Ostropest plamisty: niezwykły dar natury i jego właściwości

Stał się jednym z popularniejszych dodatków do zdrowej diety, a grono jego sympatyków konsekwentnie się poszerza. Ostropest plamisty to wyjątkowy dar natury, a o jego korzystnym wpływie na ludzkie zdrowie można mówić godzinami. Co zyskamy w chwili, gdy nasza dieta zostanie wzbogacona o taki dodatek? W jaki sposób każdy z nas może korzystać z wyjątkowych właściwości ostropestu plamistego?

Ostropest: dla zdrowia wątroby

Ostropest plamisty sławę zyskał przede wszystkim jako ten środek, który pozwala nam każdego dnia wspierać wątrobę i oczyszczać ją ze szkodliwych toksyn. W istocie – dieta, w której pojawi się ostropest, ma na wątrobę bardzo dobry wpływ. Dzięki tej wyjątkowej roślinie można przeprowadzić wiele skutecznych kuracji mających odtruwać i regenerować wątrobę. W jakich sytuacjach sięganie po ostropest plamisty jest szczególnie zalecane? Roślina ta może się okazać cennym dodatkiem do diety w przypadku tych osób, które zbyt często sięgały po alkohol lub leki. Warto z tego naturalnego wsparcia skorzystać też w chwili, gdy wiemy, że nasz dotychczasowy sposób odżywiania się nie był zbyt przyjazny dla wątroby. Zatrucia grzybami, chemioterapia oraz problemy związane z cukrzycą – oto kolejne sytuacje, w których warto skorzystać z naturalnego wsparcia w postaci ostropestu plamistego.

Przykłady leków zawierających ostropest plamisty: Iberogast, Gastrovit MultiActive, Sylimarol Vita.

Ostropest plamisty niezwykły dar natury i jego właściwości

Ostropest w walce z rakiem

Diety antynowotworowe są ostatnio przedmiotem wielu badań, trwa też poszukiwanie tych składników, które w profilaktyce chorób nowotworowych mogą zająć ważne miejsce. W gronie tych składników diety, które mogą w takim menu odgrywać bardzo ważną rolę, pojawia się również ostropest plamisty. Został on doceniony m. in. ze względu na zawartość sylimaryny np. Sylimarynal forte i towarzyszącego jej składnika, znanego jako silibinina. To właśnie silibinina wykazuje silne właściwości antynowotworowe. Z badań wynika, że dieta z jej udziałem może się okazać cennym elementem profilaktyki takich chorób, jak rak sutka czy też rak szyjki macicy.

Rak płuc i okrężnicy to kolejne choroby, przed którymi może nas skutecznie chronić ostropest plamisty. A ponieważ badania wykazały też korzystny wpływ ostropestu na naszą skórę, może się on okazać skuteczną bronią w walce ze skutkami uszkodzeń skóry, które wywołane zostały przez promienie słoneczne. To dobra wiadomość dla tych, którzy boją się raka skóry i którzy już teraz chcą podjąć wszelkie możliwe kroki, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się tak groźnej konsekwencji przesadnego opalania się.

Sprawdź pełny wykaz: leki zawierające ostropest plamisty

Reklama

Ostropest plamisty w naszej diecie

Korzystny wpływ ostropestu na zdrowie zachęca wielu z nas do sięgania po ten naturalny lek na wiele przypadłości. W jaki jednak sposób możemy go włączyć do swej diety? To proste! Ponieważ ostropest plamisty nie ma konkretnego smaku, świetnie sprawdza się jako dodatek do wielu tradycyjnych potraw i przekąsek. Można go zatem potraktować jako dodatek do płatków śniadaniowych lub jogurtu, można go spożywać z surówkami i sałatkami. Ostropest plamisty może się też okazać świetnym dodatkiem do zup i sosów, które dzięki niemu nabiorą większej wartości odżywczej. By osiągnąć dobre efekty, nie trzeba zbyt wiele. Już 1-2 łyżeczki ostropestu dziennie pomogą nam w osiąganiu wspaniałych rezultatów.

Ostropest plamisty to wspaniały dar natury oraz uniwersalny dodatek do wielu potraw. Dieta, w której ziarna ostropestu będą się pojawiać regularnie, oznacza dla nas skuteczniejszą ochronę przed chorobami nowotworowymi oraz mniejsze ryzyko pojawienia się problemów z wątrobą.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.