Theracap131

Theracap131 to lek zawierający jodek sodu o właściwościach radioaktywnych. Stosowany jest w radioterapii. Wskazania do stosowania tego leku obejmują różne stany wymagające terapii radioaktywnej. Jest to lek dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Po podaniu doustnym jodek sodu [131I] jest szybko wchłaniany w górnej części przewodu pokarmowego (90% w ciągu 60 minut). Po przejściu do krwioobiegu jodek sodu jest wychwytywany przez gruczoł tarczowy lub wydalany przez nerki z moczem. Niewielkie ilości są wychwytywane przez ślinianki, śluzówkę żołądka i splot naczyniówkowy komór mózgu. U kobiet ciężarnych gromadzi się on również w łożysku, a u kobiet karmiących w mleku.

Efektywny okres półtrwania radioaktywnego jodu w surowicy krwi wynosi około 12 godzin. Efektywny czas półtrwania dla jodu wychwyconego przez tarczycę jest dłuższy i wynosi 6 dób. Można przyjąć, iż dla 40% przyjętej dawki jodku sodu [131 I] okres półtrwania wynosi ok. 0,4 doby, zaś dla pozostałych 60% wynosi 8 dób. Wraz z moczem wydala się 37 – 75% dawki, ok. 10% jest eliminowane z kałem, znikoma część dawki wydala się w pocie.

Theracap131 jest stosowany w radioizotopowym leczeniu schorzeń tarczycy:
• choroba Gravesa-Basedowa, wieloguzkowe wole toksyczne lub guzek autonomiczny.
• pęcherzykowy i brodawkowaty rak tarczycy, także w przypadku przerzutów.

Jodek sodu [131I] jest często stosowany w terapii skojarzonej z leczeniem chirurgicznym i lekami blokującymi czynność tarczycy.

Skład

Substancją czynną leku jest jodek sodu [131I].

Pozostałe substancje pomocnicze: sodu tiosiarczan pięciowodny, krzemionka koloidalna bezwodna, skrobia kukurydziana, disodu fosforan bezwodny, sodu wodorotlenek.

Skład otoczki kapsułki: żelaza tlenek żółty (E 172), tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna.

Dawkowanie

Dawka radioaktywności zależy od oceny klinicznej. Efekt leczniczy jest widoczny dopiero po kilku miesiącach.

Dorośli
• Leczenie nadczynności tarczycy.
Wielkość radioaktywnej dawki wynosi 200 – 800 MBq, może być konieczne jej powtórzenie. Wielkość dawki jest uzależniona od rozpoznania, wielkości gruczołu, wychwytu tarczycowego i klirensu dla jodków. Należy, w miarę możliwości, doprowadzić pacjenta do eutyreozy, zanim zostanie włączone leczenie jodkiem sodu [131I].
• Doszczętne zniszczenie tkanki tarczycy, leczenie przerzutów.
Po zabiegu tyroidektomii, celem doszczętnego usunięcia pozostałych tkanek, podawana jest dawka radioaktywności rzędu 1850 – 3700 MBq. Jej wielkość zależy od ilości pozostawionej tkanki po zabiegu chirurgicznym oraz wychwytu jodku. Jeżeli leczenie radioizotopem dotyczy przerzutów, podawana dawka jest wyższa i wynosi od 3 700 do 11 100 MBq.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Ilość aktywnego leku podawana dzieciom i młodzieży jest częścią dawki dla osób dorosłych; jest
obliczana na podstawie przedstawionego poniżej równania, uwzględniającego masę lub powierzchnię
ciała chorego. Szczegółowe dawkowanie dla dzieci i młodzieży znajduj się w ulotce załczonej w dolnej scekcji strony.

Przedawkowanie

Lek przeznaczony jest do stosowania w warunkach szpitalnych przez wykwalifikowany personel, tym samym ryzyko przedawkowania jest raczej teoretyczne.

Możliwe jest podanie dawki leku o zbyt wysokiej radioaktywności. Skutki ekspozycji na wysokie dawki promieniowania mogą być zmniejszone przez podanie środków blokujących tkankę tarczycy, takich jak nadchloran potasu, lub spowodowanie wymiotów i pobudzenie wytwarzania moczu połączone z częstym opróżnianiem pęcherza moczowego.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak odrębnych zaleceń.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Jodek sodu [131I] wywiera szkodliwe działanie farmakologiczne na przebieg ciąży lub rozwój płodu/noworodka dlatego podanie jodku sodu [131I] jest przeciwwskazane (jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne) w przypadku potwierdzonej lub podejrzewanej ciąży pacjentki lub wtedy, gdy nie można jej wykluczyć

Dawka pochłonięta promieniowania jonizującego, absorbowana przez macicę, wynosi 11 – 511 mGy, a gruczoł tarczowy płodu w czasie trwania drugiego i trzeciego trymestru ciąży intensywnie gromadzi jod.

Karmienie piersią
Przed podaniem leku radioaktywnego karmiącej matce, należy rozważyć możliwość opóźnienia diagnostyki do chwili przewidywanego zaprzestania karmienia piersią oraz wybrać odpowiedni radiofarmaceutyk, pamiętając o radioaktywności uwalnianej do pokarmu. Po przyjęciu jodku sodu [131I] karmienie piersią musi zostać przerwane.

Ze względów ochrony radiologicznej po podaniu dawek terapeutycznych, zaleca się, aby unikać bliskiego kontaktu między pacjentem i dzieckiem przez co najmniej jeden tydzień.

Ulotka Theracap131

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Theracap131 (forum)

Stosujesz Theracap131? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Theracap131. Podziel się doświadczeniami na forum.