Jak chronić dzieci przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych?

Dzieci są jedną z grup populacji, w której środki fotoprotekcji powinny być podejmowane w najwyższym stopniu, ponieważ są one bardziej narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych niż dorośli, a ponadto nie są świadome tego ryzyka. Dlatego naszym obowiązkiem jako rodziców jest zapewnienie im odpowiedniej ochrony i zaszczepienie dobrych nawyków na przyszłość.

Dlaczego skóra dzieci jest bardziej wrażliwa na słońce?

Chociaż ilość melaniny i rodzaj skóry każdej osoby jest inny, skóra dorosłych ma zazwyczaj własne mechanizmy obronne przed agresją zewnętrzną, taką jak zimno, ciepło, zanieczyszczenie, szkodliwe produkty chemiczne, szkodliwe mikroorganizmy lub promieniowanie słoneczne.

Jednak skóra dzieci, zarówno po urodzeniu, jak i we wczesnych stadiach wzrostu, nie zakończyła jeszcze swojego rozwoju i różni się kilkoma parametrami od skóry dorosłych. Dziecko ma wysoką perfuzję krwi i cieńszą, mniej zwartą i bardziej nawilżoną warstwę rogową naskórka — najbardziej zewnętrzną warstwę skóry — a także mniejszą aktywność gruczołów potowych i łojowych zaangażowanych w regulację temperatury ciała, która to funkcja jest słabo rozwinięta w tym wieku.

Dzieci mają większą względną powierzchnię skóry — tj. ich powierzchnia skóry jest większa w stosunku do masy ciała — niż dorośli, co ułatwia wchłanianie substancji przez skórę. Ich zdolność do syntezy melaniny jest mniej rozwinięta niż u nas. Krótko mówiąc, skóra dzieci ma mniej naturalnych mechanizmów obronnych i mniejszą zdolność radzenia sobie z promieniowaniem słonecznym.

dziecko na plaży

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o lekach stosowanych w dermatologii: trądzik (Izotek, Chlorocyclinum 3%, Efracea, Skyrizi, Acnelec, Epiduo Forte, Aklief, Duac, Klindacin T, Benzacne),  wszawica (Sora Forte), łuszczyca (Enstilar, Skilarence, Tremfya, Ovixan, Skyrizi, Taltz, Clarelux, Psotriol, Cosentyx, Acitren), rogowacenie słoneczne (Solacutan), atopowe zapalenie skóry (Protopic, Afloderm, Maxicortan, Dupixent), łysienie androgenowe (Minovivax, Propecia) grzybica/łupież (Travogen, Afloderm, Myconafine, Pirolam lakier).

Dlaczego prawidłowa fotoprotekcja jest ważna w dzieciństwie?

Ten szczególny stan skóry sprawia, że niemowlęta i dzieci są bardziej podatne na szkodliwe skutki długotrwałej ekspozycji na słońce, takie jak rumień, zaczerwienienie, natychmiastowa pigmentacja, opóźniona pigmentacja, oparzenia słoneczne i inne uszkodzenia, takie jak udar słoneczny. Ponadto, jeśli niektóre z tych skutków — takie jak oparzenia słoneczne — wystąpią w pierwszych latach życia, stanowią one jeden z czynników ryzyka czerniaka w wieku dorosłym.

Podobnie, musimy mieć świadomość, że uszkodzenia słoneczne są kumulatywne i nieodwracalne, tj. mogą pojawić się wiele lat później, jak w przypadku plam, a zmiany często nie są widoczne od razu. W związku z tym często mówi się, że „skóra ma pamięć” i dlatego ważne jest, aby dbać o nią od samego początku, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Z drugiej strony nie należy zapominać, że to właśnie w dzieciństwie członkowie rodziny i bliscy przyjaciele powinni zaszczepić w swoich dzieciach świadomość szkodliwego wpływu słońca na ich zdrowie, a także zdrowe i odpowiednie nawyki, aby się przed nim chronić.

Reklama

Jak chronić skórę dzieci przed słońcem?

Ze względu na aktywność na świeżym powietrzu, dzieci mogą otrzymać do trzech razy więcej promieniowania niż dorośli. Z tego powodu najlepszym sposobem ochrony ich skóry jest unikanie lub ograniczenie czasu ekspozycji na słońce, zwłaszcza w przypadku niemowląt. W szczególności są to podstawowe zalecenia dotyczące prawidłowej fotoprotekcji dla dzieci.

1. Jeśli dzieci mają mniej niż jeden rok, nigdy nie powinny być bezpośrednio wystawiane na działanie promieni słonecznych.

2. Do 3 roku życia zaleca się ograniczenie ekspozycji na słońce. W tym celu należy unikać aktywności na świeżym powietrzu w środku dnia (w przybliżeniu między godziną 12:00 a 16:00), często przebywać w zacienionych miejscach, zakrywać większość ciała dziecka odpowiednią odzieżą chroniącą przed promieniowaniem słonecznym oraz nosić czapkę lub kapelusz i zatwierdzone okulary przeciwsłoneczne.

3. Po ukończeniu 3. roku życia można przeprowadzać odpowiednią ekspozycję na słońce, ale zawsze w odpowiedzialny sposób i z uwzględnieniem zwykłych środków, których powinni przestrzegać również dorośli.

4. Podczas ekspozycji na słońce i w każdym wieku musimy zapewnić odpowiednie nawodnienie niemowląt i dzieci poprzez picie dużej ilości płynów.

5. Zaleca się również spożywanie owoców.

6. Kremy z filtrem przeciwsłonecznym są skutecznym sposobem na zapewnienie wolnego od ryzyka letniego dnia, ale ważne jest, aby wybrać odpowiedni produkt i używać go prawidłowo.

O czym należy pamiętać kupując krem przeciwsłoneczny dla dzieci?

1. Fotoprotektory zawierają filtry, które zapobiegają uszkodzeniu skóry przez promieniowanie słoneczne. Istnieją trzy rodzaje filtrów.

Filtry fizyczne.

Stanowią one fizyczną barierę, która odbija promieniowanie słoneczne, gdy dociera ono do skóry. Przykładami filtrów fizycznych są dwutlenek tytanu lub tlenek cynku. Produkty zawierające ten rodzaj filtrów mają gęstszą lub grubszą konsystencję, a po rozprowadzeniu na skórze zwykle pozostawiają białą warstwę, ponieważ w ten sposób działają jak ekran.

Filtry chemiczne.

Są to substancje, które pochłaniają promieniowanie i przekształcają energię świetlną (światło) w energię cieplną (ciepło).

Filtry mieszane.

Mówimy o nich gdy filtry fizyczne i chemiczne są połączone.

Wybierając filtr przeciwsłoneczny dla dzieci poniżej 3 roku życia, lepiej jest wybrać filtry fizyczne niż chemiczne, ponieważ filtry fizyczne nie są wchłaniane przez skórę, co jest szczególnie ważne w przypadku skóry dzieci, która, jak powiedzieliśmy, ma większy potencjał absorpcji.

2. Bardzo ważne jest, aby nasz fotoprotektor chronił przed promieniowaniem ultrafioletowym A i B (UVA i UVB), a także ważne jest, aby chronił przed podczerwienią A. Ta cecha powinna być wyraźna na etykiecie lub możemy ją potwierdzić u naszego farmaceuty, a istnieją inne dodatkowe cechy, które powinien spełniać filtr przeciwsłoneczny dla dzieci lub pediatryczny:

a. wysoki wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej;
b. testowany pediatrycznie;
c. nie zawiera perfum: perfumy to substancje, które mogą powodować alergie i dlatego najlepiej ich unikać u dzieci;
d. bezalkoholowy: jeśli to możliwe, lepiej, aby nie zawierały alkoholu w swoim składzie, aby uniknąć możliwych negatywnych skutków;
e. konsystencje kremu lub balsamu: w nich procent alkoholu jest zwykle niższy niż w sprayach;
f. biorąc pod uwagę ciągłą zabawę dzieci w wodzie i poza nią, konieczne jest, aby ochrona przeciwsłoneczna była odporna na wodę, pot i tarcie.

3. Fototyp: typ skóry dziecka. Wybór kremu przeciwsłonecznego dla dziecka o bardzo jasnej karnacji i blond włosach jest inny niż dla dziecka o ciemnych włosach, którego skóra łatwo się opala.

Jak i kiedy stosować filtry przeciwsłoneczne dla dzieci?

1. Nie powinniśmy stosować filtrów przeciwsłonecznych u dzieci poniżej szóstego miesiąca życia.

2. W wieku od 6 miesięcy do 3 lat powinniśmy wybierać produkty, które zostały specjalnie opracowane i przetestowane dla tej grupy wiekowej, tj. powinniśmy stosować pediatryczne filtry przeciwsłoneczne.

3. Krem należy nakładać obficie i tylko na obszary ciała narażone na działanie promieni słonecznych. Nie należy zapominać o stopach, uszach lub skórze głowy, jeśli dziecko ma mało włosów.

4. Aplikację należy wykonać 30 minut przed ekspozycją na słońce i powtarzać co 2 godziny oraz po kąpieli.

5. Ważne jest, aby pamiętać, że w obszarach plażowych promieniowanie słoneczne jest odbijane przez wodę i piasek, więc powinniśmy używać fotoprotektora nawet wtedy, gdy jesteśmy osłonięci w cieniu.

Fotoprotekcja to nie tylko plaża i lato. Ważne jest również stosowanie odpowiednich środków ochrony, gdy po prostu wychodzimy na spacer lub do parku, i to o każdej porze roku.