Paratram

Paratram jest połączeniem dwóch leków przeciwbólowych, chlorowodorku tramadolu i paracetamolu, które działają łącznie w celu złagodzenia bólu. Paratram jest stosowany do leczenia umiarkowanego lub silnego bólu. Lekarz przepisze pacjentowi ten lek, jeśli stwierdzi, że zalecane jest stosowanie połączenia chlorowodorku tramadolu i paracetamolu.

Paratram powinien być przyjmowany wyłącznie przez osoby dorosłe i młodzież w wieku powyżej 12 lat.

Jaki jest skład Paratram, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku Paratram są: tramadolu chlorowodorek i paracetamol.
Każda tabletka powlekana zawiera 37,5 mg chlorowodorku tramadolu i 325 mg paracetamolu.

Pozostałe składniki leku to:

Rdzeń tabletki :
Skrobia żelowana, kukurydziana
Skrobia kukurydziana
Karboksymetyloskrobia sodowa (typu A)
Celuloza mikrokrystaliczna
Magnezu stearynian

Otoczka tabletki:
Opadry yellow 03K82345 o składzie: Hypromeloza 6 cP , Tytanu dwutlenek (E 171),
Triacetyna, Żelaza tlenek żółty (E 172)

Zobacz listę produktów zawierających substancje: ,

Dawkowanie preparatu Paratram – jak stosować?

Zalecana dawka to:

Dorośli i młodzież (w wieku 12 lat i powyżej)
• Lekarz ustali dawkę indywidualnie w zależności od stopnia nasilenia bólu oraz odpowiedzi pacjenta na leczenie.
• Zalecana dawka początkowa to 2 tabletki, o ile lekarz nie zaleci inaczej.
• Jeśli konieczne i jest to zalecane przez lekarza, można przyjąć więcej tabletek w ciągu doby, nie należy jednak przekraczać maksymalnej dawki dobowej 8 tabletek (co odpowiada 300 mg tramadolu i 2600 mg paracetamolu). W celu uniknięcia przedawkowania, nie należy stosować innych leków zawierających paracetamol lub chlorowodorek tramadolu.
• Przerwa między dwoma dawkami nie powinna być krótsza niż 6 godzin
• Dawkowanie powinno być dostosowane do intensywności bólu i indywidualnej wrażliwości pacjenta na ból. Generalnie, należy stosować najniższą dawkę, która powoduje uśmierzenie bólu.

Pacjenci w podeszłym wieku (w wieku powyżej 75 lat)
U pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 75 lat) wydalanie tramadolu z organizmu może być opóźnione. U tych pacjentów lekarz może zalecić wydłużenie odstępu czasowego pomiędzy kolejnymi dawkami.

Pacjenci z niewydolnością nerek, dializowani lub z niewydolnością wątroby
Nie należy przyjmować leku Paratram w wypadku ciężkiej niewydolności wątroby i (lub) nerek. W przypadku łagodnej lub umiarkowanej niewydolności lekarz może zalecić wydłużenie odstępów czasowych pomiędzy kolejnymi dawkami.

Stosowanie u dzieci poniżej 12 lat
Nie zaleca się stosowania leku Paratram u dzieci poniżej 12 lat.

Sposób podawania
• Tabletki należy stosować doustnie.
• Tabletki należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu (np. 200 ml wody).
Tabletek nie należy łamać ani żuć.
• Lek Paratram można stosować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.

Czas trwania leczenia
Leku Paratram nie należy stosować dłużej, niż jest to bezwzględnie konieczne. Jeśli (ze względu na rodzaj i ciężkość schorzenia), niezbędne jest wielokrotne lub długotrwałe stosowanie leku, należy uważnie i regularnie obserwować pacjenta podczas dalszego leczenia. Podczas długotrwałego stosowania leku należy robić przerwy w leczeniu, jeśli to możliwe. W przypadku wrażenia, że działanie leku jest zbyt silne (np. odczuwanie nadmiernej senności lub zaburzeń oddychania) lub zbyt słabe (np. niecałkowite łagodzenie bólu), należy skontaktować się z lekarzem.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

• W razie zastosowania większej liczby tabletek, niż to konieczne, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala, nawet jeśli samopoczucie pacjenta jest dobre. Występuje bowiem ryzyko poważnego uszkodzenia wątroby.

• W razie przedawkowania mogą wystąpić nudności (mdłości), zwężenie źrenicy, wymioty, jadłowstręt (utrata apetytu), ból brzucha, ciężka niewydolność krążenia (zapaść sercowonaczyniowa), zaburzenia świadomości, w tym śpiączka, drgawki, zahamowanie czynności układu oddechowego, mogące prowadzić do zatrzymania oddechu i bladości skóry.

• W ciągu 12 do 48 godzin po przyjęciu leku może wystąpić uszkodzenie wątroby. W przypadku ostrego zatrucia, niewydolność wątroby może prowadzić do poważnej choroby mózgu (encefalopatii), śpiączki i zgonu. Może wystąpić ostra niewydolność nerek z martwicą kanalików (uszkodzenie komórek), nawet w przypadku braku poważnego uszkodzenia wątroby. Zgłaszano także zaburzenia rytmu serca (nieregularna czynność serca) i zapalenie trzustki (stan zapalny trzustki).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Paratram – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy pić alkoholu w trakcie leczenia, ponieważ alkohol z lekiem Paratram może wywoływać senność.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Paratram w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ponieważ Paratram zawiera tramadol, nie należy go stosować w okresie ciąży. Niewielkie ilości tramadolu mogą przenikać do mleka matki, dlatego nie należy stosować tego leku w okresie karmienia piersią.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć
dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Paratram

Ulotka Paratram – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Paratram przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Paratram m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Paratram w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Paratram

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Paratram? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Paratram. Podziel się doświadczeniami na forum.