Co warto wiedzieć o migrenie?

Migrena to wyjątkowo silny ból głowy, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Z tą przypadłością boryka się bardzo wielu Polaków w różnym wieku. Na migreny skarżą się najczęściej kobiety ale zdarza się, że dotyczą one także mężczyzn i dzieci.

Czym charakteryzują się bóle migrenowe?

Cechą charakterystyczną bóli migrenowych jest fakt, że występują one jednostronnie. Jest to silny, ściskający ból głowy. Zwykle towarzyszą mu także mdłości a niekiedy nawet wymioty. Wielu pacjentów odczuwa nadwrażliwość na dźwięki i światło przez co potrzebują oni położyć się w cichym i ciemnym pomieszczeniu. Migrena bywa poprzedzana tzw. aurą czyli zespołem różnych objawów najczęściej wzrokowych. Mogą to być błyski, niewyraźne widzenie a nawet krótkotrwałe zaniewidzenie. U niektórych osób występują zaburzenia mowy oraz drętwienie części ciała. Ból migrenowy może trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin. Jego częstotliwość jest bardzo różna. Są pacjenci, którzy mają jedną migrenę w miesiącu, ale zdarzają się także osoby, które mają migreny co drugi, trzeci dzień. Gdy migrena występuje tak często należy mówić o postaci przewlekłej.

Warto też wiedzieć o tym, że u wielu pacjentów jeszcze przed pojawieniem się aury występują objawy zwiastunowe. Najczęstsze z nich to brak apetytu, uporczywe ziewanie, mrowienie różnych części ciała, szum w uszach i uczucie osłabienia. Migrena to choroba niezwykle uciążliwa, która bardzo utrudnia codzienne życie. Chory nie jest w stanie wykonywać zwykłych czynności, pracować, czytać, oglądać telewizji. W zasadzie pozostaje mu tylko położyć się do łóżka a i to nie zawsze przynosi ulgę bo trudno jest zasnąć.

Co warto wiedzieć o migrenie

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w neurologii: przykładowe leki na padaczkę (Egzysta, Orfiril, Pragiola, Lacosamide Teva, Mizodin, Linefor, Lamotrix, Neurotop retard), leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona (Aropilo, Rasagiline Vipharm, Polpix SR), na stwardnienie rozsiane (Sativex, Ocrevus, Aubagio), ADHD (Symkinet MR), choroba Ménière’a (Betahistin-ratiopharm, Polvertic), choroba Alzheimera (Cogiton, Donepex), napięcie mięśni szkieletowych (Methocarbamol Espefa).

Leczenie migreny

Podstawowymi lekami w leczeniu migreny są tryptany (np. sumatryptan, zolmitryptan, eletryptan),    stosunkowo drogie leki na migrenę, przepisywane na receptę, przez lekarzy neurologów. U około 70% procent pacjentów są one skuteczne jednak lekarze podkreślają by w jednym miesiącu nie przyjmować więcej niż osiem sztuk leków typu tryptan. Wspomagająco stosuje się zwykłe leki przeciwbólowe, jednak one pomagają tylko niewielkiej ilości pacjentów. Zarówno w przypadku leków przeciwbólowych jak i tryptanów bardzo ważne jest by przyjąć je jak najszybciej po zauważeniu pierwszych objawów. U pacjentów z bardzo częstymi migrenami lekarze neurolodzy stosują nieco inne leczenie zwane leczeniem profilaktycznym. W ramach terapii podaje się leki antydepresyjne, leki przeciwpadaczkowe oraz leki stosowane w kardiologii.

Reklama

Rozpoznanie migreny

Migrenę w zasadzie rozpoznaje się podczas wywiadu na podstawie objawów. Gdy pacjent trafia do neurologa na początku przeprowadza mu się cały szereg badań, w tym przede wszystkim tomografię komputerową, niekiedy także rezonans oraz doppler tętnic szyjnych lub prześwietlenie odcinka szyjnego. Celem wykonywania tych badań jest wykluczenie bardzo poważnych chorób takich jak nowotwory mózgu czy tętniaki. Niestety bywa i tak, że pomimo przeprowadzenia złożonej diagnostyki nie udaje się znaleźć przyczyny występowania migren.

Inne sposoby przynoszące ulgę przy migrenach

W czasie ataku można stosować zimne i gorące okłady lub też gotowe okłady żelowe. Niektórym pacjentom pomagają także gorące kąpiele stóp. Profilaktycznie warto jest pić dużo wody bo to właśnie odwodnienie często jest przyczyną występowania bóli głowy. Można sięgać także po preparaty ziołowe takie jak złocień maruna, dzięki któremu można zmniejszyć częstotliwość występowania migren. Jest niezmiernie ważne aby pacjenci z migrenami prowadzili tzw. dzienniczki migrenowe. Należy tam zapisywać skład wszystkich posiłków oraz inne czynniki, które mogły wywołać migrenę. Takimi czynnikami mogą być: silny wiatr, jasne ostre światło, kontakt z paliwami, drażniące zapachy, niewyspanie i koszmary senne. Dzięki prowadzeniu dzienniczka migrenowego bardzo szybko można wychwycić pokarmy, które wywołują migreny. Dzięki temu pacjent wie później jakich składników diety powinien unikać.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.