GLIPID

KATEGORIA:
LEKI DLA CUKRZYKÓW

SUBSTANCJA CZYNNA:

GLIPID - INFORMACJE I OPINIE O LEKUNa tej stronie znajdują się informacje o leku GLIPID. Znajduje się tutaj pełny opis leku, informacje o tym jak działa ten lek, w tym wskazania do stosowania leku. Dowiecie się Państwo jak prawidłowo stosować ten lek oraz jakie jest zalecane dawkowanie. Ponadto na stronie produktu zawarte zostały następujące informacje: skład leku (substancje czynne i pomocnicze), objawy i zalecenia w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku - przedawkowanie, informacje na temat przyjmowania leku razem pokarmami i napojami (jedzenie, picie - alkohol), wskazówki dla kobiet w ciąży i karmiących piersią - stosowanie w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią.

Bardziej dociekliwi pacjenci mogą ściągnąć pełną ulotkę leku GLIPID w formacie pdf - ulotka leku zawiera dodatkowe informacje, których nie zdołaliśmy umieścić na portalu m.in.: interakcje z innymi lekami, możliwe działania niepożądane, przeciwwskazania - czyli, kiedy nie stosować leku, jak przechowywać lek, zawartość opakowania, informacje o możliwości prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, przerwanie stosowania leku, pominięcie dawki oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Wraz z ulotką dla pacjentów, udostępniliśmy możliwość pobrania charakterystyki produktu leczniczego (CHPL), która jest profesjonalnym dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego i pracowników aptek (lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów itp.). Dokument ten zawiera szczegółowe informacje m.in.: właściwości farmakologiczne, szczegółowe dane kliniczne, dane farmaceutyczne.

Pod dokumentami znajduje się lista zamienników. Są to produkty lecznicze zawierające co najmniej jedną wspólną substancję czynną, co aktualnie przeglądany lek - znajdź odpowiednik. Zaimplementowaliśmy narzędzie umożliwiające wyszukanie leku w najbliższej aptece, sprawdzenie dostępności i zarezerwowanie go. Istnieje także możliwość sprawdzenia ceny leku, poziomu refundacji oraz weryfikacji, czy wymagana jest recepta, czy też lek dostępny jest bez recepty - zarezerwuj w aptece. Na końcu tej strony znajdują się opinie pacjentów stosujących ten lek (forum o lekach).

CO TO JEST I JAK DZIAŁA GLIPID? – OPIS I WSKAZANIA

Glipid zawiera glimepiryd, który należy do grupy doustnych leków przeciwcukrzycowych. Jest pochodną sulfonylomocznika. Zwiększa uwalnianie insuliny przez komórki β trzustki.

Zwiększa także wrażliwość tkanek na insulinę oraz zmniejsza wychwyt insuliny przez wątrobę. Glimepiryd stosowany jest w cukrzycy typu 2 (insulinoniezależnej) w przypadkach, w których niefarmakologiczne metody leczenia, takie jak odpowiednia dieta, wysiłek fizyczny lub zmniejszenie masy ciała nie są wystarczająco skuteczne. Glipid może być stosowany w leczeniu skojarzonym z metforminą lub insuliną.

SKŁAD GLIPID, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną leku jest glimepirid.
Jedna tabletka zawiera substancję czynną: 1 mg, 2 mg, 3 mg lub 4 mg glimepirydu.

Inne składniki to:
laktoza jednowodna,
celuloza mikrokrystaliczna,
powidon (K 30),
karboksymetyloskrobia sodowa,
sodu laurylosiarczan,
magnezu stearynian;
barwniki: tabletka 2 mg: żółcień pomarańczowa, tabletka 3 mg: erytrozyna, tabletka 4 mg: błękit patentowy V.

JAKIE JEST DAWKOWANIE GLIPID? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Dawkowanie zależy od wyników badań stężenia glukozy we krwi i moczu. Zazwyczaj początkowo podaje się 1 mg na dobę w pojedynczej dawce, zwiększając w razie potrzeby do 4 mg na dobę. Dawki zwiększa się stopniowo, co 7-14 dni na podstawie wyników badań stężenia glukozy we krwi i moczu. Maksymalna dawka to 6 mg na dobę.

Zastąpienie innych doustnych leków przeciwcukrzycowych glimepirydem
Możliwa jest zmiana leczenia innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi na leczenie glimepirydem. W przypadku niektórych leków przeciwcukrzycowych o długim okresie półtrwania zaleca się zachowanie kilkudniowego okresu na usunięcie leku w celu zminimalizowania ryzyka hipoglikemii. Zalecana dawka początkowa glimepirydu wynosi 1 mg na dobę. W zależności od reakcji na leczenie, dawka glimepriydu może być stopniowo zwiększana zgodnie z powyższymi zaleceniami.

Stosowanie z insuliną
W przypadku braku dostatecznej skuteczności działania przeciwcukrzycowego po podaniu maksymalnej dawki leku, możliwe jest równoczesne zastosowanie insuliny. Stosując ustalone dawki glimepirydu podawanie insuliny rozpoczyna się pod ścisłą kontrolą lekarza od małych dawek, stopniowo je zwiększając do uzyskania prawidłowej kontroli cukrzycy.

Stosowanie z metforminą
U pacjentów, u których nie uzyskano wystarczającej kontroli cukrzycy po zastosowaniu maksymalnej dawki dobowej metforminy możliwe jest równoczesne zastosowanie leku Glipid. Stosując ustalone dawki metforminy można rozpocząć pod scisłą kontrolą lekarza podawanie glimepirydu, rozpoczynając od małych dawek, które zwiększa się zależnie od stopnia kontroli cukrzycy.

Sposób podawania
Lek Glipid przyjmuje się bezpośrednio przed lub w trakcie śniadania lub innego posiłku głównego. Tabletki należy połykać w całości, popijając niewielką ilością wody.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI GLIPID, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

W przypadku przedawkowania może wystąpić hipoglikemia trwająca od 12 do 72 godzin, która może nawrócić po początkowej poprawie. Objawy mogą wystąpić dopiero po 24 godzinach od przedawkowania. Najczęściej zaleca się obserwację szpitalną. Mogą wystąpić nudności, wymioty oraz bóle nadbrzusza. Hipoglikemii zazwyczaj towarzyszą objawy neurologiczne, takie jak: niepokój ruchowy, drżenia mięśni, zaburzenia widzenia, problemy z koordynacją, senność, śpiączka oraz drgawki.

Początkowo leczenie polega na ograniczeniu wchłaniania glimepirydu przez podanie aktywowanego węgla (adsorbent) oraz siarczanu sodu (środek przeczyszczający). W przypadku przyjęcia dużej dawki leku zaleca się płukanie żołądka, a następnie podanie aktywowanego węgla i siarczanu sodu. W przypadku przedawkowania o szczególnie ciężkim przebiegu zaleca się hospitalizację na oddziale intensywnej opieki medycznej. Należy rozpocząć, możliwie jak najszybciej, podawanie glukozy, w razie konieczności podaje się dożylnie 50 ml 50% roztworu (bolus), a następnie 10% roztwór w postaci wlewu dożylnego, monitorując stężenie glukozy we krwi. Dalsze leczenie jest objawowe.

W szczególnych przypadkach leczenia hipoglikemii spowodowanej przypadkowym przyjęciem glimepirydu przez niemowlęta lub małe dzieci, dawka podawanej glukozy musi być starannie kontrolowana w celu uniknięcia niebezpieczeństwa hiperglikemii. Należy uważnie monitorować stężenie glukozy we krwi.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Glipid przyjmuje się bezpośrednio przed lub w trakcie śniadania lub innego głównego posiłku.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ GLIPID W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Stosowanie glimepirydu w ciąży jest przeciwwskazane. W czasie ciąży należy stosować insulinę. Pacjentki, które planują ciążę powinny poinformować o tym lekarza. W przypadku zajścia w ciążę w trakcie leczenia glimepirydem należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Ponieważ pochodne sulfonylomocznika, takie jak glimepiryd, przenikają do mleka, kobietom karmiącym piersią nie należy podawać glimepirydu.

ULOTKA LEKU GLIPID – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – GLIPID CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE
REZERWACJA LEKU W APTECE - GLIPID CENA, REFUNDACJA

GLIPID OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here