Domowe sposoby na ból zatok

Najczęstsza przyczyna bólu zatok to infekcje powodujące stan zapalny. Poza bólem, pacjenci skarżą się na katar, gorączkę, gęstą wydzielinę z nosa oraz ból głowy promieniujący od nosa w okolice czoła. Zapalenie zatok leczy się z pomocą antybiotyków, lecz bardzo ważną rolę odgrywa tutaj również stosowanie domowych sposobów, które znacząco przyspieszają cały proces, zapobiegając nawrotom choroby.

Przyczyny i objawy zapalenia zatok

Najczęstsza przyczyna bólu zatok to infekcje nasilające się w sezonie jesienno – zimowym, kiedy to nasza odporność jest osłabiona. Niewłaściwe leczenie zatok może doprowadzić do powstania groźnych komplikacji, w związku z czym każdy stan zapalny należy leczyć do końca. W przeciwnym wypadku infekcje mogą nawracać i stawać się coraz bardziej uciążliwe. Leczenie przewlekłych stanów zapalnych zatok zależy głównie od stopnia nasilenia dolegliwości. Ostra odmiana wymagać będzie zastosowania antybiotyku i dodatkowych preparatów – czy to rozrzedzających wydzielinę czy obkurczających śluzówkę nosa czy przeciwhistaminowych.

Choroby zatok mogą również wystąpić na skutek polipów, torbieli lub zatok, alergii, obrzęków w obrębie jamy nosowej, skrzywienia przegrody nosowej oraz uszkodzeń mechanicznych.

Do głównych objawów stanów zapalnych zatok zalicza się ból w obrębie twarzoczaszki, niedrożność nosa, ból głowy nasilający się przy schylaniu, wydzielinę z nosa, gorączkę oraz upośledzenie węchu.

leczenie bólu

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych: na ból gardła (Octeangin, Strepsils Intensive, Benevox Control smak cytrynowy, Inovox Express), na grypę (Ebilfumin, Tamivil, Segosana), aerozole na katar (Xylometazolin Teva, Nasic, Otrivin Katar i Zatoki, Envil katar, Orinox HA), suchy kaszel (Acodin, Levopront, Levosol, Solvetusan, Sirupus Pini compositus), mokry kaszel (Mucofortin, ACC Optima, Soledum forte), na zatoki (IBUM Zatoki, Ibum Zatoki Max, Gripex Hot Zatoki), oraz inne leki stosowane w łagodzeniu objawów przeziębienia (Gripex Max, FluControl HOT, Polopiryna S, Gripex Control).

Domowe sposoby walki z bólem zatok

Ból zatok pomogą nam zwalczyć preparaty zarówno bez recepty, jak i na receptę. W aptekach zaopatrzyć możemy się na przykład w tabletki zawierające pseudoefedrynę i ibuprofen, które skutecznie łagodzą ból i obkurczają naczynia krwionośne. Równie popularne są leki donosowe w formie aerozoli, kropli oraz saszetek do rozpuszczania w wodzie.

Do domowych sposobów walki z bólem zatok zalicza się między innymi nawilżanie powietrza – czy to z pomocą specjalnych urządzeń czy wilgotnych ręczników rozwieszonych w pomieszczeniach. Stosowna wilgotność oraz temperatura powietrza w znaczący sposób zwiększają komfort oddychania. Suche powietrze może przyczyniać się do nawrotu infekcji.

Bardzo mocne okazać mogą się także inhalacje, na przykład z wykorzystaniem olejków eterycznych czy soli rozpuszczanej w wodzie. Skutecznie nawilżają one śluzówkę i wspomagają usuwanie zalegającej wydzieliny.

Alternatywę dla nich stanowią ciepłe okład w okolicy zatok, na przykład z wykorzystaniem soli jodowo – bromowej.

Wielu pacjentów borykających się z bólem zatok sięga także po maści rozgrzewające zawierające olejki eteryczne o działaniu udrażniającym zatoki i nos oraz naświetlanie specjalną lampą leczniczą.

Należy tutaj również wspomnieć o oczyszczaniu zatok i prawidłowej higienie nosa, które stanowią kluczowy element zarówno w leczeniu zatok, jak i w profilaktyce. Wskazania do wykonywania zabiegów oczyszczających to między innymi stany zapalne zatok przynosowych, zapalenie błony śluzowej nosa, konieczność regeneracji śluzówki po długotrwałym stosowaniu preparatów donosowych oraz leczenie po wykonanych zabiegach chirurgicznych.

Płukanie nosa i zatok pozwala na usunięcie zalegającej w nich wydzieliny różnego pochodzenia. Umożliwia ono również pozbycie się wirusów, bakterii i alergenów. Zabieg wykonuje się z użyciem roztworu izotonicznego albo hipertonicznego chlorku sodu. Pierwszy z nich ma działanie zarówno oczyszczające, jak i nawilżające, co jest w szczególności istotne w przypadku wysuszonej śluzówki nosa. Roztwór hipertoniczny, dzięki właściwościom osmotycznym, przyczynia się do redukcji obrzęku śluzówki. W aptekach zaopatrzyć można się w gotowe zestawy do płukania nosa i zatok zawierające saszetki do sporządzenia roztworu oraz specjalną butelkę z odpowiednio uformowaną końcówką. Zabieg ten jest w pełni bezpieczny i bezbolesny. Nie powoduje uczucia pieczenia i podrażnienia.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.