Naszej zapracowanej wątrobie zagraża wiele chorób. Jedną z tych, z którymi lekarze spotykają się dość często, jest marskość wątroby. Na czym polega ta choroba? W jaki sposób można z nią skutecznie walczyć?
Czym jest marskość wątroby i komu zagraża najmocniej?
Marskość wątroby to groźne schorzenie, w przypadku którego najbardziej charakterystycznym problemem jest włóknienie wątroby oraz pojawienie się w jej miąższu licznych zmian, które mogą stać się przyczyną powstawania guzków. W zasadzie każdy z nas może być takim problemem zagrożony, choć choroba ta najczęściej atakuje te osoby, które zbyt często sięgają po alkohol, oraz te osoby, które mają problemu z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby. Nie brak też osób, w przypadku których marskość wątroby okazuje się problemem uwarunkowanym genetycznie oraz takie choroby, jak choroby metaboliczne czy schorzenia dróg żółciowych. Nadmierne spożywanie leków, problem związany z toksynami zalegającymi w organizmie – oto kolejne czynniki, które mogą się w znacznym stopniu przyczynić do pojawienia problemów z marskością wątroby.
Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w leczeniu chorób układu pokarmowego: leki na wrzody żołądka i dwunastnicy (Pylera, Lanzul, Emanera. Quamatel), leki na chorobę Leśniowskiego-Crohna / zapalenia jelit (Hyrimoz, Hulio, Asamax, Entyvio), oczyszczanie jelit (Citrafleet), leczenie biegunek (Stoperan, Loperamid APTEO MED, Loperamid WZF, Nifuroksazyd Aflofarm, Nifuroksazyd Polfarmex, Carbo Medicinalis MF, Hidrasec, Enterol), leki na zgagę (Bioprazol Bio Max) leki przeczyszczające (Dulcobis, Pikopil), inne dolegliwości układu pokarmowego (Prokit, Zulbex, Dexilant, Trimesan, Salaza, Debretin, Ircolon, Raphacholin C).
Jak w porę wykryć ten problem?
Marskość wątroby może się przez długi czas rozwijać bezobjawowo, co utrudnia wczesne wykrycie problemu i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Czasem chorzy mogą jednak zauważyć niepokojące symptomy, które powinny skłonić ich do odwiedzenia gabinetu lekarskiego. Jakie objawy powinny wzbudzić zaniepokojenie? Problemy związane z łaknieniem, uczucie ogólnego zmęczenia, ból pojawiający się pod prawym żebrem oraz nudności – oto sygnały, których nie można ignorować. Marskość wątroby może też negatywnie wpłynąć na stan naszej skóry, stając się m.in. przyczyna nasilonych problemów z jej swędzeniem. Powiększony obwód brzucha, poszerzone drobne naczynia krwionośne oraz żółtawy odcień skóry – to kolejne problemy, które towarzyszą osobom chorym na marskość wątroby.
Współczesna medycyna kontra marskość wątroby
W jaki sposób można leczyć marskość wątroby? Przede wszystkim osoby, które mają taki problem z wątrobą, muszą regularnie odwiedzać lekarza i wykonywać szereg badań. Dlaczego? Bo często marskość wątroby zmienia się w chorobę nowotworową, a tu możliwości leczenia są już znacznie ograniczone. Osoby borykające się z tym problemem muszą też zmienić styl swego życia, a przede wszystkim zrezygnować z alkoholu oraz postawić na dietę wątrobową. W poważniejszych przypadkach niezbędny staje się przeszczep wątroby, bardzo ważna jest też regularna walka z tymi powikłaniami, które często dokuczają chorym z marskością wątroby. Jednym z najczęściej występujących problemów jest tu wodobrzusze, wiele osób musi się też zmierzyć z żółtaczką lub zapaleniem otrzewnej. Każda z tych chorób wymaga szybkiego i skutecznego wsparcia ze strony lekarza, żadnej z nich nie można ignorować.
Zobacz także: Marskość wątroby: choroba nie tylko alkoholików
Marskość wątroby to poważne zagrożenie dla ludzkiego życia, a odpowiednie leczenie staje się tu sprawą bardzo ważną. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest uchronienie wątroby przed taką chorobą, co – w wielu przypadkach – jest możliwe dzięki dbaniu o swą dietę oraz sięganie po alkohol i leki z umiarem.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.
Zobacz także spis leków stosowanych w gastrologii. Znajdziesz tu między innymi wykaz leków na biegunkę, leki stosowane w leczeniu niestrawności, lekarstwa na wzdęcia, preparaty stosowane w chorobie Leśniowskiego-Crohna a także leki na wrzody żołądka oraz leki stosowane w chorobach wątroby. Męczy Cię zgaga? Sprawdź listę leków na refluks.