Ziołowe wsparcie dla wątroby

Zioła mogą wspierać nas na wiele sposobów. Wiele z nich sprawdza się jako naturalne leki na uciążliwe przypadłości, wiele z nich pomaga nam z częstymi dolegliwościami. Jakie zioła na wątrobę możemy wykorzystać w chwili, gdy ten wielki narząd zaczyna nam sprawiać kłopoty?

Ostropest plamisty

Jedną z tych roślin leczniczych, dzięki którym nasza wątroba może lepiej funkcjonować, jest ostropest plamisty. Ten cenny dar natury działa ochronnie na wątrobę i skutecznie wspiera proces jej regeneracji. Dodatkowo ostropest plamisty świetnie sprawdza się jako środek żółciotwórczy oraz przeciwzapalny. Roślina ta jest jednocześnie ceniona jako naturalny lek na problemy z trawieniem, które od czasu do czasu mogą dopaść każdego z nas.

Ziołowe wsparcie dla wątroby

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w leczeniu chorób układu pokarmowego: leki na wrzody żołądka i dwunastnicy (PyleraLanzulEmaneraQuamatel), leki na chorobę Leśniowskiego-Crohna / zapalenia jelit (HyrimozHulioAsamaxEntyvio), oczyszczanie jelit (Citrafleet), leczenie biegunek (Stoperan, Loperamid APTEO MED, Loperamid WZF, Nifuroksazyd Aflofarm, Nifuroksazyd Polfarmex, Carbo Medicinalis MFHidrasec, Enterol), leki na zgagę (Bioprazol Bio Max) leki przeczyszczające (DulcobisPikopil), inne dolegliwości układu pokarmowego (ProkitZulbexDexilantTrimesanSalazaDebretinIrcolonRaphacholin C).

Karczoch zwyczajny

Kolejnym naturalnym środkiem wspierającym pracę wątroby jest karczoch zwyczajny. W jego liściach znajdują się cenne dla ludzkiego zdrowia substancje, m.in. flawonoidy, kwasy fenolowe oraz związki mineralne. Karczochy mają silne właściwości żółciopędne i żółciotwórcze, są też cenione za to, w jaki sposób wpływają na stan wątroby. Wiadomo, że włączenie karczochów do diety pomoże nam wspierać proces regeneracji wątroby, a przy okazji pozbyć się wielu problemów ze zbyt wysokim stężeniem złego cholesterolu czy trawieniem.

Reklama

Kurkuma

Zioła na wątrobę mogą zaskoczyć swoją różnorodnością, a na liście największych sojuszników tego narządu mogą się znaleźć znane i cenione przyprawy. Jedną z nich jest kurkuma, znana jako skuteczny i naturalny lek na stany zapalne. Kłącze kurkumy zawiera wiele zbawiennych dla ludzkiego organizmu substancji, dzięki czemu może zapewnić nam skuteczną ochronę przed wieloma problemami związanymi z wątrobą. Dodatkowo po kurkumę warto sięgnąć przy problemach ze wzdęciami, które są częstą i uciążliwą przypadłością.

Mniszek lekarski

W trosce o zdrowie swej wątroby możemy też wykorzystać niezwykłe właściwości mniszka lekarskiego. Ten cenny dar natury skutecznie wspiera proces wydzielania żółci, dzięki czemu wspiera wątrobę. Mniszek doskonale radzi sobie również przy problemach z trawieniem, jest zatem rośliną dość uniwersalną.

Czarna rzodkiew

Aby zdrowa wątroba nie była tylko marzeniem, powinniśmy docenić moc czarnej rzodkwi. Korzeń tej rośliny zawiera wiele cennych dla naszego zdrowia substancji, takich jak związki siarki czy sole mineralne. Czarna rzodkiew świetnie sprawdza się tam, gdzie trzeba skutecznie pobudzić działalność wydzielniczą wątroby. Korzeń z tej rośliny sprawdzi się ponadto jako naturalny lek na zapalenie wątroby, pomoże też przy kamicy żółciowej i problemach z trawieniem.

Zobacz także: Zdrowie wątroby – jakie choroby zagrażają jej najmocniej?

Ziele dziurawca zwyczajnego

Dziurawiec zwyczajny również doczekał się uznania wśród tych osób, które chcą w naturalny sposób wspierać swoją wątrobę. Ta roślina lecznicza pomoże m.in. w walce ze stanami zapalnymi, na które wątroba narażona jest w szczególny sposób. Dziurawiec zwyczajny działa też żółciotwórczo, dzięki czemu świetnie sprawdza się też przy zaburzeniach czynnościowych tego narządu.

Zdrowa wątroba nie musi być marzeniem. Sięgając po odpowiednie zioła i rośliny lecznicze, możemy skutecznie wspomóc pracę tego narządu i uchronić się przed tymi dolegliwościami, które pojawiają się w chwili, gdy osłabiona wątroba nie jest w stanie wywiązywać się ze swoich zadań.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.