Konsultacja merytoryczna:

Imatinib Actavis Group

Imatinib Actavis Group jest lekiem zawierającym substancję czynną o nazwie imatynib. Lek ten działa poprzez hamowanie wzrostu nieprawidłowych komórek w przebiegu chorób wymienionych poniżej. Należą do nich niektóre rodzaje nowotworów.

Lek Imatinib Actavis Group jest wskazany w leczeniu:
– Przewlekłej białaczki szpikowej (CML – ang. Chronic Myeloid Leukaemia).
Białaczka jest nowotworem wywodzącym się z białych krwinek. Zwykle białe krwinki pomagają organizmowi zwalczać zakażenia. Przewlekła białaczka szpikowa jest rodzajem białaczki, w której pewne nieprawidłowe białe krwinki (zwane komórkami mieloidalnymi) zaczynają mnożyć się w niekontrolowany sposób.

U dorosłych pacjentów Imatinib Actavis Group jest stosowany w leczeniu późnego etapu przewlekłej białaczki szpikowej (przełom blastyczny). U dzieci i młodzieży może on być stosowany w leczeniu na wszystkich etapach choroby (przewlekłym, fazie akceleracji i przełomie blastycznym). Lek Imatinib Actavis Group jest także wskazany w leczeniu dorosłych pacjentów z:

– Ostrą białaczką limfoblastyczną z chromosomem Philadelphia (ang. Ph-positive ALL).
Białaczka jest nowotworem wywodzącym się z białych krwinek. Zwykle białe krwinki pomagają organizmowi zwalczać zakażenia. Ostra białaczka limfoblastyczna jest rodzajem białaczki, w której pewne nieprawidłowe białe krwinki (zwane limfoblastami) zaczynają mnożyć się w niekontrolowany sposób. Imatinib Actavis Group hamuje wzrost tych komórek.
– Zespołami mielodysplastycznymi/mieloproliferacyjnymi (MDS/MPD – ang. myelodysplastic/myeloproliferate). Są to zespoły chorób krwi, w których niektóre białe krwinki zaczynają mnożyć się w niekontrolowany sposób. Imatinib Actavis Group hamuje wzrost tych komórek w pewnych podtypach tych chorób.
– Zespołem hipereozynofilowym (HES – ang. Hypereosinophilic Syndrome) i (lub) przewlekłą białaczką eozynofilową (CEL – ang. Chronic Eosinophilic Leukemia). Są to choroby krwi, w których niektóre komórki krwi (zwane eozynofilami) zaczynają mnożyć się w niekontrolowany sposób. Imatinib Actavis Group hamuje wzrost tych komórek w pewnych podtypach tych chorób.
– Guzowatymi włókniakomięsakami skóry (DFSP – ang. dermatofibrosarcoma protuberans). DFSP jest nowotworem skóry i tkanek podskórnych, w którym niektóre komórki zaczynają mnożyć się w niekontrolowany sposób. Imatinib Actavis Group hamuje wzrost tych komórek.

Jaki jest skład Imatinib Actavis Group, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest imatynib (w postaci mezylanu). Każda tabletka powlekana zawiera 119,5 mg imatynibu mezylanu, co odpowiada 100 mg imatynibu.

Pozostałe składniki to:

rdzeń tabletki: hypromeloza 6 cps (E 464), celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, krospowidon (Typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian,

otoczka tabletki: hypromeloza 6 cP (E 464), makrogol 8 000 (E 1521), talk (E 553b), żelaza tlenek żółty (E 172) i żelaza tlenek czerwony (E 172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Imatinib Actavis Group – jak stosować ten lek?

W jakiej dawce przyjmuje się lek Imatinib Actavis Group

Stosowanie u dorosłych
Lekarz określi dokładną liczbę tabletek leku Imatinib Actavis Group, którą należy przyjmować.

– W przypadku leczenia CML w przełomie blastycznym:
Dawka początkowa wynosi zazwyczaj 600 mg, przyjmowana w postaci 6 tabletek raz na dobę.

Lekarz może przepisać większą lub mniejszą dawkę, w zależności od odpowiedzi na leczenie. Jeśli dawka dobowa wynosi 800 mg (8 tabletek), należy przyjmować 4 tabletki rano i 4 tabletki wieczorem.

– W przypadku leczenia Ph-positive ALL:
Dawka początkowa wynosi 600 mg, przyjmowana w postaci 6 tabletek raz na dobę.

– W przypadku leczenia MDS/MPD:
Dawka początkowa wynosi 400 mg, przyjmowana w postaci 4 tabletek raz na dobę.

– W przypadku leczenia HES/CEL:
Dawka początkowa wynosi 100 mg, przyjmowana w postaci 1 tabletki raz na dobę. Lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki do 400 mg, przyjmowanej w postaci 4 tabletek raz na dobę, w zależności od odpowiedzi pacjenta na leczenie.

– W przypadku leczenia DFSP:
Dawka dobowa wynosi 800 mg (8 tabletek), przyjmowana w dwóch dawkach podzielonych, czyli: 4 tabletki rano i 4 tabletki wieczorem.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lekarz określi liczbę tabletek leku Imatinib Actavis Group, którą należy podać dziecku. Dawka leku Imatinib Actavis Group będzie zależała od stanu dziecka oraz jego masy ciała i wzrostu. Całkowita dawka dobowa u dzieci i młodzieży w leczeniu CML nie może być większa niż 800 mg. Dawkę można podawać dziecku raz na dobę lub podzielić ją na dwie dawki (połowę dawki rano i połowę dawki wieczorem).

Kiedy i jak przyjmuje się lek Imatinib Actavis Group
– Lek Imatinib Actavis Group należy przyjmować wraz z posiłkiem. To pomaga chronić żołądek podczas przyjmowania leku Imatinib Actavis Group.
– Tabletki należy połykać w całości, popijając dużą szklanką wody.

Jeśli pacjent nie jest w stanie połknąć tabletek, może rozpuścić je w szklance wody niegazowanej, lub wody mineralnej lub soku jabłkowego:
– Należy użyć około 50 ml na każdą tabletkę 100 mg.
– Mieszać łyżeczką do czasu, aż tabletki rozpuszczą się całkowicie.
– Po rozpuszczeniu tabletki, należy natychmiast wypić całą zawartość szklanki. Ślady rozpuszczonych tabletek mogą pozostać na szklance.

Jak długo przyjmuje się lek Imatinib Actavis Group

Lek Imatinib Actavis Group należy przyjmować codziennie tak długo, jak zaleci to lekarz.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Pacjent, który przyjął przypadkowo zbyt dużą liczbę tabletek powinien natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi. Pacjent może wymagać opieki medycznej. Należy wziąć ze sobą opakowanie leku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Imatinib Actavis Group – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Imatinib Actavis Group należy przyjmować wraz z posiłkiem. To pomaga chronić żołądek podczas przyjmowania leku Imatinib Actavis Group.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Imatinib Actavis Group w okresie ciąży i karmienia piersią?

– Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
– Lek Imatinib Actavis Group nie jest zalecany dla kobiet w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne, ponieważ może zaszkodzić dziecku. Lekarz przedstawi możliwe zagrożenia mogące wystąpić podczas przyjmowania leku Imatinib Actavis Group w okresie ciąży.
– Zaleca się, by kobiety, które mogą zajść w ciążę, stosowały skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia lekiem Imatinib Actavis Group.
– Nie należy karmić piersią podczas leczenia lekiem Imatinib Actavis Group.
– Pacjenci niepokojący się o swoją płodność, podczas stosowania leku Imatinib Actavis Group, powinni skonsultować się z lekarzem.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Imatinib Actavis Group

Ulotka Imatinib Actavis Group – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Imatinib Actavis Group, 100 mg, tabletki powlekane (Imatinibum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 9 razy

Rozmiar plku 503.39 KB


Imatinib Actavis Group, 200 mg, tabletki powlekane (Imatinibum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 7 razy

Rozmiar plku 503.39 KB


Imatinib Actavis Group, 300 mg, tabletki powlekane (Imatinibum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 7 razy

Rozmiar plku 503.39 KB


Imatinib Actavis Group, 400 mg, tabletki powlekane (Imatinibum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 7 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Imatinib Actavis Group m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Imatinib Actavis Group, wszystkie, tabletki powlekane (Imatinibum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 9 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Cena - ile kosztuje Imatinib Actavis Group?

Cena Imatinib Actavis Group i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Imatinib Actavis Group.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Imatinib Actavis Group? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz