 60 roku życia, brak niedostatecznej ilości kolagenu może doprowadzić do zmian osłabienia naczyń krwionośnych.
Funkcje kolagenu
Kolagen odgrywa istotne znaczenie w funkcjonowaniu całego organizmu. Najczęściej kojarzony jest jednak ze skórą i stawami, a to nie jedyne obszary, na które oddziałuje. Jakie jest główne działanie kolagenu na organizm?
- Skóra – kolagen odpowiada za elastyczność skóry i przeciwdziała jej starzeniu. Dzięki niemu skóra wygląda sprężyście, zdrowiej i jest właściwie nawilżona. Mając odpowiednią ilość kolagenu w skórze nie musimy martwić się o rozstępy, cellulit czy przebarwienia.
- Stawy – kolagen korzystnie wpływa na nawilżenie i ruchomość stawów. Zbyt mała ilość kolagenu powoduje sztywność ścięgien i więzadeł, co powoduje obrzęki, aktywuje proces zapalny i ból. Kolagen zapobiega tym objawom i dodatkowo opóźnia proces degeneracji czyli niszczenia chrząstki stawowej.
- Mięśnie – kolagen jako składnik tkanki mięśniowej wpływa na budowanie masy mięśniowej, dzięki której z łatwością się ruszamy i wykonujemy różnego rodzaju pracę. Ponadto kolagen zawiera glicynę, która jest jednym z 3 aminokwasów potrzebnych do tworzenia kreatyny, głównego źródła energii mięśni.
- Serce – kolagen zapewnia odpowiednią strukturę naczyń krwionośnych. Pomaga również w regulacji ciśnienia krwi, oczyszcza tętnice i usprawnia krążenie. Odpowiednia ilość kolagenu zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.
Kolagen w żywności
Kolagen można dostarczać do organizmu wraz z pożywieniem. Znajduje się on w produktach pochodzenia zwierzęcego oraz w tych zawierających żelatynę. Do produktów bogatych w kolagen zaliczamy: kurze łapki, podroby, golonkę, przetwory mięsne i wszelkiego rodzaju galaretki (mięsne, rybne, owocowe). Dla kolagenu istotny jest również wysoki poziom witaminy C, która uczestniczy w produkowaniu włókien kolagenowych, dlatego warto jeść produkty bogate w kolagen w połączeniu z warzywami i owocami. Jeśli Twój jadłospis nie zawiera takich produktów to warto rozważyć suplementację.
Suplementacja kolagenu
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów z kolagenem, które występują w wielu postaciach np. proszku, tabletkach, kapsułkach i płynie. Dzielą się na 2 rodzaje – kolagen na skórę i kolagen na stawy. Kolagen w suplementach na skórę to połączenie kolagenu z witaminami i minerałami. Specjalnie dobrane składniki wpływają na zachowanie młodego wyglądu i wzmacniają kondycję włosów, skóry i paznokci. Preparaty na stawy różnią się doborem składników. W większości z kolagenem połączona jest chondroityna, glukozamina, witamina C, kwas hialuronowy czy kłącze imbiru. Podstawą suplementacji jest dobór odpowiednich składników i jej długi czas.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.
Zobacz także wykaz leków na kości i stawy. Znajdziesz tu między innymi niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), leki na osteoporozę, leki na reumatoidalne zapalenie stawów, leki na zwyrodnienia stawów lub leki na dnę moczanową.