Dna moczanowa (podagra, artretyzm) – przyczyny, objawy, leczenie

Dna moczanowa to choroba znana od wieków. Kiedyś nazywana dolegliwością ludzi bogatych, dzisiaj dotyczyć może każdego. Ostatnimi czasy częstość jej występowania wyraźnie wzrasta i wiąże się to ze stylem życia, otyłością i nadużywaniem alkoholu. Co to jest dna moczanowa? Jakie są jej przyczyny i objawy? Jak leczyć dnę?

Dna moczanowa, zwana również podagrą, artretyzmem – to choroba, która charakteryzuje się gromadzeniem kwasu moczowego w surowicy krwi. Dotyka ona częściej mężczyzn niż kobiet. Badania pokazują, że dna moczanowa bardzo często towarzyszy zespołowi metabolicznemu i występuje wraz z nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą, cukrzycą, otyłością czy hipertriglicerydemią.

Przyczyny dny moczanowej

Główną przyczyną dny moczanowej jest podwyższone stężenie kwasu moczowego (tzw. hiperurykemia). Może być to wynikiem zwiększonego wytwarzania kwasu moczowego lub jego zmniejszonego wydalania przez nerki. Podłożem choroby mogą być m.in.: uwarunkowania genetyczne, wiek (powyżej 40 roku życia), nadużywanie alkoholu, niewłaściwa dieta, otyłość czy przyjmowanie leków zwiększających stężenie kwasu moczowego (np. kwas acetylosalicylowy, diuretyki, cyklosporyna).

Objawy dny moczanowej

Nadmiar kwasu moczowego w postaci kryształów moczanu sodu, odkłada się w tkankach i zajmuje głównie stawy dłoni, stóp i kolan. Powoduje to ostry ból, zaczerwienienie i obrzęk zaatakowanego stawu oraz ogranicza ruchomość, co utrudnia normalne funkcjonowanie. Czasami choroba może objąć ból kilku stawów i utrzymywać się przez wiele dni.

Z czasem, dna moczanowa przechodzi w fazę przewlekłą. Objawy utrzymują się stale, ale zwykle o dużo mniejszym nasileniu. Długotrwałe tworzenie się kryształów moczanu sodu zaczyna niszczyć przede wszystkim chrząstki i nasady kości, prowadząc do zniekształceń stawów i niesprawności. Złogi kryształów mogą również odkładać się w innych miejscach organizmu (np. skóra, narządy wewnętrzne) tworząc tzw. guzki dnawe.

Zobacz także: Dieta w dnie moczanowej

Reklama

Leczenie dny moczanowej

W przypadku ostrego napadu dny moczanowej, leczenie skupia się na łagodzeniu bólu oraz zmniejszeniu stanu zapalnego. W tym celu podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. ibuprofen, meloxicam) oraz kolchicynę i glikokortykosteroidy. Następnie stosuje się leki obniżające poziom kwasu moczowego w krwi, takie jak allopurinol lub febuksostat.

Oprócz stałego przyjmowania leków zmniejszających stężenie kwasu moczowego należy również stosować odpowiednią dietę. W przypadku dny moczanowej zaleca się dietę ubogopurynową, czyli taką, która zawiera produkty o niskiej zawartości puryn. Codzienne posiłki, powinny więc obfitować w warzywa, owoce, produkty zbożowe, kasze oraz niskotłuszczowy nabiał i orzechy. Przeciwwskazane jest natomiast spożywanie czerwonego mięsa, podrobów, soczewicy, kakao, kawy czy alkoholu. Warto również unikać potraw smażonych, duszonych i długo gotowanych.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.