Braunol

Braunol to płyn stosowany w dezynfekcji skóry i błon śluzowych oraz w leczeniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Preparat zawiera powidon jodowany, który odpowiada za jego działanie antyseptyczne. Braunol jest dostępny bez recepty.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Braunol ma postać roztworu do stosowania wyłącznie zewnętrznie – na skórę i błony śluzowe. Lek zawiera substancję czynną powidon jodowany z 10% zawartością jodu.

Lek Braunol jest wskazany:
• Do pojedynczego zastosowania:
Dezynfekcja nieuszkodzonej skóry zewnętrznej oraz antyseptyka błony śluzowej, np. przed zabiegiem chirurgicznym, biopsją, iniekcjami, nakłuciem, pobraniem próbki krwi i cewnikowaniem.

• Do wielokrotnego użycia, ograniczonego w czasie:
Antyseptyka ran (np. odleżyn, wrzodów na nogach), oparzeń, chorób skóry z infekcją i superinfekcją.
Higieniczna i chirurgiczna dezynfekcja rąk.

Skład

100g roztworu zawiera:
 substancja czynna: 7,5 g powidonu jodowanego, z 10% zawartością jodu.;
 substancje pomocnicze: sodu jodan, sodu diwodorofosforan dwuwodny, makrogolu 9 eter laurylowy 9, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Wyłącznie na skórę i błony śluzowe.

Lek Braunol jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego zarówno w postaci rozcieńczonej jak i nierozcieńczonej.
Leczony obszar należy całkowicie zwilżyć lekiem Braunol. Antyseptyczną błonę, która tworzy się po wyschnięciu leku, można łatwo zmyć wodą.

Lek Braunol należy stosować w postaci nierozcieńczonej w zabiegach dezynfekcji skóry oraz jako antyseptyk do błony śluzowej, przed zabiegami chirurgicznymi, biopsjami, iniekcjami, nakłuciami, pobieraniem krwi i cewnikowaniem.
W przypadkach dezynfekowania fragmentu skóry z niewielką liczbą gruczołów łojowych czas potrzebny na skuteczną dezynfekcję wynosi co najmniej 15 sekund, a w przypadku większej liczby gruczołów łojowych – co najmniej 10 minut. Przez cały czas skóra winna być zwilżona nierozcieńczonym roztworem.

Stosując lek Braunol do przedoperacyjnej dezynfekcji skóry, należy zwracać uwagę, aby roztwór nie nagromadził się pod pacjentem, ponieważ może to wywołać podrażnienie skóry.

Do dezynfekcji skóry rąk należy stosować roztwór w postaci nierozcieńczonej.

W zabiegach higienicznej dezynfekcji skóry rąk należy wcierać 3 ml roztworu w skórę rąk przez 1 minutę. Następnie należy umyć ręce.

W zabiegach chirurgicznej dezynfekcji skóry rąk należy wcierać 2 razy po 5 ml roztworu w skórę rąk przez 5 minut. Przez cały czas skóra winna być zwilżona nierozcieńczonym roztworem.

Do antyseptyki powierzchownych ran należy stosować lek Braunol w postaci nierozcieńczonej.

Do antyseptyki oparzeń należy zwykle stosować lek Braunol w postaci nierozcieńczonej.

Lek Braunol w postaci rozcieńczonej można stosować do antyseptycznego płukania, przemywania i moczenia. Należy stosować następujące proporcje przy rozcieńczaniu leku:
 Płukanie, jako jeden z etapów procesu leczenia ran (np. odleżyn, owrzodzenia goleni, gangreny) oraz do około-operacyjnego zapobiegania infekcji – od 1:2 do 1:20
 Mycie antyseptyczne – od 1:2 do 1:25
 Antyseptyczne moczenie kończyny: około 1:25
 Antyseptyczne moczenie ciała, około 1:100

Do rozcieńczania stosować można bieżącą wodę z kranu. Jeśli wymagany jest preparat izotoniczny do rozcieńczania należy stosować roztwór soli fizjologicznej lub roztwór Ringera. Preparat należy rozcieńczać bezpośrednio przed użyciem.
W przypadku antyseptycznego mycia całego ciała należy najpierw napełnić wannę wodą, a następnie dodać wymaganą objętość leku Braunol. Zapobiegnie to uwalnianiu się oparów zawierających jod, które mogą zabarwiać na żółto przedmioty znajdujące się w pobliżu.

Brązowy kolor sygnalizuje skuteczność leku. Zauważalny ubytek koloru oznacza utratę jego skuteczności.

Częstość i czas stosowania
W przypadku wielokrotnego stosowania leku Braunol zarówno częstość, jak i czas stosowania zależeć będą od indywidualnych wskazań. Lek Braunol można stosować raz lub kilka razy na dobę.

Ranę należy dezynfekować tak długo, aż znikną oznaki infekcji lub gdy nie ma już jawnego ryzyka zakażenia obrzeża rany.
Jeśli po upływie kilku dni (2 – 5 dni) regularnego stosowania nie nastąpi poprawa lub też nastąpi nawrót infekcji po zaprzestaniu stosowania leku Braunol należy powiadomić o tym lekarza.

Przedawkowanie

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy natychmiast zwrócić się do lekarza.

W razie stosowania dużych dawek leku na duże powierzchnie skóry, rany lub oparzenia mogą wystąpić objawy zatrucia jodem, na przykład skurcze i bóle brzucha, złe samopoczucie, wymioty, biegunka, odwodnienie, spadek ciśnienia krwi, obrzęk głośni, krwawienie, sinica, uszkodzenie nerek, niezdolność do oddawania moczu, podwyższona temperatura i obrzęk płucny.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować, szczególnie od 3 miesiąca ciąży i w okresie karmienia piersią.

W okresie ciąży i karmienia piersią lek Braunol może być stosowany tylko gdy zadecyduje o tym lekarz, według ścisłych wskazań, a jego użycie powinno być bardzo ograniczone. Po zastosowaniu leku zaleca się przeprowadzenie badania czynności tarczycy dziecka.

Podczas karmienia piersią należy zachować ostrożność, aby nie dopuścić do przypadkowego przedostania się leku Braunol do ust dziecka z poddanych leczeniu części ciała matki.

Ulotka Braunol

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Braunol (forum)

Stosujesz Braunol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

1 komentarz do “Braunol”

  1. Po dezynfekcji gałki ocznej przed iniekcją dogałkową doszło do działania niepożądanego . Doszło do bolesnego podrażnienia oka. Po zastosowaniu Cornelegelu po 2 dniach bolesność zniknęła ale oko widzi jakby przez mgiełkę, czekam trochę z niepokojem, czy to minie. Dziś mija 3 dzień od zastosowania Braunolu a mgiełka nadal się utrzymuje, na szczęście nie boli.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Braunol. Podziel się doświadczeniami na forum.