Tabletka „dzień po” chroni przed niechcianą ciążą, np. po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia. Czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna? Jakie są przeciwwskazania do jej stosowania? Co warto wiedzieć na temat działań niepożądanych tabletki „dzień po” oraz ich przyjmowania w przypadku kobiet karmiących piersią? Podpowiadamy.
Tabletka „dzień po” a tabletki antykoncepcyjne — czym się różnią te dwie formy antykoncepcji?
Zacznijmy od zagadnienia tabletka „dzień po” a tabletki antykoncepcyjne i wyjaśnienia, czym są pigułki „po stosunku”. Tak nazywają się leki zaliczane do metod antykoncepcji awaryjnej, zawierające albo syntetyczny hormon lewonorgestrel, albo substancję czynną — octan uliprystalu. Główną rolą antykoncepcji awaryjnej jest niedopuszczenie do zapłodnienia. Zażyte na czas (jednorazowo, w nagłych przypadkach) tabletki oddziałują na owulację oraz warunki w drogach rodnych kobiety tak, aby zmniejszyć szanse na dotarcie plemników do komórki jajowej. Antykoncepcja hormonalna również służy zmniejszeniu ryzyka niechcianej ciąży, ale jest stosowana ciągle. Najczęściej stosuje się 21-dniowy schemat przyjmowania tabletek oraz 7-dniową przerwę na tzw. krwawienie z odstawienia.
Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych przez kobiety: leczenie infekcji intymnych różnego pochodzenia (Fluomizin, Trioxal, Macmiror Complex 500, Izovag, Gynoxin Uno, Ipozumax ), endometrioza (Primolut-Nor, Provera, Diemono, Probella, Endovelle, Zafrilla), menopauza (Intrarosa, Femoston Conti, Remifemin, Ovestin, Oekolp forte, Klimadynon, Systen 50, Velbienne mini, Progesterone Besins, Systen Conti, Femoston mini, Angeliq, Vagifem, Lenzetto), środki antykoncepcyjne (Liberelle, Aidee, Slinda, Mercilon, Ginoring, PolaRing, Midiana, Dionelle, Lemena, Vines).
Czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna? Gdzie można ją kupić?
Zanim odpowiemy na pytanie, czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna, warto dowiedzieć się, gdzie można nabyć tę formę antykoncepcji. Tabletki „po stosunku” można kupić w Polsce w aptece, za okazaniem recepty. Przypis może zostać wydany przez lekarza dowolnej specjalności, niekoniecznie ginekologa, zarówno podczas wizyty stacjonarnej, jak i na odległość, np. w ramach konsultacji telefonicznej lub wizyty online. Gdzie można najszybciej zamówić środki antykoncepcji awaryjnej? Przykładem takiego podmiotu medycznego, który oferuje e-receptę na tabletkę „dzień po” jest TabletkaDzienPo.pl.
Co do bezpieczeństwa tabletek „dzień po”, jeśli antykoncepcja awaryjna jest stosowana jedynie w nagłych przypadkach oraz zgodnie z zaleceniami lekarza (z zachowaniem odpowiedniego dawkowania), jej stosowanie nie stanowi niebezpieczeństwa dla organizmu, ani nie prowadzi do rozregulowania gospodarki hormonalnej. Oczywiście, jak każdy lek, także pigułka „dzień po” może dawać pewne działania niepożądane. Kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną, najczęściej zgłaszają skutki uboczne, takie jak np.: bolesne miesiączkowanie, ból podbrzusza, mdłości, tkliwość piersi czy wahania nastroju. Do często zgłaszanych działań niepożądanych tabletek „po” należą również:
- ból głowy,
- dyskomfort w brzuchu,
- krwawienia śródcykliczne,
- wymioty,
- zawroty głowy,
- zmęczenie.
Tabletka „dzień po” a karmienie piersią
Jeśli chodzi o tabletki „dzień po” a karmienie piersią, laktacja stanowi przeciwwskazanie do przyjmowania leku, chyba że karmiąca zaprzestanie karmienia piersią po jego przyjęciu. W przypadku tabletek zawierających hormon lewonorgestrel należy unikać karmienia piersią przez co najmniej 8 godzin po zażyciu, natomiast w ulotce pigułek z octanem uliprystalu przeczytamy, że po przyjęciu preparatu nie należy karmić piersią przez tydzień. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy się skonsultować z lekarzem, dodatkowo, aby uniknąć zaburzeń w przebiegu laktacji, warto poradzić się również doradcy laktacyjnego.
Tabletka „dzień po” — przeciwwskazania do stosowania
Receptę na pigułki „po” można uzyskać jedynie wtedy, gdy pacjentka nie ma ku temu medycznych przeciwwskazań. Antykoncepcji awaryjnej nie powinny stosować kobiety uczulone na którykolwiek ze składników tabletek „po”. Pigułki nie są wskazane również, jak już wspomniano, u kobiet karmiących piersią. Inne przeciwwskazania do stosowania tabletek „dzień po” to:
- ciąża,
- ciężka astma,
- przebyta ciąża pozamaciczna,
- zaburzenia czynności wątroby,
- zapalenie jajowodów,
- zbyt młody wiek (przed wystąpieniem pierwszej miesiączki),
- zdiagnozowane choroby jelit, które wpływają na wchłanianie leków.
Zobacz także spis leków stosowanych przez kobiety. Znajdziesz tu między innymi wykaz leków na infekcje intymne, tabletki antykoncepcyjne, leki stosowane w menopauzie.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.