Konsultacja merytoryczna:

Glimepiride Aurovitas

Lek Glimepiride Aurovitas jest doustnym lekiem zmniejszającym stężenie glukozy (cukru) we krwi. Jest to lek należący do grupy leków zmniejszających stężenie glukozy we krwi nazywanych pochodnymi sulfonylomocznika. Działanie leku Glimepiride Aurovitas polega na zwiększeniu ilości insuliny uwalnianej przez trzustkę. Insulina zmniejsza stężenie glukozy we krwi.

W jakim celu stosuje się lek Glimepiride Aurovitas:
Lek Glimepiride Aurovitas jest stosowany do leczenia cukrzycy typu 2, gdy za pomocą diety, aktywności fizycznej i zmniejszenia masy ciała nie można wyrównać stężenia glukozy we krwi.

Jaki jest skład Glimepiride Aurovitas, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest glimepiryd. Jedna tabletka zawiera 2 mg, 3 mg lub 4 mg glimepirydu.
Pozostałe składniki: celuloza mikrokrystaliczna (PH-101), laktoza jednowodna, powidon (K 25), karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian.
– Oprócz tego tabletki zawierają barwniki:
– 3 mg zawierają dodatkowo żelaza tlenek żółty (E 172),
– 4 mg zawierają dodatkowo indygotynę, lak aluminiowy(E 132)

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Glimepiride Aurovitas – jak stosować ten lek?

Stosowanie leku
Lek należy przyjmować doustnie, tuż przed lub w trakcie pierwszego posiłku dnia (zazwyczaj śniadania). Jeśli pacjent nie je śniadania, lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniem lekarza. Ważne jest, żeby nie opuszczać posiłków, jeśli stosuje się lek Glimepiride Aurovitas.
Tabletkę należy połykać bez rozgryzania lub żucia, popijając przynajmniej połową szklanki wody.

Zalecana dawka
Dawka leku Glimepiride Aurovitas zależy od stanu pacjenta oraz wyników badań stężenia glukozy we krwi i moczu i jest określana przez lekarza. Nie należy stosować większej liczby tabletek niż zalecana przez lekarza.
– Dawka początkowa to jedna tabletka leku Glimepiride Aurovitas – 1 mg raz na dobę.
– Lekarz może zwiększyć dawkę po 1-2 tygodniach terapii, jeśli zachodzi taka potrzeba.
– Maksymalna zalecana dawka to 6 mg leku Glimepiride Aurovitas na dobę.
– Lekarz może zalecić równoczesne stosowanie glimepirydu z metforminą lub glimepirydu z insuliną. W takim przypadku lekarz zaleci odpowiednie, indywidulanie określone dawki glimepirydu z metforminą lub insuliną.
– W przypadku zmiany masy ciała, trybu życia lub gdy pacjent jest pod wpływem stresu, należy poinformować o tym lekarza, by mógł on dostosować dawkę leku, jeśli zajdzie taka potrzeba.
– Jeśli w opinii pacjenta działanie leku jest za słabe lub zbyt mocne, nie wolno zmieniać dawki samodzielnie, należy skontaktować się z lekarzem

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Zastosowanie zbyt dużej liczby tabletek leku Glimepiride Aurovitas lub przyjęcie dodatkowej dawki jest niebezpieczene dla pacjenta, ponieważ istnieje ryzyko hipoglikemii (objawy hipoglikemii patrz punkt 2. Ostrzeżenia i środki ostrożności). W takim przypadku należy natychmiast spożyć wystarczającą ilość cukru (np. małe kostki cukru, słodki sok, posłodzoną herbatę) i poinformować jak najszybciej lekarza. Leczenie hipoglikemii u dzieci, u których doszło do przypadkowego przyjęcia leku, ilość podanego im cukru musi być kontrolowana, aby uniknąć ryzyka hiperglikemii. Osobom nieprzytomnym nie wolno podawać pożywienia i napojów.

W razie długotrwałej hipoglikemii bardzo ważne jest, aby pacjent znajdował się pod ścisłą kontrolą lekarza do czasu, aż nie minie zagrożenie. Może być konieczne przyjęcie pacjenta do szpitala w celu zachowania ostrożności. Należy pokazać lekarzowi opakowanie lub pozostałe tabletki, by wiedział jaki lek został przyjęty.

Ciężkie przypadki hipoglikemii z utratą przytomności i ciężkimi zaburzeniami neurologicznymi wymagają szybkiej pomocy lekarskiej, najczęściej w szpitalu. Należy upewnić się, że w pobliżu znajduje się zawsze uprzedzona wcześniej osoba, która wezwie lekarza na wypadek zagrożenia.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Glimepiride Aurovitas – czy mogę spożywać alkohol?

Spożycie alkoholu może nasilić lub osłabić działanie leku Glimepiride Aurovitas w sposób nieprzewidywalny.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Glimepiride Aurovitas w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Nie należy stosować leku Glimepiride Aurovitas w ciąży i w okresie karmienia piersią. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Karmienie piersią
Lek Glimepiride Aurovitas może przenikać do mleka matki karmiącej. Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Zdolność do koncentracji lub szybkiej reakcji może być zaburzona z powodu zmniejszenia stężenia glukozy we krwi (hipoglikemia) lub zwiększenia stężenia glukozy we krwi (hiperglikemia). Należy mieć na uwadze to, że wtedy pacjent może stwarzać zagrożenie dla siebie lub innych (np. podczas prowadzenia pojazdu lub obsługiwania maszyn). Pacjenci powinni poradzić się lekarza czy mogą prowadzić pojazd lub obsługiwać maszyny, jeśli:
– często występuje u nich hipoglikemia,
– objawy ostrzegawcze hipoglikemii są osłabione lub nie występują.

Ulotka Glimepiride Aurovitas – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Glimepiride Aurovitas, 2 mg, 3 mg, 4 mg, tabletki (Glimepiridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 10 razy

Rozmiar plku 286.21 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Glimepiride Aurovitas m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Glimepiride Aurovitas, 2 mg, 3 mg, 4 mg, tabletki (Glimepiridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 9 razy

Rozmiar plku 399.41 KB

Cena - ile kosztuje Glimepiride Aurovitas?

Cena Glimepiride Aurovitas i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Glimepiride Aurovitas.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Glimepiride Aurovitas? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Nurofen Forte tabletki powlekane (Opakowanie: 12 )Nurofen Forte tabletki powlekane (Opakowanie: 12 ) jest lekiem przeznaczonym do stosowania w następujących przypadkach:
- bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego: bóle głowy, np. migrena, bóle okolicy krzyżowej, bóle zębów, np. po ekstrakcji zębów, nerwobóle, bóle mięśni i stawów, bolesne miesiączkowanie,
- gorączka…

Zastosowanie Kalcikinon tabletki (Opakowanie: 60 )Kalcikinon tabletki (Opakowanie: 60 ) to suplement diety wzmacniający kości, mięśnie i stawy. Zawiera wapń, witaminy K i D. Podnosi gęstość kości i pomaga chronić przed osteoporozą.

Preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych.
Efekt działania Kalcikinon tabletki (Opakowanie: 60 )Kalcikinon tabletki (Opakowanie: 60 ) zawiera dużą ilość wapnia – głównego budulca kości. To ilość tego minerału determinuje ich gęstość i…

Zastosowanie VOCALER miód cytryna pastylki do ssania (Opakowanie: 24 )VOCALER miód cytryna pastylki do ssania (Opakowanie: 24 ) to wyrób medyczny przeznaczony do stosowania na chrypkę i uczucie suchości w gardle, zwłaszcza u osób pracujących głosem i narażonych na nadwyrężenie strun głosowych (nauczyciele, wykładowcy, lektorzy, aktorzy).

Efekt działania VOCALER miód cytryna pastylki do ssania (Opakowanie: 24 )Składniki VOCALER mió…

Zastosowanie Olivenöl upiększający eliksir do pielęgnacji rąk (Opakowanie: 100 ml)Olivenöl upiększający eliksir do pielęgnacji rąk (Opakowanie: 100 ml) to wyjątkowy kosmetyk w postaci eliksiru z 7 olejków roślinnych do codziennej pielegnacji skóry dłoni. Efekt działania Olivenöl upiększający eliksir do pielęgnacji rąk (Opakowanie: 100 ml)Olivenöl upiększający eliksir do pielę…

Kneipp Bade-essenz Goodbye Stress (Opakowanie: 100 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.