Cukrzyca jest chorobą powszechnie znaną. Generalnie typ 1 i 2 tej choroby są znane. Ale warto pamiętać o tym, że jest jeszcze typ 3. Przybliżmy czym charakteryzuje się ten rodzaj cukrzycy.
Cukrzyca wtórna
Należy wiedzieć, że komórki trzustki produkują insulinę. To hormon, który reguluje poziom glukozy (cukru) we krwi. Gdy jest go zbyt mało albo komórki naszego organizmu nie chcą go przyjąć, chorujemy na cukrzycę typu 2. Natomiast lekarze zauważyli, że u pacjentów, którzy mają uszkodzoną trzustkę (na przykład na skutek choroby nowotworowej), rozwija się inny rodzaj cukrzycy. To typ 3 nazywany też wtórnym. Trzustka chorych nie produkuje odpowiedniej ilości nie tylko insuliny, lecz także innych związków potrzebnych do prawidłowego trawienia jedzenia.
Okazało się również, że na cukrzycę typu 3 częściej zapadają osoby po 50-tym roku życia z chorobami wątroby, zaburzeniami hormonalnymi oraz długo zażywające niektóre leki (na przykład moczopędne, steroidy, hormony tarczycy, antyarytmiczne). Jedna z teorii głosi też, że chorobie może sprzyjać nadużywanie produktów z aspartamem (słodzikiem).
Cukrzyca typu 3 – objawy
Mówiąc o objawach należy wiedzieć, że są one często znacznie łagodniejsze niż w cukrzycy typu 1 lub 2. Dlatego też, aby wcześnie wykryć chorobę, powinniśmy profilaktycznie 2 razy w roku wykonać badanie poziomu glukozy we krwi. I koniecznie zgłosić się do lekarza, jeśli mamy duże pragnienie i/lub apetyt. Czujemy się ciągle zmęczeni, senni. Chudniemy, choć odżywiamy się jak dotychczas. Trudno goją się nam rany. Gorzej widzimy. Nękają nas zakażenia układu moczowego.
Jak leczyć cukrzycę wtórną?
Co możemy powiedzieć o leczeniu? Wiele zależy od przyczyny choroby i wyników badań. Większość pacjentów musi przyjmować tabletki, które regulują poziom cukru we krwi. W niektórych przypadkach konieczne jest codzienne robienie sobie zastrzyków z insuliny. Niekiedy niezbędna jest modyfikacja leczenia choroby, która była podłożem cukrzycy typu 3 (na przykład stłuszczenia wątroby) lub zmiana stale branego leku na inny zobacz spis leków na cukrzycę. I trzeba stosować dietę o niskim indeksie glikemicznym (IG; tabele są dostępne między innymi w internecie).
Pamiętamy też o regularnych kontrolach. Jeśli badanie krwi wykazało podwyższony poziom cukru (ponad 125 mg/dl), musimy codziennie sami się badać. Penem nakłujmy palec. Kropelkę krwi nanieśmy na pasek testowy glukometru. Na ekranie odczytajmy wynik pomiaru.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.
Zobacz także spis leków na cukrzycę.