Substancja czynna: Glimepiryd

Glimepiryd – doustny lek przeciwcukrzycowy należący do grupy pochodnych sulfonylomocznika. Mechanizm działania glimepirydu polega na pobudzaniu wydzielania insuliny przez komórki beta trzustki. Wskazaniem do stosowania glimepirydu jest leczenie cukrzycy typu 2, gdy właściwa dieta, aktywność fizyczna i zmniejszenie masy ciała nie pomagają w utrzymaniu prawidłowego stężenia glukozy.  

Glimepiryd dostępny jest w postaci tabletek. Leczenie należy zacząć od dawki 1 mg i w przypadku braku poprawy, stopniowo zwiększać. Glimepiryd może być stosowany w leczeniu skojarzonym z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, takimi jak metformina lub insulina. 

Terapię glimepirydem oraz innymi lekami przeciwcukrzycowymi należy zawsze łączyć ze zdrową, zbilansowaną dietą, aktywnością fizyczną i utrzymywaniem prawidłowej masy ciała. 

Możliwe działania niepożądane: ból brzucha, dyskomfort w jamie brzusznej, wzdęcia, niestrawność, wymioty, biegunka, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zaburzenia widzenia (na początku leczenia glimepirydem).

Uwaga: Przedawkowanie glimepirydu może doprowadzić do ciężkiej hipoglikemii, która może nawet zagrażać życiu. W przypadku wystąpienia objawów hipoglikemii (m.in. wymioty, senność, niepokój ruchowy, zaburzenia widzenia) należy jak najszybciej podać glukozę. 

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami